Videodaki Rus Askerin Ellerini Yere Koymadan Şınav Çektiği İddiası Asılsız

“Ellerini kullanmadan şınav çeken Rus asker görenleri şaşırttı” başlığıyla servis edilen video kayıta belki rastgelmiş olabilirsiniz.

Alkışlarla Yaşıyorum ve AkıllıTV gibi internet siteleri ile Youtube’da birçok kanalda gerçek addedilerek yayınlanan bahse konu video şu şekilde:

 

 

Bu videonun sanal dünyada ilk izine Liveleak adlı internet sitesine 18 Şubat 2013 tarihinde “No Hands Push ups” başlığıyla yüklendiğinde rastlanıyor. Liveleak sitesine bahsi geçen videoyu yükleyen “Mister E” mahlaslı kullanıcının profili incelendiğinde, söz konusu kullanıcının mizahi video kayıtlarını paylaştığı görülmektedir.

Videoyu yükleyenin maksadını bir yana bırakacak olursak, ellerini yere değdirmeden bir kişinin şınav çekiyor olduğu iddiası fizik kurallarına aykırılık içermektedir. Kişinin fiziki ağırlık merkezi göz önünde bulundurulduğunda yere yatay konumda eğilip kalkarak elleriyle yerden destek almadan şınav çekebilmesi mümkün değildir.

Videonun gerçeği yansıtmadığına dair esas kanıt ise kayıtta gözle görülebilir montaj izleri kusurlarının varlığıdır. Düzenli bir şekilde tek ve iki elle şınav çeken askerin kolları üzerindeki baskı incelendiğinde, vücut ağırlığının kolları ve elleri üzerinde hissedilmediği görülebilmektedir. Şınavı vücut ağırlığını kaldırırken zahmetsizce çeken askerin bir şey yahut biri ya da birileri tarafından yerden kaldırıldığı ya da sırt bölümünden çekildiği aşikâr.

Videonun kayıt kalitesi oldukça düşük olduğu için pikseller üzerinden ipuçları net şekilde fark edilemiyor. Ancak, aşağıdaki resimde görülebileceği üzere kollarıyla kuvvetli bir itme hareketinde bulunmadığı hâlde şınav çekiyor görünen asker aslında belinin etrafından kendisini saran bir şey tarafından askıya alındığı, bel bölümündeki çıkıntı bölümünden uzanan bir ip vasıtasıyla başka biri ya da birileri tarafından kuvvetle çekilerek yerden kaldırıldığı anlaşılmaktadır.

 

Rus Askerin Ellerini Yere Koymadan Şınav Çektiği İddia Edilen Videodaki Kusur
Rus Askerin Ellerini Yere Koymadan Şınav Çektiği İddia Edilen Videodaki Kusur

 

Özetle, “ellerini kullanmadan şınav çeken Rus askeri” iddiasıyla paylaşılan video “kesin ip var” diyenlerin haklı çıktığı bir video kayıt…

Yorumunuzu yazınız...