Dolar Kurunun Aşağı Yönlü Harekette Bulunacağını İddia Ederek Hatalı Tahminde Bulunan Yazarlar

 

Döviz piyasaları yurt içi ve dışı gelişmelerin etkisiyle volatilitesi bir hayli değişken vaziyette hareket eden bir yapıda. Bu piyasanın uzmanlarının dahi varsayımlarını sıralamadan ve gerekli uyarılarda bulunmadan kurlara yönelik spesifik döviz kuru seviyesi zikretmekten imtina ettiği hepimizin malûmu. Ancak bazı köşe yazarları, ekonomistlerin ve piyasa uzmanlarının bu tutumunun aksine, bir hayli cüretkâr şekilde dolar kurunun aşağı yönlü hareketine ilişkin açıkça seviye tahminlerini belirtmekten imtina etmiyor.

ABD doları başta olmak üzere yabancı para birimlerinin Türk lirası karşısında rekor seviyeleri test ettiği günlerde, köşelerinde yanlış kur yorumu ve yönlendirmesi yapan yazarlardan tespit edebildiklerimizi derleyelim istedik…

Ancak öncelikle ABD doları / Türk lirası kur gelişim grafiğini referans için aktaralım…

 

abd doları 2020 ekim

 

Yiğit Bulut

Star gazetesi yazarı ve Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı ve Ekonomi Politikaları Kurulu Üyesi Yiğit Bulut, 31 Mayıs 2017 tarihinde katıldığı bir canlı yayında dolar kuru için, “3,50’nin 3.90’nın üzerinde bu millete dolar aldıran nokta noktalar neredesiniz? Çıkın bu milletten özür dileyin” demişti. Bulut’un ifadelerinin tamamı şu şekildeydi:

“3.54-3.34 bandına girecek. Burayı test edecek daha önce iki kere test etti. 3.52’den tepki geldi. 3.90 üzerinde bu millete dolar aldıran nokta nokta nokta orayı söylemeyeceğim. Neredesiniz? Çıkın bu milletten özür dileyin. 3.50’de 3.60’da 3.80’de 3.94’te ekranları kırdık hatırlarsanız. Sakın bulaşmayın bu kur geri dönecek diye. O günlerde tweet atanlar yazı yazanlar, adamsanız çıkın da özür dileyin. Bunlara alım yap diyen bankaların araştırma departmanları, o ekonomi kanallarının çok bilenleri, nerdesiniz? Çıkın bu milletten özür dileyin. 5 lira 6 lira olacaktı tabi hükümet düşecekti, Cumhurbaşkanı düşecek 5 lira olacak 6 lira olacak. Felaket tellalları çıkın bu milletten özür dileyin”

Doların 7 liraya kadar yükseleceğini bekleyenlerin zarar edeceklerini iddia eden Bulut bu ifadeleri kullandığı anda dolar kuru 3,52 seviyesindeydi.

 

 

Yiğit Bulut’un bu süreçte “dolar 3 lirayı geçsin yüzüme tükürün” dediği iddia ediliyor olsa da bu yönde bir kayda rastlanamamıştır.

2015 ve 2016 yıllarında yaptığıEuro-dolar paritesi 1 üstünde kaldığı sürece son atağın başladığı 2,55-2,63 bandı üstündeki değerler piyasa gerçeklerine aykırı ve spekülatif” ve “Dolar/TL 2.78-2.82 aralığına inebiliryorumları da gerçekleşmeler karşısında afaki kalmıştı. Bulut’un kullandığı ifadeler şu şekildeydi:

“Türkiye her türlü küresel sinyale rağmen pozisyonun bozmadı. Geldiğimiz noktada son yılların en düşük enflasyon rakamını gördük. Kur 3.07 iken bu programda “dolar kuru 2.78’e değecek” demiştim. Bu ülkede ekonomi yaptığını söyleyenler, bazı televizyonlar ve onların köşe yazarları kurun 3.07’yi geçtikten sonra bir daha tutulamayacağını Türkiye’nin felakete gittiğini, acilen faizin arttırılması gerektiğini bangır bangır bağırıyorlardı. Dün dolar 2.78’e değdi. Sonra tepki geldi tekrar yükseldi. Bunu ben bildim anlamında söylemiyorum. Hani faiz arttırmak gerekiyordu? Hem faiz düştü, hem koridor daraldı hem de kredi faizleri düşme yoluna girdi. Hani kur 3.07 üstüne çıkarsa Türkiye felakete giderdi? Buradan ben herkese sesleniyorum Kur 3.07’nin üstündeyken hatta 3.0’ken bu ülkede size “dolar alın” diyenler kendileri açığa sattılar. Size “dolar alın” diyen televizyonların organik ilişkileri olan finansal kurumlar kendileri doları açığa satarken size “dolar alın” dediler.”

