Traktör Sürücüsünün Tarla Boyunca Aracını Sürerek Yangını Kontrol Altına Almaya Çalıştığı Videonun Türkiye’de Yaşanan Son Yangınlar Esnasında Kaydedildiği İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Ülkemizde son günlerde yaşanan ve üzücü kayıplara yol açan orman yangınları, sosyal medyada yoğun bir yanlış bilgi seline yol açtı.

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), yayımladığı basın duyurusunda gözlemlenen yanlış bilgi yoğunluğu ile ilgili şu ifadeleri kullanmıştı:

Son günlerde, ülkemizde büyük bir toplumsal üzüntüye ve mağduriyetlere sebep olan orman yangınları ile ilgili olarak sosyal medya platformlarında;

  • Başka ülkelerde gerçekleşmiş orman yangınlarına ilişkin görüntüler olmasına rağmen ülkemizde meydana gelmiş gibi yansıtılan,
  • Birtakım film sahnelerinden alınan,
  • Ülkemizde yaşanan ancak eski tarihli olduğu bilinen yangınlara ait görüntüler tekrar gündeme taşınarak dezenformasyon faaliyetleri yürütülmektedir.

Bu tür faaliyetler, vatandaşlarımız üzerinde daha büyük bir üzüntüye sebebiyet vermekte,

ayrıca sahada büyük bir özveriyle ve gayretle mücadele eden ilgili personelin ve gönüllülerin emeğine de halel getirmektedir.

 

EGM tarafından da aktarıldığı üzere son günlerde, başka ülkelerde geçmişte kaydedilen birçok video Türkiye’de yaşanan yangınlar sırasında kaydedildiği iddiasıyla paylaşıldı.

 

 

Bu görüntülerden biri, bir traktör sürücüsünün tarla boyunca aracını sürerek yangını kontrol altına almaya çalıştığı anlara ait video kayıt oldu.

 

traktör sürücüsü yangını kontrol altına

 

Bahse konu videoyu son günlerde ülkemizde yaşanan yangınlar esnasında kaydedildiği iddiasıyla #TürkiyeYanıyor etiketi ile aktaran örnek paylaşımlar:

 

“Sürücünün cesareti sayesinde yangın kontrol altına alınabilmiş. #TürkiyeYanıyor #AtesinCocukları”

 

traktör şoförü yangına müdahale

 

“Sürücünün cesareti sayesinde yangın kontrol altına alınabilmiş. Allah razı olsun senden. Yüreğin, ocağın ateş görmesin. #TürkiyeYanıyor …

 

ve siz kendisine #AtesinCocukları diyenler! Sizin aslında ne çocuğu olduğunuzu hepimiz biliyoruz. Allah belanızı versin.”

 

sürücünün cesareti sayesinde

(Bilal Sami Gökdemir, bu tweetinin ardından “Düzeltme: Haberin eski ve Avrupa’dan olduğunu öğrendim; ama kimin ne çocuğu olduğunu bildiğimiz gerçeğini değiştirmiyor.” notunu paylaşmış)

 

“Sürücünün cesareti sayesinde yangın kontrol altına alınabilmiş. Devlet Yetkililerini hiç bir yerde göremiyorum.. Vatandaşımız çırpınıyor adeta. Tweet bu kadar #TürkiyeYanıyor”

 

sürücünün cesareti sayesinde

 

Sanılanın aksine videoda tarla boyunca aracını sürerek yangını kontrol altına alan traktör sürücüsü Türkiye’den değil. Bu hadise de son günlerde yaşanmamış.

 

 

Traktör sürücüsünün yangını engellediği görüntüler 2013 yılında ABD’nin Colorado eyaletinde Weld County’de çıkan yangın esnasında kaydedilmiş.

 

traktör sürücüsü yangın

 

Videonun güncel ve Türkiye’den olmadığına Teyit.org da değinmişti.

Sosyal medyada paylaşmadan önce bu gibi videoların arka planını incelemek için video doğrulama yöntemlerine başvurabilirsiniz.

 

Video Doğrulama Nasıl Yapılabilir?

 

Yorumunuzu yazınız...