Görseldeki Hyperdontiadan Muzdarip Ağızdan 232 Dişin Çıktığı İddiası

Görseldeki Hyperdontiadan Muzdarip Ağızdan 232 Dişin Çıktığı İddiası

Fotoğraftaki Hiperdontiye Sahip Ağızdan 232 Dişin Çıktığı İddiası Asılsız

Ağızda normal diş sayısından çok daha fazla diş bulunması durumu anlamına gelen hiperdonti (hyperdontia) vakası olduğu iddiasıyla paylaşılan fotoğraf montaj eseridir. Paylaşılan fotoğraf, sağlıklı bir ağza ait görüntünün üzerinde oynanarak damak bölümüne ilave diş eklenmesiyle oluşturulmuştur.

Yanlış İddia

Kişinin ağzında normal bir bireyin sahip olduğu sayıdan fazla dişin bulunmasına dair dental anomi durumuna “hyperdontia”, yani “çok dişlilik” adı verilmektedir. “Hyperdontia”ya sahip kişilerde ekstra dişlerin ağızda farklı şekillerde ve yerlerde çıkabildiği bilinmektedir.

Ancak bu diş bozukluğuna dair basılı ve dijital basına ve sosyal medyaya montajlanmış görsellerin yansıdığı gözlemlenmektedir.

Hiperdonti vakası olduğu iddiasıyla aşağıda yer alan fotoğrafın basınımızda ve sosyal medyada “ağzından tam 232 diş çıkarıldı“, “ellerinde başladı tüm vücudunu sardı!“, “dünyanın en ilginç hastalıkları” gibi başlıklarla yayınlandığı görülmüştür. Bahse konu haber metinlerinde Hindistan’da şiddetli ağrı şikayetiyle dişçiye giden gencin ağzından 6 saat süren operasyonla tam 232 küçük diş çıkarıldığı iddia edilmiştir.

 

Hiperdontiye sahip olduğu iddia edilen ağzın yer aldığı montaj görsel
Hiperdontiye sahip olduğu iddia edilen ağzın yer aldığı montaj görsel

 

Fotoğraftaki dişle dolu ağzın, ağızda normalden fazla diş bulunması durumu, yani hiperdonti vakası olduğu iddiası asılsızdır. Snopes.com‘un açıkça ortaya koyduğu üzere damağın altını dişle dolu gösteren yukarıdaki fotoğraf montaj ürünüdür. Bahse konu montaj fotoğraf, ilk kez Holyloly adlı internet günlüğünde 2010 yılı Aralık ayında yayınlandığından bu yana uzun süredir dolaşımda bulunmaktadır.

Paylaşılan montaj görüntünün, ekstrem çok dişlilik vakasına yakalanmış gibi göstermek için sağlıklı bir ağza ait fotoğrafın üzerinde oynanarak damak bölümüne ilave diş eklenmesiyle oluşturulduğu anlaşılmaktadır.

 

Hyperdontiadan muzdarip ağızdan 232 dişin çıktığı iddia edilen görsel montajlanmıştır
Hyperdontiadan muzdarip ağızdan 232 dişin çıktığı iddia edilen görsel montajlanmıştır (Dijital kopyalamayla tekrarlanan dişler daire içine alınmıştır) (Kaynak: Snopes.com)

 

Bireylerin ağzında normalden fazla diş çıkması durumuna dair tek görsel fotoğraf yukarıdaki görsel değil. Aşağıdaki karşılaştırmada da görülebileceği üzere, gerçekten hiperdontiye sahip bir kişinin ağzına ait (sağdaki) fotoğraf üzerinde oynama yapılarak damak tamamen dişle doldurularak daha anormal bir durum lanse edilmeye çalışılmış.

 

Çok dişlilik vakası olduğu iddiasıyla paylaşılan montaj fotoğraf ve orijinali
Çok dişlilik vakası olduğu iddiasıyla paylaşılan montaj fotoğraf ve orijinali (Kaynak: Snopes.com)

 

 

malumatfurus hakkında 1040 makale
Köşe yazarları odaklı yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Yazı İçeriğiyle İlgili Yorum Yapmak İsterseniz Buyrunuz