İslam Memiş’in Bir Türlü Tutmayan Döviz Tahmin Kuponları

İslam Memiş, Güneş Gazetesi’nde yayınlanan köşe yazılarında sıklıkla döviz kurları hakkında tahminlerini/öngörülerini paylaşıyor.

Rakam zikrettiği ya da kur işaret ettiği tahminlerinde büyük yanılmalar dikkat çekiyor.

Örnekleriyle sıralayalım:

15 Aralık 2016 tarihli “2017 yılının Fed’i” başlıklı yazısında, 2016 yılı boyunca verdiği kur tahminlerini çöp gibi kenara atıp dolardaki değer kazanışlarının sınırlı olacağını iddia etmiş:

"Çoğunluk doların değer kazanmaya devam edeceğini düşünse de ben bu değer kazanışlarının sınırlı olacağını tahmin ediyorum. Çünkü yüksek faiz ve yatırımlar noktasında net bir karar verdiklerini düşünmüyorum. Ondan sebep yurt içi piyasalarda doların yükselişleri 3,70 Lira seviyesiyle sınırlı kalabilir."

İslam Memiş, daha önceki yazılarında 15 Aralık günü itibarıyla 3,5 civarında seyreden dolar/TL kuru için 3’ün altını işaret ediyordu yıl sonu kur tahmini olarak. Şimdi ise doların sınırlı ölçüde değer kazanacağını belirtip kurda 0,2 TL’lik artışı işaret etmiş.

19 Aralık 2016 günü yayınlanan “Taviz Yok” başlıklı yazısında ise dolarda değer kaybı olmayacak demiş:

"Dolar kurunda yeni yükselişler sakın beklemeyin. TL en değerli olmaya devam edecek."

Haydaaaa… Bir yazı diğerini tutmuyor…

Umarız kimse İslam Memiş’e güvenip yatırım kararı almıyordur.

8 Aralık 2016 tarihli “Altın Trenini Kaçırmayın” başlıklı yazısında döviz kuru hareketlerinin montanını yanlış yorumlamış:

"Yurt içi piyasalarda dolar kurunda yaşanan sert düşüşler altının gram fiyatının 129 Lira seviyesine kadar düşmesine neden oldu. Ben ilk destek seviyesi için 128 Lirayı işaret etmiştim, aynı öngörümün devam ettiğini belirtmek isterim."

Hangi sert düşüşten bahsediyor anlaması güç. 7 Aralık günü ABD dolar kuru 3,3945 ile kapanmış. 3,59’luk tarihi zirveden geriledi tabiki Abd doları. Yazısını yazdığı 8 Aralık günü dolar kuru 3,45 civarındaydı. yazısının yayınlandığı 9 aralık günü 3,50 civarındaydı. Sert düşüşten anladığı seviyeyi bilemiyoruz ama döviz kuru gelişmeleri ona işaret etmiyor.

2 Aralık 2016 tarihli “Haydi bi daha bi daha” başlıklı yazısında, dolar kuru için 3,25’i işaret etmiş:

"Teknik olarak değerlendirmek gerekirse; Dolar: 3,25 Euro:3,48 Altın:126 Lira seviyelerine kadar gerileyebilir."

Gerilemedi…

24 Kasım 2016 tarihli “Sterline dikkat” başlıklı yazısında dolar/TL kurunda 3,40 üzerinin kalıcı olmayacağını iddia etmiş:

"Yani 2017 yılında ve sonrasında piyasalarda Fed ve faiz cümlesi duyamayabiliriz. Böyle bir ortamda dolar 3,40 seviyesinin üzerini test etsede yükselişler kalıcı olmayabilir. Bu seviyelerden dövizini satıp TL'ye dönmeyenler zarar edebilirler."

Kalıcı oldu.

20 Kasım 2016 tarihli “Konuşamadıklarımız” başlıklı yazısında TL’de beklemeyi tavsiye edip dolar kurunda sert düşüşler olabileceği öngörüsüzlüğünü paylaşmış:

"Bugün Ekonomi sayfasını açtığınızda merak ettiğiniz tek şey “Dolar nereye gidiyor? “olmalı. Yurt içi piyasalarda Cuma günü %5 değer kazanarak 3,408 lira seviyesini test etti. Sık sık uyarılarda bulunmuştum, “Döviz borcu olanlar Ekim ve Kasım ayına dikkat edilmeli” diye. Geçen hafta sert düşüşler yaşanabileceğini öngördüğümü belirtmiştim. Bu öngörümün halen devam ettiğini belirtmek isterim, yani TL'de beklemeye devam etmeliyiz."

