Oğuz Atay’ın Hoşlandığı Suna Kan’ı Rüyasında Pijamalıyken Görünce Utanıp Takım Elbise Giyerek Uyuduğu ve Rüyasında Nikah Şahidi Olduğu İddiası

Oğuz Atay’ın hoşlandığı Suna Kan’ı rüyasında pijamalıyken gördüğünde utanıp takım elbise giyerek uyumaya başladığı gece rüyasında nikâh şahidi olduğu iddiası gerçek değildir. Oğuz Atay’ın yıllığına arkadaşları tarafından yapılan mizahi bir yorumun sosyal medya kullanıcıları tarafından saptırılmasından ibarettir. Oğuz Atay’ın rüyasında Suna Kan’ın konserini dinlemek için takım elbiseli uyuduğunu aktaran anekdot 1955-56 İTÜ mezunları için yayınlanan “Arı Yıllığı”nda kendisi için arkadaşları tarafından yapılan yoruma dayanmaktadır.

 

Hurafe üretme istidadı gelişmiş bir milletiz. Sosyal medyanın kullanımının artması ve Tim Wu’nun da aktardığı üzere “dikkat tacirleri”nin de çoğalması ile birlikte hakikatin karşısında olan hurafe, mit, şehir efsanesi, yalan haber, yanlış bilgi, dezenformasyon, mezenformasyon, galat-ı meşhur üretim hızı ve kapasitesi büyük artış gösterdi.

Tutunamayanlar adlı romanın yazarı ünlü edebiyatçı Oğuz Atay’ın hoşlandığı ünlü keman virtüözü Suna Kan’ı rüyasında pijamalıyken gördüğünde utanıp takım elbise giyerek uyumaya başladığı ve o gece Suna Kan’ın nikâh şahidi olduğunu gördüğü iddiası da bu asılsız olduğu hâlde hızlıca dolaşıma girerek hakikatin yerine geçen iddiadan biri.

Aşık olacaksan böyle olacaksın!mesajıyla birlikte paylaşılan Oğuz Atay’ın takım elbise ile uyuduğunu iddia eden paylaşım metni şu şekilde:

“Oğuz Atay üniversite yıllarında bir kızdan hoşlanmaktadır. Bu kız keman virtüözü Suna Kan’dır. Oğuz Atay, üç gece üst üste rüyasında Suna’nın konserini dinlediğini görünce pijamalı oluşundan utanıp, dördüncü gece lacivert takım elbisesini giyerek uyur.”

Daha nasıl anlatılır..

Oğuz Atay’ın Suna Kan’ı Rüyasında Pijamalı Gördüğü İçin Takım Elbiseyle Uyumaya Başladığını İddia Eden Tweet

 

Bazı sosyal medya kullanıcıları ise Oğuz Atay’ın takım elbiseyle uyuduğu gece Suna Kan’ın nikâh şahidi olduğunu  iddia etmişlerdi:

“Üç gece rüyasında sevdiği kadını görünce, utancından diğer gün pijama ile değilde takım elbiseyle uyuyan Oğuz Atay, o gece rüyasında sevdiği kadının nikah şahidi olmuştur..”

Oğuz Atay’ın Takım Elbiseli Uyuduğu Gece Rüyasında Suna Kan’ın Nikah Şahidi Olduğunu Gördüğünü İddia Eden Tweet

 

Şehir efsanesi testimizin aşamalarıyla başlayalım: 1. hayatın olağan akışına uygunluk, 2. kaynak tespiti, 3. unsurlarının doğruluğu.

Hayatın olağan akışına uygun olmayan birçok iddianın aslında hakikatle bağının kopuk olma ihtimalinin yüksek olduğunu biliyoruz. Aralarında 2 yaş bulunan Oğuz Atay’ın (1934), Suna Kan’a (1936) duygusal yakınlık beslemesi gayet normal bir durum. Tutunamayanlar’ın Selim Işık’ının Oğuz Atay, Günseli Ediz’inin Suna Kan olduğu dahi iddia edilmektedir. Ancak, Oğuz Atay’ın rüyasında Suna Kan’ı görüp pijama yerine takım elbise giymeyi tercih etmesi  ve o gece nikâh şahidi olduğunu görmesi absürt bir durumdur.

