Bazılarımız Şiirlere, Şarkılara, Filmlere, Kitaplara Tutunuyor. Sanırım Artık İnsan, Tutunamıyor İnsana” Sözünün Oğuz Atay’a Ait Olduğu İddiası Doğru Değil

Bahse Konu İfadeler, Ramazan Samet Yılmaz’ın Düş Uçurumu Adlı Kitabında Yer Alan Bir Şiirden

Yanlış İddia

 

Oğuz Atay, sosyal medyadaki bilgi kirliliğinden nasibini en çok alan yazarlardan biri.

Bilenler hatırlayacaktır, Tutunamayanlar romanından ilhamla anonim kişilerce kaleme alınan Olric’li diyaloglar bir dönem oldukça popülerdi. Keza Tehlikeli Oyunlar kitabından hareketle sonradan yaratılan “albayım” hitaplı monologlar da. Yine Oğuz Atay’a ait olmayan ancak bu örneklerden daha farklı formda bir sözü ele alacağız bugün.

Sözün Oğuz Atay imzasıyla muhtelif mecralarda paylaşıldığını görmekteyiz:

 

Sanırım Artık İnsan Tutunamıyor İnsana

 

Sanırım Artık İnsan Tutunamıyor İnsana

 

Sanırım Artık İnsan Tutunamıyor İnsana

 

 

Söz konusu alıntı, tespit edebildiğimiz kadarıyla 2016 yılından itibaren paylaşılmaya başlanıyor.

Sosyal medya platformlarıyla beraber, kopyala yapıştır usulünü esas olan çeşitli web sitelerinde de sözün Oğuz Atay’a izafe edildiğine şahit oluyoruz.

Yazarları doğum-ölüm yıl dönümlerinde çoğunlukla kendisine ait olmayan sözlerle anan baştan savma gazete haberlerini Oğuz Atay örneğinde de görmek mümkün.

 

bazılarımız şiirlere şarkılara filmlere kitaplara tutunuyor

 

Görünüşe göre kullanıcılar “tutunamama” sözcüğünden sonra herhangi bir araştırma gereği duymayıp sözü yazara atfetmekte beis görmemişler.

Kimi paylaşımlarda kaynakça olarak Tutunamayanlar gösteriliyorsa da yaptığımız tarama sonucu kitapta mevzubahis cümlelere dair herhangi bir iz bulamadık.

Aynı şekilde, yazarın diğer yapıtlarında yaptığımız taramalarda da böyle bir sözün yer almadığını görüyoruz.

Bahse konu ifadeler, Ramazan Samet Yılmaz’ın Düş Uçurumu adlı kitabında yer alan bir şiirden.

 

düş uçurumu ramazan samet yılmaz

 

“Başlıksız Acı” adlı şiir metni şu şekilde:

“Bazılarımız şiirlere tutunuyor,

Bazılarımız şarkılara,

Bazılarımız kitaplara.

Sanırım artık insan,

Tutunamıyor insana”

 

Ramazan Samet Yılmaz, kendisine ait bahse konu dizelerin Oğuz Atay’a ait sanılmasına şöyle değinmişti:

“Çoğu insan Oğuz Atay’ı hiç okumadan doğum gününü kendisine aitmiş gibi benim bir şiirimle kutluyor. Çağın özeti… Bilgi kirliliği, okumadan-araştırmadan bilgi sahibi olma, yüzeysellik, popülerite, sahte önemsemeler, sahte değer vermeler…”

 

“Bazılarımız Şiirlere, Şarkılara, Filmlere, Kitaplara Tutunuyor. Sanırım Artık İnsan, Tutunamıyor İnsana” Sözünü Oğuz Atay’a Ait Zanneden Yazarlar

Mezkur sözü, araştırma gereği görmeden kitabına alan yazarlar da mevcut. Daha önce Edip Cansever’e atfedilen “Bakmayın Etrafımda Çok İnsan Dolandığına/ Sırılsıklam Yalnızım Aslında” sözünü araştırırken karşımıza çıkan Attila Girgin ve Sema Bulat imzalı “Düşüncelerden Yansımalar” isimli kitapta Oğuz Atay’a da rastlıyoruz.

Yorumunuzu yazınız...