TL’de sert düşüşler yerine sert yükselişler yaşandı.

17 Kasım 2016 tarihli “Ekonomide milli mücadele” başlıklı yazısında Türk lirasının dolar karşısında değer kazanacağını iddia ederek kurun 3’e doğru hareketleneceğini ileri sürmüş:

"Döviz daha çok yükselecekmiş diye döviz talep edenler dikkat ! Satın aldığınız ya da satmadığınız döviz elinizde patlayabilir, düşüşler beklediğinizden daha sert olabilir. Dolar: 3,25-3,20-3,15 ve 3 Lira seviyeleri sizleri hiç şaşırtmasın."

Değil 3’e doğru hareket etmek, tarihi rekorları bir bir kırdı.

14 Kasım 2016 tarihli “Dolar nereye gidiyor” başlıklı yazısında kur seviyesi olarak 3,10 ve 3,15’i işaret etmiş ve doların değer kaybedeceğini ileri sürmüş:

"Düşüşler başlayabilir, bunu hem kar satışı hemde piyasaların normalleşmesi olarak değerlendirebilirsiniz. İzleyeceğim ilk destek seviyesi 3.15 devamında 3.10 seviyesi. Yani “Dolar bir yere gitmiyor, geri dönüyor.”"

Maalesef, yazısını yazadığı 14 Kasım tarihinden itibaren TL hızlı değer kaybı sürecine girdi.

10 Kasım 2016 tarihli “Trump Sürprizi” başlıklı yazısında teknik beklentisinin 3,10 altı olduğunu ve TL’de kalmanın en mantıklıkarar olduğunu iddia etmiş:

"En son teknik beklentilerimde doları 3,10,altının gram fiyatını 128 olarak belirlemiştim. Aynı beklenti doğrultusunda TL'de kalmak en mantıklı karar olabilir."

Ne yazık ki, TL, 10 Kasım tarihinden sonra önemli ölçüde değer kaybetti ve Kasım ayı sonunda 3,5’e kadar yükseldi.

2 Ekim 2016 tarihli “Piyasalarda son durum” başlıklı yazısında dolar/TL kurunun hareket edeceği seviye olarak 3’ün altını işaret etmiş ve doların bir yatırım aracı olmadığını iddia etmiş:

"Teknik olarak takip edeceğim destek seviyesi 2,975 lira, dirençlerde ise 3,020 devamında 3,09 lira aralığı. Bu demek olmuyor ki dolar alın, dolara yatırım yapın ! Dolar yatırım aracı değildir, dolar ticareti yapanların takip etmesi gereken bir paradır."

Ekim ayından bu yana dolar/TL kuru 3’ün üzerinde seyretti ve trend hep yukarı yönlü oldu.

1 Eylül 2016 tarihli “Yarın doların kaderi belirlenecek” başlıklı yazısında doların 2,915 seviyesine gerileyebileceğini iddia etmiş:

"Yarın açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisi “Doların kaderini belirleyecek” diyebiliriz. Tahmin ettiğim gibi tarım dışı istihdam verisi beklenenden iyi gelirse dolar faiz artırımı beklentisiyle psikolojik sınır 3 lirayı test edebilir ve 3 lira seviyesinde dengelenebilir. Eğer açıklanacak veri düşük gelirse dolar düşüşlerine devam eder ve 2,915 seviyesine kadar gerileyebilir."

Gerilemedi.

7 Ağustos 2016 tarihli “Diriliş Ekonomisi” başlıklı yazısında dolar kuru için 2,88’i işaret edip TL’de beklediğini belirterek TL’ye yatırımı teşvik etmiş:

"Ölüm var kalım var , her hafta yazıyorum tekrar edeyim; Dolar 2,88 , Euro 3,28 , Altın 121 lira olmadan TL'de bekliyorum. Sabır ve inaçla..."

Dolar/TL kuru, 2016 yılı Aralık ayı başında 3,59 ile rekor yineledi.

