Fotoğraftaki Yaratığın Kur’an-ı Kerim’i Yırtan Kız Olduğu İddiası Asılsız

“Kur’an-ı Kerim’i yırtan kıza ait olduğu iddia edilen yaratık aslında Patricia Piccinini tarafından 2003 yılında yapılan bir balmumu modeline aittir.

Yanlış İddia

 

Özellikle 2007 yılında e-posta zincirlerinde sıklıkla paylaşılan bir görüntü mevcuttu: Kuran’ı yırtıp çarpılan kızı gösterdiği iddia edilen fotoğraf.

 

Kur'an-ı Kerim'i Yırtan Kıza Ait Olduğu İddia Edilen Fotoğraf
Kur’an-ı Kerim’i Yırtan Kıza Ait Olduğu İddia Edilen Fotoğraf

 

“Kuran Yırtan Kızın İbretlik Sonu!” başlığıyla sanal dünyada paylaşılan şehir efsanesi metni şu şekilde:

“İbretle okuyacağınız bu olay Umman”da gerçekleşmiştir. Bir genç kız odasında müzik dinlemekteyken annesi de sesli bir şekilde Kuran-i Kerim okumakla meşgulmüş. Bu sırada annesi kızına müziğin sesini kısmasını söylemiş. Bunun üzerine genç kız annesine bağırarak kendisinin susmasını istemiş. Genç kız annesinin onu dinlemediğini ve Kuran-i Kerimi hala sesli bir şekilde okumaya devam ettiğini görünce hemen insanlara rehber amacıyla indirilen kutsal kitabımızı annesinin elinden alıp yırtar. O an genç kız alev alıp yanmaya baslar. Söndürmek için üzerine battaniye atar annesi. Battaniyesini kaldırdığındaysa aşağıda görülen ibretli manzarayla karşılaşır. Genç kız su an Hollanda’da bir hastanededir. Ailesi iğne yaptırıp öldürülmesini istiyor. 

Bu olay dünya basınında sizin de tahmin edebileceğiniz nedenlerden dolayı pek yer almadı fakat insanlar arasında çok konuşulmakta. Olayı da bazı kaynaklardan duyduğumuz kadarıyla size anlatmaya çalıştık.”

 

Söz konusu heykelin, Yemen’de pop müzik dinleyen kızın sonu olduğu iddiasıyla da paylaşıldığı belirtilmektedir.

 

Youtube’e 2009 yılında yüklenen amatör video girişimi de bu iddiayı şöyle aktarıyor:

 

Ancak paylaşılan fotoğraftaki yaratık Kur’an-ı Kerim’i yırttığı için çarpılan bir kız değil, bir sanatçının hazırladığı fareye benzer insan modelidir. Söz konusu görüntü, 1965 doğumlu Avustralyalı heykeltraş Patricia Piccinini tarafından”Leather Landscape” adlı sergisi kapsamında 2003 yılında hazırlanan balmumu heykele aittir.

 

Patricia Piccinini'nin "Leather Landscape" Adlı Çalışmasının Sergilendiği Alandan Bir Fotoğraf
Patricia Piccinini’nin “Leather Landscape” Adlı Çalışmasının Sergilendiği Alandan Bir Fotoğraf (Kaynak: patriciapiccinini.net)

 

Fotoğraftaki Yaratığın Kur’an-ı Kerim’i Yırtan Kız Olduğunu Sanan Yazarlar

Mersingazetesi.com’daki “Kur’an-ı Kerim’in Nazil Olmaya Başladığı Kadir Gecesi ve Kur’anın Özellikleri” başlıklı 14 Haziran 2018 tarihli yazısında Gazi Mert, bahse konu iddianın şehir efsanesi olduğu gerçeğini gözden kaçırmış:

"2013 yılında Kur’an-ı Kerimi yırtan bir kızın başına gelenler aylarca Medya’nın konusu olmuş, kızın düştüğü kötü durumlar videoda yayımlanmıştı."

 

Gazi Mert'in Mersingazetesi.com'daki "Kur'an-ı Kerim'in Nazil Olmaya Başladığı Kadir Gecesi ve Kur'anın Özellikleri" başlıklı 14 Haziran 2018 tarihli yazısı
Gazi Mert’in Mersingazetesi.com’daki “Kur’an-ı Kerim’in Nazil Olmaya Başladığı Kadir Gecesi ve Kur’anın Özellikleri” başlıklı 14 Haziran 2018 tarihli yazısı

 

Kuran yırtan kıza ait sanılan görsel

 

Yorumunuzu yazınız...