Oğuz Atay’ın “Sürekli Başkalarının Kötülüğünden Söz Ederek Kendini İyi Kılamazsın” Sözünün Sahibi Olduğu İddiası Doğru Değil

Sürekli başkalarının kötülüğünden söz ederek kendini iyi kılamazsın!” sözünün Oğuz Atay’a ait olduğuna dair herhangi bir kanıt bulunmamaktadır. Oğuz Atay’ın eserlerinde bu ifade geçmemektedir.

Yanlış İddia

 

Can Yücel ve Mevlânâ kadar olmasa da Oğuz Atay gibi ünlü yazarlarımıza da kendilerine ait olmadığı hâlde bazı vecizelerin yahut eserlerin izafe edildiğine şahit olabiliyoruz. “Sürekli başkalarının kötülüğünden söz ederek kendini iyi kılamazsın!

 

"Sürekli başkalarının kötülüğünden söz ederek kendini iyi kılamazsın" sözünün Oğuz Atay'a ait olduğunu öne süren paylaşım
“Sürekli başkalarının kötülüğünden söz ederek kendini iyi kılamazsın” sözünün Oğuz Atay’a ait olduğunu öne süren paylaşım

 

Üşenmedik Oğuz Atay’ın tüm eserlerinde bu sözün izini aradık. Ancak, bulamadık.

Akabinde sanal alemde tarama yaptık. 2010 yılı öncesinde “sürekli başkalarının kötülüğünden söz ederek kendini iyi kılamazsın” sözünün Oğuz Atay’a ait olduğuna dair bir iz göremedik.

Ta ki Haşmet Babaoğlu’nun Sabah Gazetesindeki 21 Kasım 2010 tarihli “Pazar notları: Kadın söz, erkek gramer!” başlıklı yazısına değin. Haşmet Babaoğlu,  bu sözün sahibinin Oğuz Atay olduğunu şöyle öne sürmüş:

"Nasıl iyi olunur? Bu noktada en temel uyarılardan birini Oğuz Atay yapmıştı: "Sürekli başkalarının kötülüğünden söz ederek kendini iyi kılamazsın!""

Herhangi bir güvenilir kaynakla doğrulanamayan bu iddianın ilk kaynağının Haşmet Babaoğlu’nun bahse konu yazısı olduğu anlaşılıyor. Babaoğlu’nun bahse konu yazısında bu sözü Oğuz Atay’ınmış gibi aktarması öncesinde böyle bir iddia dolaşımda değilmiş.

sürekli başkalarının kötülüğünden söz ederek kendini iyi kılamazsın

Yorumunuzu yazınız...