Küba’da Sadece Atatürk’ün Büstünün Olduğu İddiası Asılsız

Küba’daki tek büstün Mustafa Kemal Atatürk’e ait olduğu iddiası doğru değildir. Küba’da Atatürk’e ait bir büst yer alıyor olsa da, başka kişilere ait birçok büst de bulunmaktadır.

 

Küba’da sadece ve sadece Atatürk’ün büstünün yer aldığı iddiası bir diğer şehir efsanesidir. Küba’da Atatürk’e ait bir heykel var. Bu husus doğru. Ancak, başka herhangi bir ülke liderine ait büstün bulunmadığı iddiası yanlıştır.

Küba’da Atatürk’e ait bir heykel var. Bu husus doğru. Ancak, başka herhangi bir ülke liderine ait büstün bulunmadığı iddiası yanlış.

 

Küba’daki Atatürk Büstü

 

Kendi ülkesinde, başka ülke liderinden başka bir kişiye ait büstün yer almaması Kübalılar için ilginç bir durum oluşturmaz mıydı?

Evet doğru cevap: absürt bir durum olurdu.

Bu iddiayı öne sürdüğü hâlde üşenip gerekli araştırmayı yapmamış olanlar için Küba’da yer alan diğer bazı büstlere ilişkin bilgi sunalım (Büst tanımı olarak insan vücudunun üst kısmını (baş ve boyun kısmıyla çeşitli oranlarda göğüs ve omuz bölgesini) gösteren heykeller ele alınmıştır.):

Zaten, kendi ülkesinde, başka ülke liderinden başka bir kişiye ait büstün yer almaması Kübalılar için ilginç bir durum oluştururdu.

 

Küba’da Sadece Atatürk’ün Büstünün Olduğunu İddia Eden Yazarlar

Şükrü Kızılot, Hürriyet Gazetesi’nde 10 Kasım 2013 günü yayınlanan “Sadece Atatürk’ün Büstü Olan Ülke” başlıklı yazısında Küba’da sadece ve sadece Atatürk’ün büstünün yer aldığını iddia etmiş.

"Sadece Atatürk’ün büstü olan ülke 

Hangisi olduğunu biliyor musunuz? Fidel Castro’nun ülkesi Küba’da.. Tam bir Atatürk hayranı olan Castro’nun ülkesinde Atatürk’ten başka hiçbir ülkenin liderinin büstü yok. Castro sadece Atatürk büstüne izin vermiş. Daha ötesi Atatürk’ün hayatını anlatan bir de kitap bastırıp ücretsiz olarak dağıttırmış."

 

Yorumunuzu yazınız...