Fotoğrafta Polis Memurlarının Sarıklı Tarikat Mensuplarına Selam Durduğu İddiası Doğru Değil, Polisler 15 Temmuz Şehitlerini Selamlıyor 

Yanlış İddia

 

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafta polis memurlarının sarıklı tarikat mensuplarına selam durduğunun görüldüğü iddia edildi (Ayasofya’nın müzeden camiye çevrilmesinin akabinde bu iddianın daha sıklıkla paylaşılmaya başlandığı anlaşılıyor).

 

polis sarıklı cemaat selam

 

polislerin sarıklı tarikatçılara selam durduğu sanılan fotoğraf

 

Ancak, bahse konu fotoğraf güncel değildi ve fotoğrafta polisler sarıklı vatandaşlara değil, şehit cenazesine selam durmaktaydı.

Arama motorlarında taradığımızda fotoğrafın ilk izlerine 20 Temmuz 2016 tarihinde erişebiliyoruz. 2016 yılı Temmuz ayında bahse konu fotoğrafın, polislerin FETÖ’den sonra başka tarikat mensuplarına selam durmaya başladığı iddiasıyla paylaşılmaya başlandığı görülüyor.

 

polis tarıkatçılara selam

 

polis tarikatçılara selam durdu

 

İlk bakışta söz konusu fotoğrafın İstanbul Fatih’te çekildiği anlaşılabiliyor. Google Haritalar üzerinde bir tarama yapıldığında da fotoğrafın Fatih Camii ve Külliyesinin yer aldığı Fevzi Paşa Caddesi’nde çekildiği teyit edilebiliyor.

 

fatih fevzi paşa caddesi
Fatih’teki Fevzi Paşa Caddesi’nin Google Haritalar üzerinden bir görüntüsü

 

polis tarikatçılara selam duruyor

 

Fotoğrafın kaynağını taradığımızda ise karşımıza Furkan Yurdakul çıktı. Bahse konu fotoğrafın İsmail Furkan Yurdakul tarafından 15 Temmuz şehitlerinin Fatih Camii’nde düzenlenen cenaze törenine doğru ilerleyen kortejde çekildiği ve Yurdakul tarafından kişisel sosyal medya profilinde “Az önce çektim bu fotoğrafı. İçimi dağladı. Polislerimiz onları koruyan, kendilerine siper olan şehitlerimizi selamlıyor…” notuyla paylaşıldığı anlaşılıyor.

 

polis sarıklılara selam
Polis memurlarının sarıklı tarikat mensuplarına selam durduğu ana ait sanılan fotoğrafın kaynağı

 

Anılan fotoğraf hâlihazırda Furkan Yurdakul’un sosyal medya hesabındaki paylaşımlar arasında yer almasa da ve paylaşımın tarihi görülemese de 2016 yılı Temmuz ayında sosyal medyada izine rastlanabiliyor.

 

polis tarikat mensuplarına selam
Furkan Yurdakul’un 15 Temmuz şehitlerinin Fatih’teki cenaze kortejinde çektiği fotoğrafı içeren 31 Temmuz 2016 tarihli paylaşım

 

Furkan Yurdakul, sosyal medya üzerinden kendisine ulaştığımızda fotoğrafı 15 Temmuz şehitlerinin cenaze kortejinde kendisinin çektiğini, polislerin de tarikat mensuplarına değil 15 Temmuz şehitlerini selamladığını doğruladı:

“Fotoğrafı ben çektim, evet Erkan Pala ile birlikte arka arkaya, 15 Temmuz Şehitlerimiz, Doğrudur”

“Hatta bu fotoğrafı sarıklılara duruyorlar diye yaymışlardı”

“Şehitlerimize selam duruyorlar”

“Altında yazmıştım zaten o gün çok kalabalıktı. Tabutlar girmedi kareye hemen solumdaydı”

 

Özetle, görüntüdeki polislerin selamının sarıklı şahıslara değil, 15 Temmuz darbe girişimine karşı koyarken yaşamını yitiren Erkan Pala’nın ve diğer 15 Temmuz şehitlerinin cenaze kortejlerine yönelik olduğu anlaşılmaktadır.

 

Polis Memurlarının Tarikat Mensuplarına Selam Durduğunu Sanan Yazarlar

Birgün yazarı Hüseyin Aygün, 26 Temmuz 2020 tarihli paylaşımında “Saray, Ayasofya’da şeriat ilân etti: polis şeriatçı mollalara derhal selam durdu..” notuyla bahse konu fotoğrafa yer vermişti. Sol Haber yazarı Orhan Aydın da anılan fotoğrafı içeren bir sosyal medya paylaşımında bulunmuş ve köşe yazısında konu edinmişti.

 

polis sarıklılara selam

 

Yorumunuzu yazınız...