Yılmaz Özdil’in Atatürk Adlı Kitabında “Atam Cuma Günü Kalabalık Oluyor Diye… Cuma Namazını Perşembeden Kılardı…” İfadesinin Geçtiği İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Yılmaz Özdil’in Mustafa Kemal adlı kitabının 2.500,00 TL karşılığı satışa sunulmasıyla birlikte yöneltilen eleştirilerin ardından Atatürk karşıtı trollerin sosyal medyada “Yılmaz Özdil’in Atatürk kitabından bir sayfa” olduğu iddiasıyla üzerinde “Atam Cuma günü kalabalık oluyor diye… Cuma namazını perşembeden kılardı…” notunu ve Atatürk’ün otururken görüldüğü fotoğrafı taşıyan görseli paylaştığı görülüyor.

 

cuma kalabalik oluyor diye

 

Asılsız ithamın ve paylaşılan görselin yaygınlaşmasına neden olan paylaşım:

 

Filizin Düşünceleri:

“Yılmaz Özdil’in Atatürk sayfasından kimsenin görmediği bir sayfa.. Atatürk, cuma namazını perşembe’den kılarmış.. Neden mi?”

 

yilmaz ozdil ataturk cuma

 

Yılmaz Özdil’in Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatını konu edindiği Mustafa Kemal, Adam ya da Son Cüret gibi kitaplarında cuma namazı hakkında iddia edildiği gibi bir bölüm yer almıyor.

Atatürk’ün paylaşılan fotoğrafı 10 Ekim 1937 tarihinde Aydın Söke’de Kızılöz Tepesinde askerî manevraları izlerken kaydedilmiş (Genelkurmay Başkanlığı (2015). Fotoğraflarla Atatürk 1936-1938. Askeri Tarih ve Stratejik Etüt (ATASE) Daire Başkanlığı Yayınları. Sf: 410-412).

 

ataturk aydin soke 1937

 

ataturk aydin soke 10 Ekim 1937

 

ataturk aydin soke 10 Ekim 1937

 

Yorumunuzu yazınız...