Finlandiya’nın Çalışma Günleri ve Saatlerini Azaltacağı İddiası

Finlandiya'nın Çalışma Saatleri ve Günlerini Azaltarak Haftada 4 Gün, Günde 6 Saatlik Çalışma Sistemine Geçeceğinin Duyurulduğu İddiası Asılsız

Finlandiya’nın Çalışma Saatleri ve Günlerini Azaltarak Haftada 4 Gün, Günde 6 Saatlik Çalışma Sistemine Geçeceğinin Duyurulduğu İddiası Asılsız

Finlandiya’nın 34 yaşındaki yeni başbakanı Sanna Marin’in Finlandiya’da haftada dört gün, günde altı saat çalışma sistemine geçileceği yönünde bir açıklama yaptığı iddiası asılsız. Finlandiya’nın gündeminde mesai günleri ya da saatlerinde değişiklik yapılması konusunda bir madde yok. Başbakan Marin’in 2019 yılı Ağustos ayında ülkenin Ulaştırma Bakanı görevindeyken yaptığı bir konuşmanın çarpıtılmasıyla bu yanlış iddia oluşmuş. 2019 Ağustos ayındaki konuşmasında Marin çalışma sistemi hakkında kişisel görüşlerini beyan ederken haftalık çalışma günü sayısının 4’e güne veya günlük çalışma saatinin 6’ya düşürülmesi durumunda ekonomide üretkenliğin artabileceğini belirtmiş.

Yanlış İddia

 

Hürriyet, Milliyet ve CNN Türk gibi ulusal yayınlardan öte Guardian gibi uluslararası çapta büyük saygı kazanmış yayınların dahi çuvalladığı bir yanlış iddia: Finlandiya’da haftada dört gün, günde altı saat çalışma sistemine geçileceği iddiası.

 

Finlandiya'da haftada dört gün, günde altı saat çalışma sistemine geçileceğin duyurulduğu iddiasını aktaran haber
Finlandiya’da haftada dört gün, günde altı saat çalışma sistemine geçileceğin duyurulduğu iddiasını aktaran haber paylaşımı

 

Finlandiya'da haftada dört gün, günde altı saat çalışma sistemine geçileceğin duyurulduğu iddiasını aktaran haber
Finlandiya’da haftada dört gün, günde altı saat çalışma sistemine geçileceğin duyurulduğu iddiasını aktaran haber paylaşımı

 

Yabancı basın siteleri ve ülkemizden Journo.com.tr bu iddianın asılsız olduğunu aktarmıştı. Biz de bu aktarımlardan istifade ederek iddianın gerçek dışı olduğunu paylaşalım.

 

Çalışma Günlerinin ve Saatlerinin Azaltılması Finlandiya Gündeminde Değil

Finlandiya’nın 34 yaşındaki yeni başbakanı Sanna Marin’in Finlandiya’da haftada dört gün, günde altı saat çalışma sistemine geçileceği yönünde bir açıklama yaptığı iddiasıyla servis edilen haberlerin aktarımı ne yazık ki doğruyu yansıtmıyor. Finlandiya’nın “haftada 4 gün ve günde 6 saat” çalışma süresini denemeye başlayacağı iddiası, Başbakan Marin’in Finlandiya Sosyal Demokrat Partisi’nin (SDP) 120. yılı kutlamalarında 19 Ağustos 2019 tarihinde yaptığı konuşmanın yanlış anlaşılması yahut çarpıtılmasının sonucu oluşmuş.

2019 yılı Ağustos ayında bahse konu konuşmayı yaptığı dönemde Finlandiya Ulaştırma Bakanı görevini üstlenen Sanna Marin, “Geleceğe Dair 3 Ütopik Dilek” başlığı çerçevesinde hazırladığı konuşmasında başlıktan da anlaşılacağı üzere gelecekte gerçekleşmesini umduğu 3 dileği aktarmış. Marin konuşmasında haftalık çalışma günü sayısının 4’e güne veya günlük çalışma saatlerinin 6’ya düşürülmesi durumunda ekonomide üretkenliğin artabileceğini belirtmiş.

Bu görüş Başbakan değil Ulaştırma Bakanı olduğu dönemde Marin’in şahsi fikrini ifade ederken, Finlandiya’da iktidardaki Marin hükümetinin resmî politikasının bir parçası değil. Çalışma süresinin kısaltılması konusunun Marin hükümetinin hedefleri arasında olmadığı, Başbakan Marin’in iş günü sayısının ya da çalışma saatlerinin azaltılması yönünde geleceğe yönelik bir vizyonu olduğu biliniyor. 

Başbakan Marin’in ağzından geçtiğimiz Ağustos ayında çıkan bu sözler anılan dönemde Finlandiya basının da da çok büyük yankı oluşturmamış. Geçen süre içerisinde ve günümüzde de Finlandiya’nın gündeminde dahi olmayan mesai süresinin kısaltması, SDP’nin 2019 Aralık ayında iktidara gelerek Sanna Marin’in başbakanlık koltuğuna oturmasının ardından 2019 Ağustos ayında yaptığı konuşma Finlandiya dışındaki haber platformları tarafından tekrar ısıtılarak yayınlanmış. Böylelikle Finlandiya’nın mesai rejimi Finlandiya’da olmasa da Finlandiya dışındaki diğer ülkelerin ana gündem maddesi haline gelmiş.

Marin’in Finlandiya’daki çalışma saatleri hakkında aktardığı kişisel görüşü de değişikliğe uğratılarak çalışanların ailelerine daha fazla zaman ayırabilmeleri için haftada 4 gün 6 saatlik mesailerden oluşan çalışma sistemi önerdiği şekline bürünmüş. Halbuki Marin, panelde yaptığı konuşmada çalışma günü sayısının 4’e ya da günlük çalışma saatinin 6’ya düşürülmesinin fayda sağlayabileceğini söylemişti. Hem çalışma günü sayısının hem de günlük çalışma saatinin düşürülmesine değinmemişti.

 

* Katkısı için Twitter’dan Fin Kültürü ve Ahlâk Bilgisi ve Bedo‘ya teşekkürlerimizle…

 

malumatfurus hakkında 1150 makale
Köşe yazarları odaklı yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Yazı İçeriğiyle İlgili Yorum Yapmak İsterseniz Buyrunuz