Konya’da Yükselen Kurları Protesto Etmek İçin Cebindeki Doları Yakmak İsteyen Bir Vatandaşın Gasp Edildiği İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Döviz kurlarındaki tarihî yüksek seviyelerin görüldüğü süreçte Konya’da döviz kurlarındaki yükselişi protesto için cebinden cebinden yakmak için dolar çıkaran vatandaşın gasp edildiği iddia edilmişti.

İddia, İnci Sözlük, Ajans Muhbir, Conflict, Haber gibi profillerin ve haber girişimlerinin yanı sıra birçok sosyal medya kullanıcısı tarafından da gerçek sanılarak paylaşılmıştı.

 

yakmak icin dolar cikaran vatandas

 

Halbuki Konya’daki gasp iddiasını sosyal medyada taradığımızda, kökeninin parodi bir profile dayandığı ve gerçeği yansıtmadığı anlaşılıyor.

Konya’da yakmak için cebinden dolar çıkaran bir vatandaşın gasp edildiği iddiası, parodi içerik yayımlayan Kritik Haber adlı profil tarafından kurgulanmıştı.

 

konya dolar gasp

 

Kritik Haber adlı parodi haber profilinin sosyal medya hesabının “Haberleri duymak istediğiniz şekliyle sunuyoruz. “Parody”” açıklamasını taşıdığı görülebiliyor.

 

kritik haber

 

Kritik Haber’in parodi içeriğinin Twitter’da paylaşılmasının akabinde diğer haber girişimlerinde ve sosyal medya hesaplarında yayımlandığı anlaşılıyor.

Konya’da son günlerde benzer bir gasp hadisesinin yaşandığına dair açık kaynaklarda bir bulguya rastlanamıyor.

Gerçek sanılarak paylaşılan parodi / hiciv içeriklere dair derlememize de göz atmak isteyebilirsiniz…

 

Gerçek Sanılan Parodi / Hiciv İçerikler

 

Yorumunuzu yazınız...