Orhan Osmanoğlu Dolar / TL Kurunun 1,5’e İneceğini “Varsa Dolarınız Satın. 1.5 TL’ye İnme Durumu Var” Sözleriyle Öne Sürmüştü

Türk lirasının ABD doları karşısında hızla değer kaybettiği günlerde İstiklal Gazetesi ve Ogunhaber.com’da köşe yazıları yayınlanan Orhan Osmanoğlu, geçmişte yaptığı ilginç bir döviz yatırım önerisiyle hatırlanır hâle geldi.

Orhan Osmanoğlu 2 Kasım 2018 tarihinde sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Varsa dolarınız satın. 1.5 tl’ye inme durumu var” uyarısında bulunmuştu.

 

Orhan Osmanoğlu'nun 2 Kasım 2018 tarihinde attığı "Varsa dolarınız satın. 1.5 tl’ye inme durumu var." tweeti
Orhan Osmanoğlu’nun 2 Kasım 2018 tarihinde attığı “Varsa dolarınız satın. 1.5 tl’ye inme durumu var.” tweeti

 

Osmanoğlu’nun bu paylaşımı yaptığı 2 Kasım 2018 tarihinde dolar/TL kuru 5,43 civarında seyrediyordu. İşbu yazının hazırlandığı 15 Nisan 2020 tarihi 17:38 itibarıyla USD/TRY kuru 6,9048 seviyesinde idi.

 

usd/try grafiği
15 Nisan 2020 tarihi itibarıyla USD / TRY grafiği

 

Orhan Osmanoğlu’nun dolar/TL kurunun gerileyeceğini iddiası münferit bir hadise değildi.

19 Ağustos 2019 tarihli paylaşımında bu iddiasını şöyle sürdürmüştü:

“Dolar 1,5 TL olacak demiştik.Buna hâlâ tepki gösterenler var(anlamadıkları için) 1. Biz bugünden yarına olacak demedik 2. Daha ilerisi belki dolar tedavülden kalkacak. Çünkü bu şekil dolara bağlanmış,bu şekildeki dolarla büyümüş emperyalizm çöküyor. Dayandığı duvarlar yıkılıyor.

Kısa vadeli başarılar başarı değildir. İktisad tarihi okuyanlar bilir. Karşılıksız para basarak büyümek diye bir sistem hiç olmamıştır dünyada. ABD ayda 65 milyar $ para basıyor karşılıksız. Basmadığı vakit ne mi oluyor;maaş ödeyemiyor. Gerek obama gerek Trump döneminde yaşandı.”

 

dolar 1,5 tl olacak
Orhan Osmanoğlu’nun dolar / TL kurunun 1,5’e gerileyeceği iddiasını sürdürdüğü paylaşımı

 

Dolar/TL kurunun 7’ye doğru yöneldiği süreçte Orhan Osmanoğlu, kendisine geçmişteki döviz kuru yorumu hatırlatıldığında “Doların 7 TL’ye yaklaşması bir zafer değil patlamaya hazır bir balon demektir. Düşen uçak ta uçuyor gözükür” ifadelerini kullanmıştı.

 

orhan osmanoğlu dolar türk lirası
Orhan Osmanoğlu’nun dolar/TL kurunun 7’ye dayanmasına ilişkin yorumu

 

Resmi kurumlar, yatırım aracı kuruluşları, bankalar, piyasa analistleri bir yana Orhan Osmanoğlu bir yana. ABD doları karşısında Türk lirasının iddia edildiği yönde ve montanda değer kazanacağına yönelik bir kur analizine (takip ettiğimiz son 10 yıllık süreçte) rastladığımızı söyleyemeyiz.

Dolar/TL kurunun seyrine yönelik beklentilere ilişkin birçok uzman analizini paylaşmak mümkün. Ancak biz Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından aylık bazda hazırlanan ve finansal ve reel sektördeki karar alıcı ve uzman kişilerin görüşlerini yansıtan Beklenti Anketi İstatistiklerine değineceğiz.

TCMB’nin yayınladığı Beklenti Anketi piyasa katılımcılarının (GSYH büyümesi, enflasyon, cari denge gibi önemli göstergelerin yanı sıra) cari yıl sonu döviz kuru (ABD Doları/TL) beklentisini kavramak adına faydalı bir öngörü sunuyor. Beklenti anketinde aktarılan “12 Ay Sonrasının Bankalararası Döviz Piyasası ABD Dolar Kuru Beklentisi (TL)” verisinin geçmişine baktığımızda TL’nin değer kazanımına yönelik beklentinin uzman analistlerce paylaşılmadığı görülebilmektedir.

Orhan Osmanoğlu’na nacizane tavsiyemiz: Yatırım tavsiyesi sunarken YTD kısaltmasını kullanmayı alışkanlık haline getirsin.

 

Yorumunuzu yazınız...