* Hakkındaki yanlış iddianın doğrusunu aktarmaya ve kişilik haklarını korumaya çalıştığı hâlde konunun muhatabı şahıslardan birinin, kişilik haklarını ihlâl ettiğini sürerek işbu içeriğin kaldırılmasına dair talebinin İstanbul Anadolu 3.Sulh Ceza Hakimliği tarafından reddine dair yapılan itirazın  İstanbul Anadolu 4. Sulh Ceza Hakimliği tarafından kabul edilmesi akabinde ismi ve resmi kaldırılarak işbu yazı yayımlanmıştır. 

 

Fotoğraftaki Bikinili Kişinin Osmanlı Hanedanı Soyundan Gelen Osmanoğlu Soyadını Taşıyan Kişilere Ait Olduğu İddiası Doğru Değil

Sosyal medyada Osmanlı hanedanının hayattaki üyelerine ait olduğu iddia edilerek paylaşılan fotoğraf ABD Texas Austin’den Aisha Topicz adlı bir mankene aittir. Aisha Topicz bahse konu fotoğrafın kendisine ait olduğunu teyit etmiştir. Aisha Topicz’in sosyal medya hesaplarından alınan fotoğrafın 2013 yılından bu yana Osmanlı hanedanı soyundan gelen isimlere atfedildiğini görüyoruz.

Yanlış İddia

 

Osmanlı hanedanının soyundan geldiği belirtilen şahıslara ait olduğu iddia edilen fotoğraf şu şekilde:

 

bikini osmanli

 

Bahse konu bikinili fotoğraf ABD Texas Austin’den Aisha Topicz adlı bir mankene aittir. Aisha Topicz’in Instagram hesabındaki fotoğraflar incelendiğinde bikinili fotoğrafın kendisine ait olduğu anlaşılıyor. Her ne kadar Instagram profilinde söz konusu fotoğrafa rastlayamasak da, Aisha Topicz’in 3 Ağustos 2011 tarihli paylaşımında aynı bikiniyi giydiği görülüyor.

 

bikinili foto
Aisha Topicz’in Aynı Bikiniyle Yer Aldığı Bir Başka Fotoğraf

 

Aisha Topicz sosyal medya hesabından kendisine ulaştığımızda fotoğrafın kendisine ait olduğunu “Merhaba, bu yıllardır devam ediyor. Fotoğraflar benim, neden Türkiye’deki hikayeler için kullanıldığını bilmiyorum. Teşekkür ederim! Aisha” yanıtıyla teyit etmiştir.

 

aisha topicz bikini
Aisha Topicz’in Bahse Konu Bikinili Fotoğrafın Kendisine Ait Olduğuna Dair Teyidi

 

Fotoğrafın Osmanoğlu soyadını taşıyan fertlere ait olduğuna dair iddianın kökeninin 2013 yılına dayandığı anlaşılıyor.

Uludağ Sözlük, İnci Sözlük ve diğer bazı internet siteleri ve forumlarına yüklenen Haberself.com adlı internet sitesinde  paylaşılan diğer fotoğraflar incelendiğinde fotoğraftaki kişinin Aisha Topicz olduğu netleşmektedir.

2013 yılında Ekşi Sözlük’te açılan “aishe topicz” başlığında bahse konu bikinili fotonun iddia edilen kişiye ait olmadığına dair entryler girildiği görülüyor. Bir girdide, kendisine sosyal medya hesabından ulaşan Türk kullanıcıların Türkiye’de kendisinin Osmanlı hanedanı soyundan gelen bazı isimlere benzetildiği ve ünlü olduğu yönündeki bildirimleri hakkında farkında olduğunu belirttiğinin iddia edildiği görülebiliyor.

2018 yılına gelindiğinde ise bahse konu bikinili fotoğrafın Osmanoğlu soyadını taşıyan farklı bir isme ait olduğu şeklinde iddiaların sosyal medyaya ve internet forumlarına yansımaya başladığı gözlemleniyor. Bahse konu kişinin tesettür giymeye başlamasının ve ilk defa tesettürü ile katıldığı televizyon programında “ben zaten tesettürlüydümdemesinin ardından bu iddianın türediği anlaşılıyor.

Fotoğrafın şahsına ait olduğu iddia edilen kişi bahse konu bikini fotoğrafla ilgili ailelerinde böyle birinin bulunmadığını belirten sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile duyurmuştu.

 

Fotoğraftaki Bikinili Kişinin Kimliği Hakkında Yanlış Bilgi Sunan Yazarlar

Fatih Altaylı, Habertürk Gazetesi’nde 7 Şubat 2019 tarihinde yayınlanan “Sözde Sultan, özde iftiracı” başlıklı yazısında mezkûr şahsın Fransa’da bikinili bulunduğunu iddia ederken bahse konu yanlış iddiaya atıfta bulunmuş:

"Güney Fransa’da bikinili, Türkiye’de başörtülü pozlarıyla ünlü, “sözde” Osmanlı torunu bir kadın var, ismi lazım değil."

 

Yorumunuzu yazınız...