17 Mart 2016 tarihli “Fed, doları kurtarabilecek mi” başlıklı yazısında Fed’in tüm hareketlerine rağmen doların 2016 yılında değer kaybedeceğini belirterek 3’ün üzerinde dolar kurunun beklenilmemesi gerektiğini ima etmiş:

"Asıl kendimize sormamız gereken soru şu: “FED'in bu tutumu insanların dolara güvenirliğini yitirmişken, dolar artık yatırım aracı olmakdan çıkıyormu? Kolay basılıp piyasaya sürülen dolar artık değersiz bir kâğıt parçası mı olacak?” Bence cevap EVET. Çünkü emtia yatırım aracıdır, yani altın. Asıl yapılmak istenileni daha önceki yazılarımda sizinle paylaştım. Dolar değer kazandıkça emtia fiyatları düşer, değer kazanmış dolar ile düşük emtia alınır. FED Başkanı Yellen açıklamalarında şahin bir mesaj verirse dolar tekrar değer kazanır, güvercin bir açıklama yaparsada dolar düşer. 2016 yılında ( muhtemelen haziran ayında ) dolar küresel piyasalarda son bir ralli yapar, son ralli diyorum çünkü fed kendi içlerinde bile görüş ayrılığında. Faiz artırımı=dolar'ın değer kazanması anlamına geliyor, dolar'ın küresel piyasalarda değer kazanması kendi ekonomilerinin işine gelmiyor çünkü ihracatları olumsuz etkileniyor. Bu çıkmazda ABD ister istemez kendi menfaatleri doğrultusunda tekrar faiz artırmayı düşünmez. Doların küresel piyasalarda son bir kez daha kazanmaya aday tek para birimi olduğunu düşünüyorum. Bu yükselişler 3.15 bandını işaret ediyor. 3 liranın üzerindeki fiyatlamalar sizi asla yanılmasın çünkü 3 liranın üzerinde bir dolar kuru bize şunu söyleyecek: “Dolar ile altın pozisyonu alıyoruz.” Çin ve Avrupa ekonomilerinin halen düzelmemesi dolar'ın yükselmesi için en güzel bahanesi olacak. Siz bakmayın euro-dolar paritesinin 1.10 bandının üzerinde tutunduğuna. Euro değer kazanmıyor dolar, değer kaybediyor o yüzden euro geçici olarak değer kazandı. Pariteyi bu yıl tekrar 1.05 bandına kadar düştüğüne şahit olabiliriz ki şuanki konjektör ona çok müsait. Sadece İngiltere biraz daha naz yapsın sonra gerçek ekonomik sorunlar gün yüzüne çıkacak. Dolar öyle yada böyle dikkatleri üzerine çekmeyi başaracak, küresel piyasalar da bundan rahatsız olunca FED tekrar piyasada abi'lik görevine soyunacak. FED ne yaparsan yap, “DOLAR'IN DEĞER KAYBETMESİNİ ENGELLEYEMEYECESİN.”"

Kur 3’ün üzerinde kalıcı hale geldi.

4 Ocak 2016 tarihli “2016’da Türk lirası” başlıklı yazısında 2016’da Türk lirasının değer kazanacağını ima etmiş:

"İlerleyen yıllarda biçtiğiniz de bereket ortaya çıkacaktır. TL bir yıl düşüp bir yıl çıkıyor düşüncesinden yola çıktığımızda 2016 yılında TL'nin değer kazanmasını destekleyen bir çok ensturman var masada."

"2016 yatırım yılıdır, yeni yılla birlikde israf yapmadan gönül rahatlığıyla TL ye güvenebilirsiniz. Dolar tekrar 3.25 yükselecek Altın 120 TL yükselecek diye 3-5 kuruş için yatırımlardan vazgeçmeyin. Yatırım yaptığınız döviz ya da altın ise arasındaki kur farkını emlak veya arsa fiyatlarından kazanacak olduğunuz kar ile kıyaslamanızı öneririm."

Gelinen nokta ortada.

30 Kasım 2015 tarihli “Para piyasaları geçiş sürecinde” başlıklı yazısında, 2016 yılı içerisinde dolar/avro çapraz paritesinde 1’i beklediğini belirtmiş:

"Yıl sonu yada 2016 da 1 Dolar 1 Euro bandını halen beklemekdeyim."

Avro/dolar kuru 1’e doğru yaklaşsa da 1 olmadı.

1 değil 2 değil, 5 değil 10 değil. Yanlış saat bile günde 2 kez doğru zamanı gösterirken İslam Memiş doğru kur tahmininde son 1 senedir bulunamamış…

malumatfurus hakkında 829 makale
Köşe yazarları için yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın