Güzel Bir Kızı Öperken Düzgün Araba Kullanan Birisi, Öpücüğe Hak Ettiği Dikkati Vermiyor Demektir” Vecizesinin Albert Einstein’a Ait Olduğu İddiası Asılsız

Einstein’ın “Güzel bir kızı öperken düzgün araba kullanan birisi, öpücüğe hak ettiği dikkati vermiyor demektir”  dediği iddiası asılsızdır. Einstein’ın bu sözü söylediğine dair güvenilir bir kaynak bulunmuyor. 1923 yılında ortaya çıkan bu sözün Einstein’ın vefatının 47 yıl sonrasında 2002 yılında kendisine atfedildiği anlaşılmaktadır.

Yanlış İddia

 

“Albert Einstein’dan hayat dersi” başlığıyla sosyal medyada ve internet sitelerinde yayılan bir iddiaya göre 1921 Nobel Fizik Ödülünü alan dünyanın en ünlü bilim insanlarından biri olan Albert Einstein (1879-1955) yeni nesile “bugüne odaklanın” diye çağrıda bulunarak “Güzel bir kızı öperken düzgün araba kullanan birisi, öpücüğe hak ettiği dikkati vermiyor demektir” (“Any man who can drive safely while kissing a pretty girl is simply not giving the kiss the attention it deserves“) demiş.

Einstein’ın verdiği iddia edilen hayat dersi metni şu şekilde:

“Bugüne odaklanın

“Güzel bir kızı öperken düzgün araba kullanan birisi, öpücüğe hak ettiği dikkati vermiyor demektir.”

İki atı aynı anda süremezsiniz. Bir şeyler yapabilirsiniz ama her şeyi yapamazsınız. Şimdiye odaklanın ve bütün enerjinizi şu anda yaptığınız işe verin”

Albert Einstein

 

Einstein’ın “Güzel Bir Kızı Öperken Düzgün Araba Kullanan Birisi, Öpücüğe Hak Ettiği Dikkati Vermiyor Demektir” Dediği İddiasını İçeren Sosyal Medya Paylaşımı

 

QuoteInvestigator adlı sitenin analizinde aktarıldığı üzere bu söz aslında Einstein’a ait değildir. Einstein’ın bu sözü söylediğine ya da kaleme aldığına dair yaşadığı dönemden bir kaynak bulunmamaktadır. Einstein uzmanı olarak kabul edilen Alice Calaprice’in “Ultimate Quotable Einstein” adlı kitabında bu söz hakkında “Muhtemelen Einstein’a Ait Değil” (“Probably Not By Einstein”) şeklinde yorumda bulunulduğu belirtilmektedir.

QI’nın incelemesi bu sözün ilk örneğinin 1923 yılında ortaya çıktığını, sonrasında on yıllar boyunca farklı versiyonlara bürünerek günümüze ulaştığını ortaya koymaktadır. 1923 yılında yayınlanan bir gazetede yer alan mizahi diyalog şöyleydi:

Dorcas: “Onunla araba sürerken seni öpmesine hiç izin veriyor musun?”

Philippa: “Asla, eğer bir erkek beni öperken güvenli araba kullanabiliyorsa, öpücüğe hak ettiği dikkati vermiyordur”

1923 yılında ABD’de yayınlanan birkaç gazetede diyalog formatında yayınlanan bu sözün ilk sahibinin kimliği belirlenememektedir.

Sözün sahipliği Einstein’ın 1955 yılındaki vefatının neredeyse yarım yüzyıl sonrasında 2002 yılında “Daha Fazla Seks Sohbeti” (“More Sex Talk: A New Collection of Ribald, Raunchy, and Provocative Quotations“) adlı kitapta kendisine atfedilmiştir. Bahsi geçen kitapta Einstein’ın vefatının 47 yıl sonrasında yapılan bu atfa dayanak olarak herhangi bir belge sunulmadığı belirtilmektedir.

 

Einstein’ın Üniversite Sınavlarını Kazanamadığı İddiasına İlişkin İncelememiz

 

Albert Einstein’ın “Güzel Bir Kızı Öperken Düzgün Araba Kullanan Birisi, Öpücüğe Hak Ettiği Dikkati Vermiyor Demektir” Dediğini İddia Eden Yazarlar

Bu hatalı bilgiyi okurlarıyla paylaşan yazarları sıralayacak olursak:

Güzel bir kızı öperken düzgün araba kullanan birisi

Yorumunuzu yazınız...