Bulut, 2017’deki bir yazısında da “Doların düşüşünde 3,54-3,34 bandı çok önemli. Burada tutunabilirse, yukarı dönme şansı var ama tutunamazsa yeni bir düşüş kanalı açılacak!” tahmininde bulunmuştu.

Yiğit Bulut 2017 Anayasa Referandumu öncesinde de, başkanlık sisteminin yürürlüğe girmesi ile birlikte Türk lirası cinsi varlıkların değerinin 3’e katlanacağını öne sürmüştü.

 

Yiğit Bulut’un Başkanlık Sisteminin Türkiye Ekonomisini Uçuracağı İddiası

 

Dilek Güngör

Sabah Gazetesi yazarı Dilek Güngör, “Dolardan kaçış için son fırsat” başlıklı 30 Nisan 2020 tarihli yazısında dolar kuru 6,90 seviyesinde seyrederken okuyucularına “Türk lirasının değer kazanmaya başlayacağını” ve “ellerindeki dolarları satmaları adına en uygun seviyenin yakalandığını” şöyle öne sürmüştü:

“Koronavirüs salgını belirsizliğiyle gelişmekte olan ülkelerde yükselen dolar vatandaşı ürküttü. Ancak dövizden TL’ye geçiş için mevcut seviyeler son fırsat…”

[…]

“Tüm bunlar dövizden TL’ye geçiş için mevcut seviyelerin 2020’nin son fırsatı olabileceğine işaret ediyor.”

[…]

“Artık kontrolsüz yükseliş görmek neredeyse olanaksız.”

 

dilek güngör dolar
Dilek Güngör’ün “Dolardan Kaçış İçin Son Fırsat” başlıklı yazısından ilgili bölüm

 

Güngör, bahsi geçen yazısını “1 senedir ‘Dolar 10 lira olacak’ diye sayıklayanların bağırmasına bakmayın. Dolardan kaçış için son fırsat…” notuyla sosyal medya hesabından paylaşmıştı.

 

dilek güngör dolar

 

2020 yılı Mayıs ayı sonrasında 2 aylık periyotta gerçekleştirilen örtülü rezerv satış politikası ile kur 6,85 seviyesinde baskılandığı süreçte Türk lirasındaki istikrarlı görünümün etkisiyle Dilek Güngör 23 Mayıs 2020 günü “Dolara yatıran kaybetti TL’ye yatıran kazandı” başlıklı bir yazı yayımlamıştı. Güngör yazısında, “Velhasıl, her defasında “dolar uçacak” diyenlere inananlar yine hüsrana uğradı. Üstelik, “Zarardayım satmayayım, nasıl olsa bir gün yükselir” düşüncesiyle daha da zarar ediyorlar. … Doların Türkiye’de çok gürültü kopardığına bakmayın. Birilerinin gazına gelirseniz, olan sizin yatırım sepetinize oluyor.” ifadelerini kullanmıştı. Dolar kurusunu sabit tutma adına 120 milyar dolarlık rezervin eritildiği sürecin etkisinin hissedildiği dönemde bu köşe yazısı yazıldığında dolar kuru 6,8138 seviyesindeydi.

31 Mayıs 2019 tarihli “Trenden ilk atlayan kazanır” başlıklı yazısında da dolar cinsi yatırım yapanların kaybedeceğini öne sürmüştü Güngör. Bu satırlar yayımlandığında kur 5,8391 seviyesindeydi.

“Bana kalırsa, hâlâ elinde dolar tutmakta ısrar edenler de borsaya şu anda girmemekte direnenler de sakin kafayla bir düşünsün. Bu trend böyle devam ederse, dövizi olanın eli yanacak, hisse fiyatları bu kadar düşükken borsaya girmeyen başını duvara vuracak. Velhasıl, yarın öbür gün dolar treninden atlamayan da borsa trenine binmeyen de kaybedecek. Hâlâ vaktiniz var!”

 

İslam Memiş

İslam Memiş‘in Güneş gazetesinde 2016 ve 2017 yıllarında yayımlanan köşesinde ısrarla ve müteaddit kez dile getirdiği dolar kurunda sert düşüş yönündeki tahminleri bir türlü gerçekleşmemişti.

 

İslam Memiş’in Bir Türlü Tutmayan Döviz Tahmin Kuponları

 

Necmettin Batırel

Necmettin Batırel‘in 3 Temmuz 2018 tarihli “Şimdi TL zamanı” başlıklı yazısında “Dolar hafta sonuna kadar 4,50 TL’ye düşebilir. Yön aşağıyı gösteriyor. Kademeli olarak ağustosta 4,25 – 4,30 TL’yi görebiliriz.” iddiasını aktarmasının ardından yükseliş trendine giren ABD doları kuru Ağustos ayında 6,88 ile rekor kırmıştı.

