Yılmaz Özdil ve Einstein’ın Üniversite Sınavlarını Kazanamadığı İddiası

Yılmaz Özdil, Sözcü Gazetesinde 13 Ekim 2017 günü yayınlanan “Değişmeyen tek sınav sistemi” başlıklı yazısında Einstein’ın üniversite sınavını kazanamadığını belirtmişti:

"Üniversite sınavını kazanamayan Einstein, Nobel Fizik Ödülü'nü nasıl kazandı?"

Einstein’ın kendisi de hayatının hiçbir döneminde iyi bir öğrenci olmadığını kabul ediyor. Ancak, üniversite sınavını kazanamadığı iddiası belki de kısmen doğru; lâkin, tamamen doğru değil.

Albert Einstein lise öğrenimini 1894’te İsviçre’de tamamladı. 1895’te İsviçre’de girdiği Federal Politeknik (Uygulayımbilim) Okulu (Federal Polytechnic – Eidgenössische Technische Hochschule) giriş sınavını ilk yılında kazanamadı. Sınavda matematik ve bilim bölümünü geçti; fakat, tarih, yabancı dil ve coğrafya alanlarından kaldı. Yani, sayısal bölümlerde başarılı olurken sözel bilimlerde aynı başarıyı gösteremediği için sınavları geçemedi.

1879’da doğan Einstein, ilk denemesinde zaten 16 yaşındaydı. Sınava girebilmesi için dahi 18 yaşını doldurması gerekirken özel bir izinle kabul sınavına 16 yaşında girmeyi denemişti.

Bu durumun ardından, Politeknik Okulu yöneticisinin de tavsiyesiyle, İsviçre’nin Aarau bölgesinde bir ticaret okuluna girdi. Bu okulu başarı ile tamamladı.

Politeknik Okulu giriş sınavındaki başarısızlığının 1 yıl sonrasında şansını tekrar denedi. Girdiği sınavı bu defa -gerekli yaştan altı ay küçük olmasına rağmen- 1896’da kazanarak İsviçre Politeknik Okulu’na başladı. 1900’de ise pek iyi bir dereceye sahip olmadan bu okuldan mezun oldu.

malumatfurus hakkında 853 makale
Köşe yazarları için yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Yazı İçeriğiyle İlgili Yorum Yapmak İsterseniz Buyrunuz