Einstein’ın “Negatif İnsanlardan Uzak Durun, Her Çözüm İçin Bir Sorunları Vardır” Dediği İddiası Asılsız

Einstein’ın “Negatif insanlardan uzak durun, her çözüm için bir sorunları vardır” dediği iddiası asılsızdır. Einstein’ın bu sözü söylediğine dair güvenilir bir kaynak bulunmuyor. Bu sözün Einstein’ın vefatının 52 yıl sonrasında 2007 yılında kendisine atfedildiği anlaşılmaktadır.

Yanlış İddia

 

Sosyal medyada ve internet sitelerinde yayılan bir iddiaya göre 1921 Nobel Fizik Ödülünü alan dünyanın en ünlü bilim insanlarından biri olan Albert Einstein (1879-1955) “Negatif insanlardan uzak durun, her çözüm için bir sorunları vardır” (“Stay away from negative people. They have a problem for every solution“) demiş.

 

"Negatif İnsanlardan Uzak Durun, Her Çözüm İçin Bir Sorunları Vardır" Sözünün Einstein'a Ait Olduğunu İddia Eden Tweet
“Negatif İnsanlardan Uzak Durun, Her Çözüm İçin Bir Sorunları Vardır” Sözünün Einstein’a Ait Olduğunu İddia Eden Tweet

 

İddianın aksine, bu söz aslında Einstein’a ait değildir. Einstein’ın bu sözü söylediğine ya da kaleme aldığına dair yaşadığı dönemden bir kaynak bulunmamaktadır. Einstein uzmanı olarak kabul edilen Alice Calaprice’in “Ultimate Quotable Einstein” adlı kitabında bu sözün izine rastlanmamaktadır.

Bazı sosyal medya kullanıcılarının Einstein’ın bu sözüne “Albert Einstein: The World As I See It” adlı kitabında yer vermiş olduğu iddia edilse de, kitabın tamamı incelendiğinde böyle bir sözün yer almadığı görülmektedir.

İnternet arama motorlarında yapılan taramada bu sözün, 2007 yılından itibaren Einstein’a atfedilmeye başladığı anlaşılmaktadır. 1999 yılı öncesinde ise bu sözün var dahi olmadığı anlaşılmaktadır.

“Negatif insanlardan uzak olun, her çözüm için bir sorunları vardır” sözünün Wikiquote gibi birçok kaynakta anonim olarak tasnif edildiği görülmektedir.

 

Negatif insanlardan uzak durun

Yorumunuzu yazınız...