2021 KPSS Lisans Sınav Ücretinin 90 TL ya da 300 TL Olduğu İddiası Tam Olarak Doğru Değil

 

1, 7, 8 ve 15 Ağustos 2021 tarihlerinde gerçekleştirilecek 2021 yılı Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) A grubu ve öğretmenlik oturumları başvurularının açılmasıyla birlikte adayların belirlenen sınav ücretine tepkileri sosyal medyaya yansımıştı. Henüz ÖSYM tarafından sınav kılavuzu ile birlikte sınav giriş ücretleri duyurulmadığı dönemde, KPSS için 300 TL’lik ücret belirlendiği iddia edilerek ÖSYM yönetimine tepki gösterilmişti.

 

“ÖSYMBank, işsiz gençlerin sırtından para kazanmaya devam ediyor! Sınav Cumhuriyeti olduk! Yılda 10 milyon aday sınavlara giriyor ve tek kazanan, ÖSYMBank ve dersaneler! Sınav için harcanan kaynak, emek ve zaman, meslek edindirme ve istihdam için harcanmalı! KPSS için #300tl çok fazla”

 

abbas güçlü ösym kpss

 

Gelen tepkilerin ardından ÖSYM yetkilileri yaptığı açıklamada, 2021 KPSS lisans sınavı için 300 TL’lik bir sınav ücretinin olmadığını belirtmişti. Ardından ÖSYM, sınav başvuru ücretleri hakkında detay sunan kılavuzunu yayımlamıştı.

Yayımlanan ÖSYM kılavuzundaki sınav ücretleri ile ilgili bölüm şu şekilde idi:

 

kpss ücreti

 

Oturumlar ve ücretleri şöyle detaylandırılmıştı:

 • KPSS SINAV TARİHLERİ, SINAV SAATLERİ, SINAV SÜRELERİ
  • Genel Yetenek-Genel Kültür : 1 Ağustos 2021, Saat: 10.15, 130 dakika
  • Eğitim Bilimleri : 1 Ağustos 2021, Saat: 14.45, 100 dakika
  • KPSS Alan Bilgisi Sınavları 1. Oturum Cumartesi Sabah (Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri) : 7 Ağustos 2021, Saat: 10.15
  • KPSS Alan Bilgisi Sınavları 2. Oturum Cumartesi Öğleden Sonra (Hukuk, İktisat, Maliye) : 7 Ağustos 2021, Saat: 14.45
  • KPSS Alan Bilgisi Sınavları 3. Oturum Pazar Sabah (İşletme, Muhasebe, İstatistik) : 8 Ağustos 2021, Saat: 10.15
  • ÖABT TARİHİ, SINAV SAATİ : 15 Ağustos 2021, Saat: 10.15 / ÖABT İmam-Hatip Lisesi Meslek Dersleri Alanı Sınav Saati : 14.45
 • SINAV ÜCRETLERİ
  • KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür Oturumu/Eğitim Bilimleri Oturumu (Her Bir Oturum İçin) : 90,00 TL
  • KPSS Alan Bilgisi Sınavları (Her Bir Oturum İçin) : 65,00 TL
  • ÖABT (Her Bir ÖABT Alanı İçin) : 90,00 TL

 

Görülebileceği üzere, geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da ((i) Genel Kültür/Genel Yetenek (GYGK), (ii) Eğitim Bilimleri, (iii) KPSS Alan Bilgisi (x3) ve (iv) Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) olmak üzere) farklı oturumlar için farklı ücretler belirlenmiş.

Sadece GYGK sınavıyla elde edilecek KPSS puan türünü talep eden kadrolar için tek oturuma katılım sağlayacak adaylar 90 TL ödemede bulunması gerekmektedir (Sadece çift yıllarda yapılan sınavlarda tek oturumla elde edilebilecek KPSS puanı ile B grubu memur kadroları için başvuruda bulunulabiliyor. 2021 lisans KPSS sınavı kapsamında bu yönde bir puan alınması mümkün değil).

Ancak, diğer kadro grupları için gerekli puanı temin için girilecek oturum sayısının artması ile birlikte ödenmesi gereken sınav ücreti de artış gösteriyor.

Örneğin, öğretmenlik ataması için gerekli KPSS puanını almak için GYGK, Eğitim Bilimleri ve ÖABT oturumuna katılacak aday 90+90+90=270 TL, A grubu kadrolar için gerekli puan için ise GYGK ve KPSS Alan oturumları olmak üzere 90+65*3=285 TL ödeme yapılması gerekiyor.

Bu durum, KPSS A grubu kadrolar için gerekli puan için yapılan başvuru için ödenen sınav ücretini sergileyen ödeme ekran görüntüsüyle şöyle örneklenebilir:

 

kpss ödeme ekranı

 

Özetle; ÖSYM sınav ücreti girilecek oturum sayısına göre değişiklik göstermektedir. Öğretmenlik için 270 TL, A grubu kadrolar için 285 TL ödeme gerekirken, sınırlı sayıdaki kadro için sadece GYGK oturumuna katılacak adayların 90 TL ödemede bulunması gerekmektedir.

 

KPSS sınav ücreti hakkındaki bilgi karmaşasının bir örneğini CNN Türk’te yayınlanan Hande Fırat’ın sunduğu ‘Gece Görüşü’ adlı programda Demirören Medya Grubu’nda Kanal D Ankara Temsilcisi (ve Milliyet gazetesi köşe yazarı) Zafer Şahin ile Hukukçu Ömer Lütfü Avşar arasındaki diyalogda görmüştük. KPSS sınav ücretinin 300 TL olduğunu ileri süren Avşar’a Şahin sınav ücretinin 90 TL olduğunu öne sürerek yanıt vermişti.

 

 

KPSS sınav ücretinin 90 TL olduğunu öne süren Zafer Şahin, söylemi hakkında (sonradan sildiği) aşağıdaki tweeti paylaşmıştı:

“Ben de bunu niye tt yapmadılar diyordum. Geciktiler ama yapmışlar…Gençler 90 liralık genel yetenek sınavı ücretini 300 lira diye anlatılmasına yaptığımız düzeltmedir o. Gerisi ajansın algı çalışması. Onlar da işini yapıyor anlıyorum. Siz sınava çalışın. Başarılar.”

 

zafer şahin tt

 

Yorumunuzu yazınız...