Umreye Gitmek İsteyen 120 Kişinin Rio Karnavalına Götürüldüğü İddiası Doğru Değil

Umre’ye gitmek isteyen 120 kişinin yanlışlıkla Rio Karnavalı’na götürüldüğü iddiası gerçeği yansıtmıyor. Söz konusu iddia ile Rio Karnavalı’nda çekildiği sanılarak paylaşılan fotoğraf 2016 yılında düzenlenen 52. Uluslararası Kiraz Festivali’ne ait. Fotoğraftaki kişi ise tur sahibi Sadi Erkılıç değil, Tekirdağ Güreş Ağası Halil Sayı. İddianın kaynağı Zaytung adlı parodi/hiciv sitesine dayanıyor.

Yanlış İddia

 

Sosyal medya platformları, gördükçe şaşkınlığa uğradığımız iddialarla sıklıkla karşılaşabileceğimiz bir platform. Bu iddialardan birine alan Umre’ye gitmek isteyen yaklaşık 120 kişinin Rio Karnavalı’na götürüldüğü iddiasında rastlıyoruz.

Gerçek sanılarak paylaşılan gönderilerde Umre’ye gitmek isteyen 120 kişinin karnavala götürüldüğü, karnavala götüren tur şirketi sahibinin kötü bir niyeti olmadığı, insanların eğlenmesini istediği notu yer aldı ve sosyal medyada birçok kişi tarafından paylaşıldı.

Söz konusu iddiayı içeren paylaşımlardan bazıları şöyle:

 

Umre’ye gitmek isteyen 120 kişinin Rio Karnavalı’na götürüldüğü iddiasını içeren paylaşım

 

Umre’ye gitmek isteyen 120 kişinin Rio Karnavalı’na götürüldüğü iddiasını içeren haber

 

Umre’ye gitmek isteyen 120 kişinin Rio Karnavalı’na götürüldüğü iddiasını içeren paylaşım

 

Umre’ye Gitmek İsteyen 120 Kişinin Rio Karnavalı’na Götürüldüğü İddiası İle Paylaşılan Görsel 2016 Yılında Tekirdağ’da Gerçekleştirilen Bir Festivale Ait

Rio Karnavalı’nda çekildiği iddiası ile paylaşılan fotoğraf aslında 2016 yılında Tekirdağ’da düzenlenen 52. Uluslararası Tekirdağ Kiraz Festivali’ne ait. Festivalin gerçekleştirildiği tarihteki basına yansıyan haberlerde söz konusu fotoğrafın yer aldığı görülebiliyor. Karnaval kıyafetlerini giymiş kişilerin  Rio ya da Umre seyahati ile bir ilgisi bulunmuyor.

 

Hürriyet’te yer alan 2016 yılında Tekirdağ’da gerçekleştirilen 52. Uluslararası Kiraz Festivali’ne dair haber

 

Kötü bir niyetim yoktu, insanlar eğlensin istedim.” ifadelerini sarf ettiği iddia edilen fotoğraftaki kişi ise tur sahibi Sadi Erkılıç değil, Tekirdağ’dan Güreş Ağası Halil Sayı.

Halil Sayı’nın dönemin Tekirdağ Valisi’ni 52. Uluslararası Tekirdağ Kiraz Festivali etkinlikleri kapsamında yapılacak olan yağlı güreşlere daveti esnasında çekilen fotoğraftan da anlaşılacağı üzere söz konusu kişinin kendisi olduğu anlaşılabiliyor.

 

Tekirdağlı Güreş Ağası Halil Sayı’ya dair bir görüntü

 

Umre’ye Gitmek İsteyen 120 Kişinin Rio Karnavalı’na Götürüldüğü İddiasının Kaynağı Parodi Habere Dayanıyor

120 kişilik kafilenin Umre yerine Rio Karnavalı’na gittiği iddiası Zaytung isimli parodi haber yayını yapan mizah sitesine ait. Bilindiği üzere Zaytung, ciddi haber görünümünde mizah içerikli uydurma / parodi / asparagas haberler yayınlayan bir site.

 

Zaytung’un Umre’ye gitmek isteyen 120 kişinin Rio karnavalına götürüldüğüne ilişkin parodi haber başlığı

 

Müşterilerini Umre Yerine Yanlışlıkla Rio Karnavalı’na Götüren Tur Şirketine Tepkiler Çığ Gibi Büyüyor” başlığıyla yayınlanan haberin içeriğinde tamamen mizahi amaçlı uydurma haber yer alıyor. Söz konusu haberin içeriği şu ifadelerle başlıyor:

“Umre turu için başvuran 120 civarında müşterisini yanlışlıkla Rio Karnavalı için Brezilya'ya götürdüğü ortaya çıkan Turaz Tur isimli firmada sular durulmuyor. Umre’ye gitmek üzere evlerinden ayrılan dedelerini, dünyaca ünlü Rio Karnavalı yürüyüşü sırasında samba okulu kortejlerinin içerisinde gören ailelerin ihbarıyla ortaya çıkan skandalın ardından şirketin merkez binasının önünde toplanan öfkeli kalabalık bir an önce hatanın düzeltilmesini isterken, suçlamaları reddeden firma, aileleri sağduyuya davet etti.

İddianın Zaytung’un parodi/hiciv içerik üreticisi olduğunu bilmeyen veya gözden kaçıran internet kullanıcıları tarafından gerçek sanılarak üretildiği düşünülebilir.

 

umre yerine rio karnavalı

 

Yorumunuzu yazınız...