Batırel “Vatan aşkıyla!” başlıklı 9 Mayıs 2020 tarihli yazısında “Ellerindeki dövizi satmak zorunda kaldılar, 7,27 TL ile tavana çıkan dolar 7,09 TL’ye düştü. Kur oyunu bozulduğu için dolar kısa süre içinde kademeli şekilde çıkışa başladığı 6,95 TL’ye dönecek.” iddiasında bulunmasının 2 ay sonrasında kur yukarı yönlü yükselişini rekorlarla süslemişti.

8 Eylül 2020 tarihli “Söke söke alırız!” başlıklı yazısında “Dolarda 7,40 TL tavan oldu…” ifadesine yer vermesinin ardından kur 7,96 ile rekor kırdı.

 

İLAVE: “Necmettin Batırel ve Ters Köşe Olan Döviz Kuru Yorumları” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

Necmettin Batırel ve Ters Köşe Olan Döviz Kuru Yorumları

 

Orhan Osmanoğlu

İstiklal Gazetesi ve Ogunhaber.com’da köşe yazıları yayınlanan Orhan Osmanoğlu, 2 Kasım 2018 tarihinde sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Varsa dolarınız satın. 1.5 tl’ye inme durumu varuyarısında bulunmuştu.

 

Orhan Osmanoğlu İle Dolar Kuru Uydurmaca

 

Şeref Oğuz

Şeref Oğuz,  Sabah Gazetesinde yayınlanan 12 Ocak 2017 tarihli “Piyasalarda algı terörü” başlıklı yazısında dolar kuru üzerine fantastik bir tahminde bulunmuştu:

"Dolara dair fahiş tahminler yapanlar, 3 liranın da altına inebileceği gerçeğini de gözden uzak tutmasın."

Dolar kuru tahmini yapıp bir türlü doğru tutturamayan köşe yazarlarını ifşa etmiştik daha önce. Şeref Oğuz da sanki ekonomi ya da finans uzmanıymışçasına dolar/TL kurunda 3’ün altını işaret etmiş 2017 yılı başında. Ancak bu kur tahmininin yanına bile yaklaşamadı realite.

Şeref Oğuz köşe yazısında 3,76 seviyesinde bulunan dolar kuru, 2017 Eylül ayında 3,43’e kadar gerilese de bu seviyenin altına hiç inmedi ve Kasım ayında 3,94’le zirveye çıkarken yılı 3,82 ile tamamladı.

 

 

Nagehan Alçı

Nagehan Alçı, Habertürk TV’de dün katıldığı programda Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanı görevinden istifasının ardından “böyle bir beklenmedik istifa doları yarın 12’ye de çıkarabilir, tam tersi etki yapabilir” demişti. Dolar/TL kuru gün içinde 8,01’e kadar geriledi.

 

 

Berat Albayrak

Geçmişte Sabah gazetesinde köşe yazarlığı da yapan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 2 Mart 2019 tarihinde bir mitingde yaptığı konuşmada “O saldırıda birileri dolar 7-8 lira olacak diye hayaller kurdu. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde güçlü yumruğumuzu vurup doları 5 liraya düşürdük mü!?”  demişti.

2019 yılı Ekim ayı sonunda yaptığı açıklamada dolar kurunun 8 lira olacağını öne sürenlere şöyle tepki göstermişti:

“Son 6 yıldır ülkemize karşı devreye alınan tüm saldırıların bir alanı da ekonomi alanı. Üç ayrı terör örgütüyle mücadele eden tek ülke olduk. Bu alandaki mücadeleden korkmadık. Güçlendirmemiz gereken alanların hep farkındaydık. Özellikle ekonomi alanında verdiğimiz mücadele alanında Türkiye’de itibar suikastlerine karşı da mücadele verdik. Ekonomide mücadele verirken birileri algıyı başka yerlere çekmeye çalışıyor. Dolar 8 lira olacak dediler 10 lira olacak dediler. Operasyon yapmaya çalıştılar. Ülkemize karşı yürütülen planın parçası olan bu kişiler itibar görmeye başladı. Toplumsal korku imparatorluğu oluşturmaya çalıştılar.”

Berat Albayrak’ın Yeni Ekonomik Programı açıkladıktan sonra “Kur benim için hiç önemli değil, hiç oraya bakmıyorum. Sanayimiz güçlü. Oraya hiç bakmıyorum. Kur artık bizim elimizde” ifadelerini kullandığı öne sürülmüştü.

