Fotoğrafın Adana’nın Kozan İlçesinde Çıkan Orman Yangınından Kurtulan Buzağıya Ait Olduğu İddiası Doğru Değil, Paylaşılan Fotoğraf Daha Önce ABD’nin California Eyaletinden Olduğu Belirtilerek Paylaşılmış

Yanlış İddia

Adana’da 23 Ağustos 2020 günü çıkan ve 200 hektarın üzerinde ormanlık alanda zarara yol açan yangın bölgesinde çekildiği öne sürülen bir fotoğraf sosyal medyada yaygın şekilde paylaşıldı.

Paylaşılan buzağı fotoğrafının Adana’daki afet alanında yangın söndürüldüğünde çekildiği öne sürülmekteydi.

yangından kurtulan buzağı fotoğrafı
Adana’da çekildiği iddiasıyla paylaşılan fotoğraf

Sosyal medyada kayda değer ölçüde etkileşim alan bu iddiayı içeren paylaşımlardan bazıları şu şekilde:

“Adana’nın #Kozan İlçesi’nde 2 gündür devam eden orman yangınında bir mucize yaşandı. Kimsesiz, bir başına yangının içinde mahsur kalmış bir buzağı. Yangın söndürüldüğünde ise ‘kimsesiz’ olmadığı anlaşılmış.. Esirgeyen ve bağışlayan Allah’tır.”

yangından kurtulan buzağı
Murat Kekilli’nin Adana Kozan’daki orman yangınından kurtulmuş buzağıya ait sanılan fotoğrafı içeren paylaşımı

“Kozan’da çıkan orman yangınında bulunmuş bu buzağı. Kimsesiz, bir başına yangının içinde mahsur kalmış. Yangın söndürüldüğünde ise ‘kimsesiz’ olmadığı anlaşılmış..”

orman yangınında bulunmuş buzağı
Adana Kozan’daki orman yangınından kurtulmuş buzağıya ait sanılan fotoğrafı içeren paylaşım

Ancak sanılanın aksine bahse konu buzağı Adana’da değil, Adana’daki yangın başlamadan daha önce ABD’nin California eyaletinde görüntülenmiş.

Adana’daki yangının Kozan ilçesi Kuyubeyi köyünde 23 Ağustos’ta öğle saatlerinde 3 farklı noktada çıktığı biliniyor. Ancak yaptığımız sosyal medya taramasında paylaşılan fotoğrafın Adana’daki yangın başlamadan 3 gün önce 20 Ağustos 2020 tarihinde California’da meydana gelen yangının ardından sosyal medyada paylaşıldığı görülüyor.

Adana’daki yangının daha öncesinde California’da meydana gelen yangının akabinde bahse konu fotoğrafın sosyal medyada paylaşıldığı anlaşılıyor
California’da meydana gelen yangının ardından 20 Ağustos 2020 tarihli paylaşımlarda bahse konu fotoğrafa yer verildiği görülüyor.


yangından kurtulan buzagı

Yorumunuzu yazınız...