“Atatürk Annesi Zübeyde Hanım’ın Elini Öperken” İddiasıyla Paylaşılan Fotoğrafta Zübeyde Hanım’ın Elini Öpen Kişi Atatürk Değildir

"Atatürk Annesi Zübeyde Hanım'ın Elini Öperken" İddiasıyla Paylaşılan Fotoğrafta Zübeyde Hanım'ın Elini Öpen Kişi Atatürk Değildir

“Atatürk Annesi Zübeyde Hanım’ın Elini Öperken” İddiasıyla Paylaşılan Fotoğraftaki Kişi Atatürk Değildir

“Atatürk Annesi Zübeyde Hanım’ın Elini Öperken” iddiasıyla paylaşılan, 1922 yılında çekilen bu fotoğrafta Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın (1857-1923) elini öpen kişi Atatürk değil; Atatürk’ün manevi oğlu Abdürrahim Tuncak’tır.

 

Fotoğrafta Zübeyde Hanım’ın elini öpen kişi Mustafa Kemal Atatürk değil; Atatürk’ün manevi oğlu Abdürrahim Tuncak’tır.

 

Abdurrahim Tuncak’ın Zübeyde Hanım’ın elini öptüğü fotoğrafta Tuncak yerine Atatürk’ün yerleştirildiği görülüyor (İstanbul Avcılar’daki İETT durağının karşısında yer aldığı belirtilen seramik duvar panosundaki görsel olduğu iddia edilmektedir).

Abdurrahim Tuncak’ın Zübeyde Hanım’ın elini öptüğü fotoğrafta Tuncak yerine Atatürk’ün yerleştirildiği görülüyor

 

Dünya Kadınlar Günü ve Anneler Günü kutlamalarının yanı sıra Zübeyde Hanım’ın vefat yıldönümü ama mesajlarında sıklıkla paylaşıldığı görülen ve yanlış anlaşılan bir fotoğraf.

Sinan Meydan her ne kadar müteaddit defa doğrusunu ifade etse de, bu hadisenin aktarıldığı bazı yayın ve mesajlarda yukarıda bahsi geçen Abdurrahim Tuncak’ın Zübeyde Hanım’ın elini öptüğü fotonun kullanıldığı görülmektedir.

Abdurrahim Tuncak’ın Atatürk’le karıştırıldığı tek fotoğraf bu değil. “Ulu Önder M. Kemal Atatürk’ümüzün nadir bulunan çocukluk fotoğraf. Çocuk yüzünde bile, duruşuna bakar mısınız? Yine vakur, yine asil, yine kararlı bir duruş sergiliyormuş…” notuyla Atatürk’e ait olduğu iddiasıyla paylaşılmıştı. Ancak tahmin edilebileceği üzere fotoğraftaki kişi Zübeyde Hanım hastalandığında da yanında olan Abdurrahim Tuncak‘tır. 1922 yılında çekilmiş olan fotoğraftaki diğer kişiler de hasta bakıcılardır.

Atatürk’ün Nadir Bulunan Çocukluk Resmi Olduğu İddiasıyla Paylaşılan Fotoğraf

 

Zübeyde Hanım, Abdurrahim Tuncak ve hasta bakıcıların yer aldığı fotoğraf

 

Manevi evlâtlarından biri olan Abdurrahim Tuncak’ı (1908-1999) Atatürk Van’da 8 yaşında kimsesiz bir çocuk iken yanına alıp İstanbul’a getirip Beşiktaş Akaretler’deki 78 numaralı evlerinde annesi Zübeyde Hanım’ın yanına bırakmıştır. Abdurrahim Tuncak, Atatürk’ün annesi ve kızkardeşi ile birlikte büyümüştür. Atatürk’ün evlat edindiği Abdurrahim Tuncak, Berlin Teknik Üniversitesi’nde eğitim almış, 1934 yılında Tuncak soyadını almış, TCMB’de çalışıp buradan emekli olmuştur.

 

Başkent Üniversitesi bünyesinde bulunan Abdürrahim Tuncak Atatürk Müzesi’nin tanıtım büroşüründe Atatürk’ün 16 Mayıs 1919’da annesi, kızkardeşi ve manevi oğlu Abdürrahim Bey’le Şişli’deki evden vedalaşarak ayrılması sırasında annesiyle arasında şu diyalogun geçtiği aktarılır:

– Anadolu’dan sana bir süre para yollayamam. Sen çocuğa ve eve bakabilecek misin?

– Merak etme. Ben yavrumu aç bırakmam.

 

Cevat Abbas’ın aktardığına göre Zübeyde Hanım’la Mustafa Kemal Atatürk arasında el öpme konusunda şöyle de bir hadise geçer (Sinan Meydan’dan aktarılan Turgut Gürer, Atatürk’ün Yaveri Cevat Abbas Gürer, İstanbul 2006, s.94.):

Bu ziyaretlerin her birinde Atatürk anasının mübarek elini saygıyla öperdi. Sonra anasının karşısında o büyük adam küçülür, Mustafa hatta Mustafacık olurdu. Konuşmaları, latifeleri pek içten kaynayan taşkın sevgilerin yansımaları idi. Çankaya’da bu ana oğul görüşmelerinin birinde (…) Atatürk annesinin elini öptü. Bayan Zübeyde oğluna elini uzatırken coşkun sevgisinin gözlerinde toplanan bütün ifadesiyle Atatürk’ü bağrına basmak istiyordu. Onu kucakladıktan sonra aziz Türk milletine eşsiz bir halaskar kahraman veren ana olmak itibariyle gururlanmalı idi. Fakat öyle olmadı. Bahtiyarlığı, gülen ve şirin yüzünden okunurken o büyük Türk anası kolları arasından uzaklaşan ciğerparesinin ellerine sarıldı. Atatürk: ‘Ne yapıyorsun anne?’ dedi, elini çekmek istedi. Bayan Zübeyde sükünetle ve kati bir ciddiyetle, ‘Ben senin ananım, sen benim elimi öpmekle bana karşı olan vazifeni yapıyorsun, fakat sen vatanı ve milleti kurataran bir devlet reisisin. Ben de bu aziz milletin bir ferdiyim ve onun tebasıyım. Elini öpebilirim.’ Cevabını verdi.” 

malumatfurus hakkında 1145 makale
Köşe yazarları odaklı yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Yazı İçeriğiyle İlgili Yorum Yapmak İsterseniz Buyrunuz