Şükrü Kızılot ve Küba’da Sadece Atatürk’ün Büstünün Olması

Şükrü Kızılot, Hürriyet Gazetesi’nde 10 Kasım 2013 günü yayınlanan “Sadece Atatürk’ün Büstü Olan Ülke” başlıklı yazısında Küba’da sadece ve sadece Atatürk’ün büstünün yer aldığını iddia etmiş.

"Sadece Atatürk’ün büstü olan ülke 

Hangisi olduğunu biliyor musunuz? Fidel Castro’nun ülkesi Küba’da.. Tam bir Atatürk hayranı olan Castro’nun ülkesinde Atatürk’ten başka hiçbir ülkenin liderinin büstü yok. Castro sadece Atatürk büstüne izin vermiş. Daha ötesi Atatürk’ün hayatını anlatan bir de kitap bastırıp ücretsiz olarak dağıttırmış."

Küba’da Atatürk’e ait bir heykel var. Bu husus doğru. Ancak, başka herhangi bir ülke liderine ait büstün bulunmadığı iddiası yanlış.

Kendi ülkesinde, başka ülke liderinden başka bir kişiye ait büstün yer almaması Kübalılar için ilginç bir durum oluşturmaz mıydı?

Evet doğru cevap: absürt bir durum olurdu.

Şükrü Bey üşenip gerekli araştırmayı yapmamış ama biz kendisini Küba’da yer alan diğer bazı büstlere ilişkin bilgi sunalım (Büst tanımı olarak insan vücudunun üst kısmını (baş ve boyun kısmıyla çeşitli oranlarda göğüs ve omuz bölgesini) gösteren heykeller ele alınmıştır.):

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*