TÜİK Verilerine Göre İzmir’in Atıksu Arıtma Tesisi Sayısı ve Arıtılan Atıksu Miktarına Göre Türkiye’de İlk Sırada Yer Aldığı İddiası Doğru Değil

TÜİK verilerine göre Türkiye’de en fazla atıksu arıtma tesisine sahip olan il Bursa’dır, en fazla atıksuyun arıtıldığı il ise İstanbul’dur. İzmir hem atıksu arıtma tesisi sayısı hem de arıtılan atıksu miktarına göre 3. sıradadır.

Yanlış İddia

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan verilere göre İzmir, en fazla atıksu arıtma tesisi ve atıksu arıtma miktarına sahip şehir olduğu iddiasının doğruluk payı bulunmamaktadır.

TÜİK’in atıksu tesislerine göre yayınladığı son istatistik 2016 yılındandır. 2017 yılında yayınlanan Belediye Atıksu İstatistikleri Haber Bülteni verilerine göre 2016 yılında Türkiye’de en fazla atıksu arıtma tesisine sahip olan il Bursa’dır, en fazla atıksuyun arıtıldığı il ise İstanbul’dur.

Atıksu içerisinde kirliliğe neden olan yabancı maddelerin değişik metodlarla (fiziksel, biyolojik, gelişmiş) atıksudan uzaklaştırıldığı birimleri tanımlayan “atıksu arıtma tesisi” sayısı bakımından İzmir, 3. sıradadır. Arıtılan atıksu miktarına göre şehirler arasındaki sıralamada da İzmir yine 3. sırada kendine yer bulabilmektedir.

 

İzmir’in Atıksu Arıtma Tesisi Sayısı ve Arıtılan Atıksu Miktarına Göre İlk Sırada Yer Aldığını İddia Eden Yazarlar

Haberekspres.com.tr’deki “İstanbul tartışmasından İzmir çıktı” başlıklı 18 Haziran 2019 tarihli yazısında Hüseyin Çatal bu hatalı bilgiyi şöyle paylaşmış:

"Öyle ki TÜİK verilerine göre arıtma sayısı ve arıttığı su miktarı ile İzmir ilk sırada yer alıyor."

Ümit Aktan, Habertürk Gazetesinde “Çin parayı kaptı geldi İzmir’e” başlığıyla 10 Ocak 2016 tarihinde yayınlanan yazısında İzmir’in atıksu tesisi verilerinde başı çektiğini iddia etmiş; ancak, yanlış bilgi paylaşmış:

"Tüm belediyelere uygulanan son Belediye Atıksu İstatistik Anketi sonuçlarına göre İzmir Avrupa Birliği standartlarında arıtma sayısı, kişi başına düşen atıksu arıtma miktarı ve Avrupa standartlarında arıtım oranı ile Türkiye'de ilk sırada yer aldı. TÜİK'in geçtiğimiz günlerde yayınladığı Belediye Atıksu İstatistik Anketi verilerine göre İzmir kişi başına yıllık AB standartlarında arıtılan atıksu miktarında da yine ilk sırada yer aldı. İzmir'de kişi başına yıllık 69.1 metreküp atıksu AB standartlarında arıtılırken, bu rakam Antalya'da 47,8 metreküp, İstanbul'da ise 34.1 metreküp olarak gerçekleşti. Ankara'da bu oran 6,4 metreküp olarak belirlendi."

Ümit Aktan’ın aktardığı bahse konu veriler TÜİK’e ait değildir. TÜİK tarafından 22 Aralık 2015 tarihinde yayımlanan “Belediye Atıksu İstatistikleri Haber Bülteni” ile sadece arıtma tesisi sayısı, kapasitesi, tipi ve arıtılan atıksu miktarı ile “Belediyelerde kişi başı deşarj edilen günlük ortalama atıksu miktarı” verileri yayınlanmış.

 

Yorumunuzu yazınız...