Bakan Albayrak, katıldığı televizyon programında Ahmet Hakan’ın ‘Dolar yükselince endişelenmeli miyiz?‘ sorusuna “Dolarla mı maaş alıyorsunuz? Dolar borcunuz mu var? Dolarla bir işiniz var mı?yanıtını vermişti.

 

 

Diğer İsimler

Basına dolar kurunun seyri hakkında yanlış tahmini yansıyan isimlerden denk geldiklerimizi sıralayalım:

  • Engin Avcı, 2022 yılı Ağustos ayında katıldığı yayında ABD doları / Türk lirası kurunun yıl sonunda 6’ya düşeceğini iddia etmişti.
  • Turkish Yatırım A.Ş. Araştırma Bölüm Başkanı Baki Atılal, piyasaların seyrine dair açıklamalarda bulunurken “Şimdi hem CDS tarafındaki gerilemenin devamını hem de dolarda önce 5.50, sonra 5.20 TL seviyelerini görebiliriz.” ifadelerini kullanmıştı.
  • Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 24 Haziran seçimlerinden sonra piyasaya sürülecek 30 milyar dolar ile doların “tepetaklak düşeceği” iddiasında bulunmuştu.

 

melih gökçek dolar

 

Dolar Kurunun Kayda Değer Yükseliş Göstereceği İddiasında Yanılanlar

 

Cem Seymen

Cem Seymen, Integral Forextv’deki 5.11. 2020 tarihli yayında 31.12.2020’de dolar/TL kurunun 12 olacağına dair Artunç Kocabalkan ile (takım elbise üzerine) iddiaya girmişti. 31 Aralık 2020 günü akşamı 7,44 seviyesindeki kur ile Cem Seymen iddiayı kaybetti.

 

 

Dolar kuru konusunda yukarı yönlü tahminleriyle son dönemde ters köşe olan bir diğer isim de Selçuk Geçer oldu. “Dolar 16’da bile durmayacak” gibi iddiada bulunan Selçuk Geçer’in son 2 aydaki tahminlerinin aksine kur aşağı yönlü trend izledi.

 

selçuk geçer dolar sürpriz selçuk geçer dolar 16

selçuk geçer dolar altın selçuk geçer altın dolar

 

“Dolarda sert yükselişler başlar. Bu hafta içerisinde 8.80’e giden dolar kuru görürüz” tahmini de tutmadı.

2020 yılı sonunda iyi ihtimalle 9-10 TL arasında, kötü ihtimalle 14 lira üzerinde dolar kuru tahmini de tutmadı.

Selçuk Geçer’in Youtube kanalındaki videolarda da dolar kuruna dair felaket senaryolarını sıklıkla aktardığı görülüyor.

 

selçuk geçer youtube

selçuk geçer youtube dolar

 

Selçuk Geçer’in 2019 yılı Nisan ayında Borsa endeksinin 20 bine inebileceğini öne sürdüğünü de aktarmış olalım…

 

selçuk geçer borsa

 

bist 100 endeks 2004 2020

 

Yanlış Atıflar

Bir de sehven yanlış kur alıntılayan yazarlar mevcut…

Erdal Sağlam, Hürriyet’te 29 Eylül 2015 tarihinde yayımlanan “Arttırmam deyip hem faizi hem kuru artırıyorlar” başlıklı köşe yazısında ülkemiz para politikalarına  ve dolar kuruna değinmiş:

"Sadece dün açıklanan verilere bakın; dolar kuru 3.5 TL'yi geçti..."

Yazının yayımlandığı tarih itibarıyla ABD doları / TL kuru 3.05 civarında seyrediyor. Erdal Sağlam en önemli makro verilerden birinde “0” atlamış. 3,05’lik kurda “0” atlanırsa, bazıları için “3,5 atmamak” mümkün olmaz.

Yukarıda alıntılanan hatalı döviz kuru tahminlerine kıyasla, böyle hataya can kurban…

 

Bir de, kur tahminini paylaşmadığını belirttiği hâlde kur tarihî rekor seviyeye yükseldiğinde ortaya çıkanlar var. Örneğin, Özgür Demirtaş…

Özgür Demirtaş daha önce ABD dolar / TL kurunun 10’a çıkacağına dair bir şey söylemediğini, kur tahminini paylaşmadığını belirtmişti. Ancak, A Haber’in 2019 yılında kendisini hedef gösterdiği “‘Dolar 10 lira olacak!’ diyen sözde ekonomistler neredeler?” tweetine USD/TRY kurunun 10’u geçmesinin ardından “buradayım” yanıtını vermişti.

 

ozgur demirtas dolar 10 tl

 

ozgur demirtas dolar 10

 

ozgur demirtas buradayim

 

Yorumunuzu yazınız...