Wilt Chamberlain’in 1962 yılında bir basketbol maçında 100 sayı kaydederek rekor kırdığı performansına ait sanılarak paylaşılan video, farklı maçtan görüntünün üzerine 100 sayı attığı maçın radyo yayını eklenerek oluşturulmuş.

 

 

Wilt Chamberlain, tam 62 sene önce bugün, takımı Philadelphia Warriors’ın Pennsylvania eyaletindeki Hershey kentinde yer alan Hershey Sports Arena’da New York Knicks’i 169-147 mağlup ettiği karşılaşmada 100 sayı kaydederek “NBA tarihinde bir maçta en fazla sayı atan oyuncu” ünvanının sahibi oldu.

 

 

 

Wilt Chamberlain’in 100 sayılık performansından bir görüntü de maç esnasında kaydedilip günümüze ulaşabilmiş değil.

Wilt Chamberlain’in 2 Mart 1962 günü Philadelphia Warriors formasıyla New York Knicks potasına 100 sayı atarak kırılması güç bir rekora imzasını attığı maç televizyondan değil radyodan yayınlandı (Gary M. Pomerantz (2006). Wilt, 1962: The Night of 100 Points and the Dawn of a New Era. Crown) (1960’lı yıllarda NBA maçları televizyonda canlı yayınlanmıyordu) (Ayrıca, ilk taşınabilir video kamera Wilt’in 100 sayı oyunundan 5 yıl sonra 1967 yılında piyasaya sürüldü).

Chamberlain’in Philadelphia’nın istatistikçisi Harvey Pollack’ın üzerine “100” yazıp eline tutuşturduğu kâğıt ile verdiği poz dışında maçtan geriye kalan bir görüntü bulunmuyor (Associated Press’ten Paul Vathis’in -görevli olmadığı hâlde- maçtan sonra kaydettiği bahsi geçen ikonik fotoğraf, kapak görseli olarak kullanıldı).

Maçın anlatıldığı radyo yayınının bir kopyası ancak 1988 yılında ortaya çıkarılabildi.

 

 

Wilt Chamberlain’in New York Knicks potasına 100 sayı attığı maçın bir videosu bulunmadığı hâlde bazı sosyal medya kullanıcıları farklı görüntülerin ilgili maçta kaydedildiğini sanmış.

 

Wilt Chamberlain’in 100 sayı attığı maça ait sanılan görüntü aslında Chamberlain’in 73 sayı kaydettiği başka bir maçın üzerine 100 sayı attığı maçın radyo yayını eklenerek oluşturulmuş.

 

 

Wilt Chamberlain Arşivi adlı Youtube kanalında bahsi geçen video “Wilt Chamberlain’in 100 Sayılı Oyunu neye benziyordu? 100 Puanlık Oyun Vurgusu (bileşik)” başlığıyla “Gerçek radyo yayını, aynı New York Knicks’e karşı oynanan 73 sayılık maçın filmiyle dikkatli bir şekilde birleştirildi. Doğru atış ve serbest atış ilerlemesi. Bu, bu oyunun öne çıkan anlarına ulaşmayı umabileceğimiz en yakın şey olabilir.” notuyla paylaşılmış.

 

 

 

Yorumunuzu yazınız...