Cezaevleri Arası Bilgi Yarışması Olsa, Türkiye Açık Ara Birinci Gelir. Öğrencisi, Avukatı, Gazetecisi Tutuklu. Hırsızlar ve Sapıklar Serbest” Sözünün Cem Yılmaz’a Ait Olduğu İddiası Doğru Değil

Bahse Konu İfadelerin Anonim Yapıda Olduğu Anlaşılıyor

Yanlış İddia

 

Daha önce Cem Yılmaz’a sahipliği izafe edilen İstikbal Marşı adlı şiiri konu edinmiştik. Bu defa da Cem Yılmaz’a yönelik asılsız bir vecize isnadını konu edineceğiz.

Cezaevleri arası bilgi yarışması olsa, Türkiye açık ara birinci gelir. Öğrencisi, avukatı, gazetecisi tutuklu. Hırsızlar ve sapıklar serbest” ifadelerinin Cem Yılmaz’a ait olduğu iddiasının son günlerde sosyal medyada yaygın şekilde paylaşıldığı görülüyor.

 

Cezaevleri arası bilgi yarışması olsa Türkiye açık ara birinci gelir
“Cezaevleri arası bilgi yarışması olsa, Türkiye açık ara birinci gelir. Öğrencisi, avukatı, gazetecisi tutuklu. Hırsızlar ve sapıklar serbest” ifadelerini Cem Yılmaz’a atfeden paylaşım

 

Arlet Natali Avazyan’ın “Cezaevleri arası bilgi yarışması olsa, Türkiye açık ara birinci gelir. Öğrencisi, avukatı, gazetecisi tutuklu. Hırsızlar ve sapıklar serbest” ifadelerini Cem Yılmaz’a atfeden paylaşımı

 

Son dönemde bazı vatandaşların adalet sisteminin işleyişine olan itimat kaybının bir nişanesi olarak sosyal medyada yaygın şekilde paylaşılan bu aforizma, iddia edilenin aksine Cem Yılmaz’a değil. Cem Yılmaz’a bu sözün atfedilmesinin çok daha öncesinde farklı birçok sosyal medya kullanıcısı tarafından dile getirildiği anlaşılıyor. Cem Yılmaz’ın bu ifadeleri dile getirdiğine yönelik açık kaynaklara yansıyan herhangi bir delilin bulunmadığı görülüyor.

Bahse konu ifadenin sanal alemdeki geçmişini taradığımızda ise kelimesi kelimesine bu sözü daha önce “Tanya” rumuzlu, “Tanya_1917” uzantılı Twitter kullanıcısı tarafından 29 Temmuz 2017 tarihinde aktarıldığı görülüyor (Tanya rumuzlu kullanıcı da sözün kendisine ait olduğunu öne sürüyor). Anılan ifadelerin birebir aynısını bahse konu paylaşım öncesinde aktaran bir sosyal medya paylaşımına rastlayamıyoruz.

 

Cezaevleri arası bilgi yarışması olsa Türkiye açık ara birinci gelir

 

Ancak, bahse konu profilin paylaşımı öncesinde kelimesi kelimesine tamamen aynısı olmasa da büyük oranda benzerlik içeren bir ifadenin 23 Mart 2017 tarihinde Ekşi Sözlük’te paylaşıldığı görülüyor (Tanya rumuzlu profilin, Ekşi Sözlük’teki ilgili girdide bahsi geçen inşaat işçisi olmadığı anlaşılıyor):

“bir inşaat işçisi arkadaşım dedi ki; eğer tüm dünya cezaevleri arası bilgi yarışması olsa, mutlaka türkiye kazanır. kazanır tabi ya; akademisyen, öğrenci, fikir sahibi insanların hepsi içerde.”

 

Hapishaneler arası bilgi yarışması olsa Türkiye açık ara birinci gelir

 

Cezaevleri arası bilgi yarışmasını Türkiye’nin kazanacağı atfının 2012 yılında da farklı sosyal medya kullanıcıları tarafından dile getirildiği görülüyor.

 

hapishaneler arası bilgi yarışması

 

Bu haliyle cezaevleri arası bilgi yarışmasını Türkiye’nin kazanacağı temalı aforizmanın anonim yapıda olduğu değerlendirilebilir. Kesin olarak bilinen şey ise, anılan jenerik ifadelerin Cem Yılmaz’a ait olmadığı.

 

cezaevleri arası bilgi yarışması

 

Yorumunuzu yazınız...