-işbu yazı Sanna Marin’in açıklamaları çerçevesinde güncellenmiştir

 

Finlandiya’nın Çalışma Saatleri ve Günlerini Azaltarak Haftada 4 Gün, Günde 6 Saatlik Çalışma Sistemine Geçme Kararı Aldığı İddiası Asılsız

Finlandiya’da siyasetçiler tarafından çalışma saatlerinin azaltılması yönünde tartışmalar sürdürülse de, çalışma saatleri ve günlerinin azaltılarak haftada 4 gün ve günde 6 saatlik çalışma programına geçilme kararı henüz alınmış değil.

Finlandiya’nın 34 yaşındaki yeni başbakanı Sanna Marin’in Finlandiya’da haftada dört gün, günde altı saat çalışma sistemine geçileceği yönünde bir açıklama yaptığı iddiası asılsız. Mesai günleri ya da saatlerinde değişiklik yapılması tartışması Sosyal Demokratik Parti bünyesinde ele alınırken, Fin parlamentosuna bu yönde sevk edilmiş bir yasal düzenleme taslağı bulunmuyor.

Başbakan Marin’in 2019 yılı Ağustos ayında ülkenin Ulaştırma Bakanı görevindeyken yaptığı bir konuşma bu iddianın kökenini oluşturmuştu. 2019 Ağustos ayındaki konuşmasında Marin çalışma sistemi hakkında kişisel görüşlerini beyan ederken haftalık çalışma günü sayısının 4’e güne veya günlük çalışma saatinin 6’ya düşürülmesi durumunda ekonomide üretkenliğin artabileceğini belirtmişti.

Sanna Marin 2020 yılı Ağustos ayında Sosyal Demokratik Parti kurmaylarına yaptığı konuşmada mesai saatlerinin düşürülmesi düşüncesini tekrarladı. Parti konferansı ise 6 saatlik çalışma gününü deneme önerisini reddederek, bunun yerine saatleri kısaltma veya çalışma hayatına daha fazla esneklik getirme hedefini benimsedi.

Hâlihazırda Finlandiya’da çalışma saati 6 saat olarak belirlenmiş değil.

Yanlış İddia

 

Hürriyet, Milliyet ve CNN Türk gibi ulusal yayınlardan öte Guardian gibi uluslararası çapta büyük saygı kazanmış yayınların dahi çuvalladığı bir yanlış iddia: Finlandiya’da haftada dört gün, günde altı saat çalışma sistemine geçileceği iddiası.

 

Finlandiya'da haftada dört gün, günde altı saat çalışma sistemine geçileceğin duyurulduğu iddiasını aktaran haber
Finlandiya’da haftada dört gün, günde altı saat çalışma sistemine geçileceğin duyurulduğu iddiasını aktaran haber paylaşımı

 

Finlandiya'da haftada dört gün, günde altı saat çalışma sistemine geçileceğin duyurulduğu iddiasını aktaran haber
Finlandiya’da haftada dört gün, günde altı saat çalışma sistemine geçileceğin duyurulduğu iddiasını aktaran haber paylaşımı

 

Yabancı basın siteleri ve ülkemizden Journo.com.tr bu iddianın asılsız olduğunu aktarmıştı. Biz de bu aktarımlardan istifade ederek iddianın gerçek dışı olduğunu paylaşalım.

 

Finlandiya’da Çalışma Günlerinin ve Saatlerinin Azaltılmasına Yönelik Henüz Resmî Bir Karar Alınmadı

Finlandiya’nın 34 yaşındaki yeni başbakanı Sanna Marin’in Finlandiya’da haftada dört gün, günde altı saat çalışma sistemine geçileceği yönünde bir açıklama yaptığı iddiasıyla servis edilen haberlerin aktarımı ne yazık ki doğruyu yansıtmıyor. Finlandiya’nın “haftada 4 gün ve günde 6 saat” çalışma süresini denemeye başlayacağı iddiası, Başbakan Marin’in Finlandiya Sosyal Demokrat Parti’nin (SDP) 120. yılı kutlamalarında 19 Ağustos 2019 tarihinde yaptığı konuşmanın yanlış anlaşılması yahut çarpıtılmasının sonucu oluşmuştu.

2019 yılı Ağustos ayında bahse konu konuşmayı yaptığı dönemde Finlandiya Ulaştırma Bakanı görevini üstlenen Sanna Marin, “Geleceğe Dair 3 Ütopik Dilek” başlığı çerçevesinde hazırladığı konuşmasında başlıktan da anlaşılacağı üzere gelecekte gerçekleşmesini umduğu 3 dileği aktarmış. Marin konuşmasında haftalık çalışma günü sayısının 4’e güne veya günlük çalışma saatlerinin 6’ya düşürülmesi durumunda ekonomide üretkenliğin artabileceğini belirtmiş.

Bu görüş Başbakan değil Ulaştırma Bakanı olduğu dönemde Marin’in şahsi fikrini ifade ederken, Finlandiya’da iktidardaki Marin hükümetinin resmî politikasının bir parçası değil. Çalışma süresinin kısaltılması konusunun Marin hükümetinin hedefleri arasında olmadığı, Başbakan Marin’in iş günü sayısının ya da çalışma saatlerinin azaltılması yönünde geleceğe yönelik bir vizyonu olduğu biliniyor. 

Başbakan Marin’in ağzından 2019 yılı Ağustos ayında çıkan bu sözler anılan dönemde Finlandiya basının da da çok büyük yankı oluşturmamış. Geçen süre içerisinde ve günümüzde de Finlandiya’nın gündeminde dahi olmayan mesai süresinin kısaltması, SDP’nin 2019 Aralık ayında iktidara gelerek Sanna Marin’in başbakanlık koltuğuna oturmasının ardından 2019 Ağustos ayında yaptığı konuşma Finlandiya dışındaki haber platformları tarafından tekrar ısıtılarak yayınlanmış. Böylelikle Finlandiya’nın mesai rejimi Finlandiya’da olmasa da Finlandiya dışındaki diğer ülkelerin ana gündem maddesi haline gelmiş.

Marin’in Finlandiya’daki çalışma saatleri hakkında aktardığı kişisel görüşü de değişikliğe uğratılarak çalışanların ailelerine daha fazla zaman ayırabilmeleri için haftada 4 gün 6 saatlik mesailerden oluşan çalışma sistemi önerdiği şekline bürünmüş. Halbuki Marin, panelde yaptığı konuşmada çalışma günü sayısının 4’e YA DA günlük çalışma saatinin 6’ya düşürülmesinin fayda sağlayabileceğini söylemişti. Hem çalışma günü sayısının hem de günlük çalışma saatinin düşürülmesine değinmemişti.

Sanna Marin, 2020 yılı Ağustos ayında Sosyal Demokratik Parti kurmaylarına yaptığı konuşmada ise mesai saatlerinin düşürülmesi düşüncesini tekrarlamış. Parti konferansı ise 6 saatlik çalışma gününü deneme önerisini reddederek, bunun yerine saatleri kısaltma veya çalışma hayatına daha fazla esneklik getirme hedefini benimsemiş.

Hülâsa; Finlandiya’da siyasî partiler tarafından çalışma saatlerinin azaltılması yönünde tartışmalar sürdürülse de, çalışma saatleri ve günlerinin azaltılarak haftada 4 gün ve günde 6 saatlik çalışma programına geçilme kararı henüz alınmış değil.

 

* Katkısı için Twitter’dan Fin Kültürü ve Ahlâk Bilgisi ve Bedo‘ya teşekkürlerimizle…

 

finlandiya mesai sistemi

Yorumunuzu yazınız...