Almanya Başbakanı Angela Merkel, Theresa May ve ABD Merkezî İstihbarat Teşkilatı (CIA) Başkanı Gina Haspel’in Gençlik Yıllarında Aynı Fotoğrafta Yer Aldığı İddiası Doğru Değil

Angela Merkel, Theresa May ve Gina Haspel’in gençlik yıllarında aynı fotoğraf karesi içerisinde yer aldığı iddiası gerçeği yansıtmıyor. Fotoğrafın sol tarafında yer alan kişinin Angela Merkel olduğu doğru. Ancak fotoğraftaki diğer kişilerin Therese May ve Gina Haspel olduğu iddiası doğru değil. Fotoğraf bu üç liderin gençlik yılları bir arada göstermiyor. Fotoğraftaki diğer iki kişinin kimliği bilinmiyor.

Yanlış İddia

 

Sosyal medya platformlarında paylaşılan bir fotoğrafa göre Almanya Başbakanı Angela Merkel, Birleşik Krallık Eski Başbakanı Theresa May ve Merkezî İstihbarat Teşkilatı (CIA) Başkanı Gina Haspel‘in geçmişte çekildikleri bir fotoğrafta bir arada görüntülendiği iddia edildi. Bahse konu fotoğraf bu üç liderin gençlik yıllarına ait olduğu iddiası ile sosyal medyada birçok kişi tarafından paylaşıldı.

 

Angela Merkel Theresa May Gina Haspel
Angela Merkel, Theresa May ve Gina Haspel’in gençlik yıllarında aynı fotoğrafta yer aldığı iddiasını aktaran paylaşım

 

Angela Merkel Theresa May Gina Haspel
Angela Merkel, Theresa May ve Gina Haspel’in gençlik yıllarında aynı fotoğrafta yer aldığı iddiasını aktaran paylaşım

 

İ. Melih Gökçek & Murat Bahadır Akkoyunlu:

 

Ancak fotoğrafın Angela Merkel, Theresa May ve Gina Haspel’i içerdiği iddiası gerçeği yansıtmıyor. Fotoğraf, bu üç liderin gençliğini birlikte göstermiyor.

 

Fotoğrafın Solunda Yer Alan Kişi Angela Merkel, Diğer Kişilerin Kim Olduğu Bilinmiyor

Söz konusu fotoğrafın internette izi aratıldığında, fotoğrafın sol tarafında yer alan genç kızın Angela Merkel olduğu tespit edilebiliyor.

İlgili fotoğraf, Time Dergisi’nde Angela Merkel’in 2015 yılında derginin ”yılın kişisi” ödülünü aldıktan sonra “Genç Angela Merkel’in Geçmişten (Vintage) Fotoğraflarına Bakın” başlığıyla yayınlanan haberde görülebilmektedir. Time Dergisi’nin, Berlin’de 1972 yılında çekildiğini ifade ettiği fotoğrafın solunda kalan kişiyi henüz evlenmediğinden ötürü 18 yaşındaki Angela Kasner (Merkel) olarak tanımlarken, fotoğrafın ortasında ve sağında kalan iki genç kızın ise Angela Merkel’in arkadaşı olduğunu aktarmaktadır.

 

Angela Merkel gençlik yılları
Angela Merkel’in, Berlin’de 18 yaşında iken 1972 yılındaki yılbaşı partisinde iki arkadaşı ile çekilen fotoğrafı

 

Angela Merkel 1954 yılında, Theresa May ve Gina Haspel ise 1956 yılında doğmuştur. Doğum tarihleri dikkate alındığında bu üç liderin 1972 yılında çekildiği iddia edilen fotoğrafta aynı yaşlarda olduğunu söyleyebilmek mümkün. Ancak fotoğraftaki diğer iki genç kızın Theresa May ve Gina Haspel’in gençlik yıllarını gösterdiğini söyleyebilmek pek mümkün görünmüyor.

Theresa May’in gençlik yıllarına ait fotoğraflara erişilebiliyor. May’in gençlik yıllarına ait fotoğraflar incelendiğinde kendisinin Angela Merkel ile birlikte gençlik yıllarında çekildiği iddiası ile paylaşılan fotoğrafın orta kısmında yer alan kişi arasında benzerlik içermediği fark edilebiliyor.

 

theresa may gençlik yılları

 

Gina Haspel’in çocukluk yıllarına dair internette herhangi bir fotoğrafı bulunmadığından dolayı fotoğraftaki söz konusu kişi hakkında bir tespit yapılamıyor.

Ayrıca, bahse konu liderlerin farklı ülkelerde yetiştiği düşünüldüğünde birbirlerini tanıma olasılıkları da düşmektedir. Sonuç olarak, fotoğrafta Angela Merkel’in sağ konumunda yer alan kişilerin Theresa May ve Gina Haspel olduğuna dair net bir bilgi bulunamamaktadır.

 

angela merkel theresa may gina haspel

 

Yorumunuzu yazınız...