Gurbetçinin Fransız Polisi İle Tartıştığını Gösteren Video Kaydının Gerçek Olduğu İddiası Doğru Değil

Fransız polisi ile gurbetçi araç sürücüsünün tartışmasını gösteren video kaydının gerçeklik payı bulunmamaktadır. Video, Facebook’ta parodi içerikli videolar çeken bir komedyen tarafından hazırlanan mizanseni yansıtmaktadır.

Yanlış İddia

Fransız polisi ile bir gurbetçi vatandaşımızın yaşadığı gerilimli diyalogu içerdiği öne sürülen video kaydının, “Gurbetçi Türk’ten Fransız polisine tarih dersi! Cevabı sosyal medyayı salladı…” başlığıyla ana akım basın organlarında ve “Fransız polisi parfümü neden icat ettiklerini duyunca zoruna gitmiş” notuyla sosyal medyada yaygın şekilde paylaşıldığına şahit olmuştuk. Ancak, bahsi geçen videonun gerçeklik payının bulunmadığı sonradan ortaya çıkmıştı.

Aşağıdaki tweetlerde yer alan video kaydındaki içeriği kısaca özetleyecek olursak:

  • Gurbetçi rolündeki Mehmet Yıldız adlı şahıs, yüzü gözükmeyen Fransız polisi ile konuşmaya başlar.
  • Fransız polisi Mehmet Yıldız’ı trafikte durdurarak araç ve sürücü belgelerini kontrol etmektedir.
  • Video kaydı Mehmet Yıldız’ın yan koltuğundaki kişi tarafından çekilmektedir.
  • Fransız polisin “Türk kebapçılarının hijyenik olmadığı“nı söylemesinin ardından Mehmet Yıldız da polise, “parfümü Fransızların banyo yapmayı sevmediği ve kötü kokuyu gizlemek için ürettikleri“ni söyler.
  • Fransız polis, Fransızların “temiz olmadığını” söylemesi üzerine sinirlenir ve Mehmet Yıldız’ı kelepçeleyerek hakaretler eşliğinde polis merkezine götürmeye çalışır.

https://twitter.com/malumatfurusorg/status/1170397472298012673

Ancak, bu görüntülerin gerçek yerine kurgu unsurlar içerdiğine dair önemli bulgular mevcut.

Videoda Fransız polisle tartışan genç gurbetçinin kamera şakaları ve rap şarkılarıyla bilinen, Facebook‘ta parodi içerikli videolar çeken, popüler TV yarışma programlarına da katılan Fransa’da yaşayan Mehmet Yıldız adlı vatandaşımız olduğu ortaya çıkmıştı. Mehmet Yıldız’ın Facebook ve Instagram hesaplarında “Fransız polisine gurbetçiden Osmanlı tokadı” başlığıyla yayınlanan video kaydındaki polisle tartışmasının da gerçek olmadığı, bir mizansen olduğu anlaşılmıştı.

Fransız polisi ile sözüm ona Mehmet Yıldız adlı gurbetçi vatandaşımızın diyaloguna ilişkin (buram buram mizansen kokan) video hakkında bir Fransız Polis Derneği açıklama yapmış ve Fransız polisin üniformasının, yeleğinin ve kelepçesinin sahte olduğu belirtmişti. Videoda görülen Fransız polisin üzerindeki kıyafetteki gerçeğe aykırı unsurlar şöyle sıralanmıştı:

“Var olmayan Polo, yepyeni taktik yelek, yeleğin boş cepleri, radyo yok, çok genç polis ve zaten altında -brigaer, hazırlanmış ve okunan tek bir müdahale eldiveni ve diyaloglar. “

Mehmet Yıldız’ın sosyal medya hesapları incelendiğinde Fransız polisi ile yaşadığını iddia ettiği kurgu diyaloga benzer şekilde ülkemiz polisiyle diyaloglarını da içeren bazı mizansen içerikli videolar da çektiği görülmektedir. Bahsi geçen videoların da ilk bakışta kurgu oldukları anlaşılmaktadır. Videolarda görülen polis arabasının ve üniformasının gerçek olmadığı görülmektedir.

Videoları YouTube’da veya Instagram’da da bulunan Mehmet Yıldız’ın benzer birçok parodi video kaydında rol aldığı görülmektedir.

Yorumunuzu yazınız...