 

Oğuz Atay

 

Gerçeklikle irtibatının zayıf olması yanında bu iddia kaynak problemi de yaşıyor. Oğuz Atay’ın takım elbiseli uyuduğunu aktaran anekdot 1955-56 İTÜ mezunları için yayınlanan Arı Yıllığı’nda kendisi için arkadaşları tarafından yapılan yoruma dayanmaktadır. Yılllıktaki arkadaşlarının esprili yorumu incelendiğinde hakkında “Suna Kan’ı çok beğenir ve sanatını da takdir eder. Üç gece arka arkaya rüyasında Suna Kan konseri dinleyince, pijamalı olmak utanıp, dördüncü gece laciverd elbisesiyle yattığını anlatmaktadır” şeklinde not düştükleri görülmektedir. Oğuz Atay’ın müzisyen arkadaşı Uğur Ünel’le birlikte Suna Kan’ın konserine gittiği düşünülmektedir (Yıldız Ecevit (2017). Ben Buradayım – Oğuz Atay’ın Biyografik ve Kurmaca Dünyası, İletişim Yayınları, sf. 70).

Arı Yıllığında Oğuz Atay için arkadaşlarının hesap cetvelini sadece çizgi çizmekte kullandığı, matematik hocasının “baban nasıl” sorusuna yanıt bulamadığı, vizeye kalan süreyi saniyesine kadar bildiği yönünde Atay’a ait detayları biraz abartarak biraz mizah katarak aktardığı görülmektedir.

Söz konusu yıllıkta Oğuz Atay hakkında bırakılan yorumlar şöyledir (Teknik Güç Dergisi (2003). “Kendini Anlatan Bir Masalcı: Oğuz Atay“, 15 Nisan 2003, sf. 8):

Mayerden aldığı deve tüyü pardesüsü, kırmızılı mavili kaşkolu, itina ile büyütüp beslediği Douglas bıyıkları ile hayli enteresan bir tipti. Bir ara sakal bırakmaya niyetlenmişse de hacı namzedi zannedilmesine sinirlenerek vazgeçmiştir. Nuri Hocanın bir numaralı hayranlarındandır. Matematik imtihanında hocasının “babanız nasıl” sualine evvela cevap bulamamışsa da, sonradan bir benzetmeden doğan bu ahbablığın üzerine yatmayı bilmiştir.

Vizelerden evvelki günler, hayatının en kötü günleridir. Doğuştan muhaliftir. Çok iyi program yapar. Vizeye kaç saat, kaç saniye kaldığını ondan sorabilirsiniz.

Hesap cetvelini sadece çizgi çizmekte kullanmak prensibine uzun seneler riayet etmişse de cetvelin nasıl kullanılacağını öğrenince bu prensipten ayrılmak zorunda kalmıştır.

Suna Kan’ı çok beğenir ve sanatını da takdir eder. Üç gece arka arkaya rüyasında Suna Kan konseri dinleyince, pijamalı olmak utanıp, dördüncü gece laciverd elbisesiyle yattığını anlatmaktadır.

İmtihan arifesinde Rasim’le Emirgan’da çay içmeye veya Çamlıca’da çiçek toplamaya gider. Resim yapmaktan ziyade resim hakkında konuşmaktan hoşlanır. Su topu elemanlarından Turgut Abi ve Arnavud’la iyi anlaşmaktadır

 

Oğuz Atay Hakkında İTÜ Arı Yıllığında Arkadaşlarının Yorumları

 

Arkadaşlarının anlattığı mizahi anekdotun gerçek olduğunu ve Oğuz Atay’ın gece rüyasında hoşlandığı bayan için takım elbiseyle uyuduğunu kabul etsek dahi, o gece Suna Kan’ın nikâh şahidi olduğunu gördüğü bölümünü kabul edemiyoruz. Çünkü, Oğuz Atay’ın arkadaşları tarafından yapılan yorumda takım elbiseyle uyuduğu gece nikâh şahidi olduğunu gördüğü yönünde bir bölüm yok. Sonradan uydurulmuş. Oğuz Atay’ın takım elbiseyle uyuduğu gece Suna Kan’ın nikâh şahidi olduğunu gördüğüne dair iddianın, Oğuz Atay’ın arkadaşlarının yazdığı metnin üzerine inşa etmeyi sürdüren sosyal medya kullanıcıları tarafından 2017 Aralık ayında oluşturulduğu görülüyor.

 

İlgi tacirliği böyle bir şey…

Oğuz Atay’ın yıllığına yapılan mizahi yorumu gerçekmiş gibi sunmak hangi akla hizmet eder acaba?

 

oğuz atay takım elbise

 

Yorumunuzu yazınız...