Osman Müftüoğlu’nun Aspirin’in Aktif Maddesine Dair Düzeltmesi

Osman Müftüoğlu, Malumatfuruş’a pek konuk edemediğimiz yazarlardan. Teknik uzmanlık alan farklılığı gereği hatalarını -varsa da- yakalayamamak gayet normal. Ancak bu sefer, hatasını kendisi ifşa edip doğrusunu okurlarıyla paylaştığı için kendisini tebrik edip burada da yer verelim istedik.

Hürriyet Gazetesinde 12 Ocak 2018 günü “Nezle ve griple savaş planı” başlığıyla yayınlanan yazısında aspirinin aktif maddesi olarak asetil salisilik yerine N-Asetil Sistein’i zikretmişti:

Aspirinden uzak durun

Ateş, kırıklık, kas-eklem ağrısı gibi sorunlar nezlenin de gribin de ayrılmaz parçaları. Bu sorunlarla karşılaşan herkesin de aklına nedense önce bir aspirin yutmak geliyor. Oysa N-Asetil Sisteinin bu gibi durumlarda nadir de olsa görülebilen “reye sendromu”na yol açma ihtimali var. Bu sendrom ağır karaciğer hasarıyla karakterli. Bu nedenle özellikle çocuk ve gençlerde nezle grip durumunda aspirin kullanımı tavsiye edilmiyor.

17 Ocak 2018 günkü “Tansiyonunuz geceleri de normal mi?” başlıklı yazısında da bu hatasını düzeltmişti:

DOĞRUSU ASETİL SİSTEİN DEĞİL, ASETİL SALİSİLİK ASİT!

Geçen hafta “gripte Aspirin’den uzak durun” başlıklı yazımızda Aspirin’in aktif maddesi asetil salisilik asit sehven N-Asetil Sistein olarak yazılmış. Özür diler, düzeltiriz.

 

 

Yorumunuzu yazınız...