Videonun Hatay’daki Yangını Çıkaran Kundakçılara Ait Olduğu İddiası Doğru Değil

Anılan Kayıt Daha Önce İdlib’den Olduğu Belirtilerek 3 Haziran 2020 Tarihinde Paylaşılmış

Yanlış İddia

 

9 Ekim 2020 günü Hatay’da başlayan ve 3 ilçeye yayılan orman yangınları ancak 33 saat sonra tam olarak konrol altına alınabildi. Yangının oluşumu ve seyrinin yanı sıra bazı grupların yangını üstlenen açıklamaları, kasıt şüphesini kuvvetlendirdi.

Bu süreçte sosyal medyada dolaşıma giren bir videonun Hatay’daki yangını başlatan kişilere ait olduğu öne sürüldü. Ancak bahse konu video, Hatay’daki yangın başlamadan aylar önce çekilmişti.

 

 

Kaydın Hatay’daki yangını çıkaran -PKK militanı olduğu da öne sürülen- kişilere ait olduğu iddiasını içeren paylaşımlardan bazıları şu şekilde:

 

hatay yangın video yangını çıkaranlar videoyangını başlatan video

 

Sanılanın aksine, videonun Hatay’daki yangını başlatan kundakçılara ait olduğu iddiası doğru değil.

Videonun Hatay’daki yangından aylar öncesinde izine sanal alemde rastlamak mümkün. Suriye Step Haber Ajansı adlı internet sitesinde bahse konu video kayıt 3 Haziran 2020 tarihinde şöyle paylaşılmış:

 

idlib yangın başlatanlar video idlib yangın başlatanlar

 

Kriz anlarının genelinde olduğu gibi Hatay’daki yangında da daha önceki döneme ait görseller “güncel” olduğu iddiasıyla dolaşıma girdi. Özellikle kriz anlarında bu tip görselleri paylaşmadan önce doğruluğundan emin olmak elzem.

 

video hatay yangını

Yorumunuzu yazınız...