Fotoğraftaki Köpeğin Son Günlerde Türkiye’de Meydana Gelen Yangından Kurtularak Patilerini Serinletmeye Çalıştığı İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Dost marka yoğurt kutusuna koyulan suyla patilerini serinletmeye çalışan köpek fotoğrafı, son günlerde yaşanan yangınlarla ilişkilendirilerek sosyal medyada yanlış bağlamda paylaşıldı.

 

patilerini serinleten köpek

patilerini soğutan köpek

patilerini serinletmeye çalışan köpek

 

Bahse konu görseli hatalı şekilde yaşanan orman yangınları ile ilişkilendiren sosyal medya paylaşımlarından bazı örnekler:

 

“Senin o suya soktuğun, yanan patilerine kurban olayım… Biliyorum bazıları kızıyor bana böyle diyorum diye ama, canlara canlılara, doğaya bunu yapanların Allah bin belasını versin…”

 

köpek patilerini suya sokarken

 

“Yangından kurtulan ve patilerini soğutmaya çalışan bir dost…”

 

yangından kurtulan köpek

 

“Yangınlara sebep olanlar şu yavrunun bile ahını aldılar, yanan patilerine kurban olsunlar senin masumluğa bak düştüğü duruma bak”

 

köpek patilerini serinletirken

 

“Patileri yanmış…ağlıyor yüreğim…”

 

patileri yanmış ağlıyor

 

Sanılanın aksine patilerini serinleten köpek görseli yangın bölgesinde değil; son günlerdeki orman yangınlarının öncesinde Ankara’da kaydedilmiş. Köpeğin suda patilerini serinletme nedeni yangın değil, sıcak havanın etkisi.

Bahse konu görsel, İrfan Baran adlı sosyal medya kullanıcısı tarafından orman yangınları gözlemlenmeden önce 20 Temmuz 2021 tarihinde paylaşılmıştı.

 

“Havalar çok sıcak minnoşlar yanıyor 20 litre suyla serinlettim minnoşu🙃😎🐕herkese iyi bayramlar👍”

 

serinlemeye çalışan köpek serinlemeye çalışan köpek serinlemeye çalışan köpek

 

Bu paylaşımın akabinde bahse konu görsel Patiko tarafından da şu şekilde aktarılmıştı:

 

“Bazen Susmak gerek, Minnoşlar Fotoğraflarda anlatsın derdini, Onlar YANIYOR ama SÖYLEYEMİYOR, Bakın Serinlemek için İçmek değil sadece Patilerinide suya sokuyor, emin olun; HAYVANLAR DİLSİZ DEĞİL, İNSANOĞLU SAĞIR. Duymak istemiyor çığlıkları”

 

hayvanlara su bırakın

 

Bahse konu fotoğraf hakkında Alper Karmış sosyal medya hesapları üzerinden şu açıklamaları yapmıştı:

“Sosyal medyada dolaşan bu fotoğrafın yangınlarla ilgisi yoktur. Bu köpeğin fotoğrafını görüp hasta olduğunu düşünerek yanına gittim, ölüsünü aldım”

 

patilerini serinleten köpek aslı

 

“Bu köpek yangında ölmedi. Bu köpek Ankara’da öldü. Gidip ölüsünü bulan da benim. Bu fotoğrafı çeken de benim. Hastalıktan öldü.”

 

patileri yanan yavru öldü

 

İrtibata geçtiğimiz Karmış tarafımıza şu açıklamayı yaptı:

“Merhabalar fotoğrafları ilk yayımlayan kişi İrfan Baran’dır evet kendini tanıyorum kendisini. Fakat kendisi mi çekti yoksa beraber besleme yaptığı sanırım birileri mi var onlar mı emin değilim fakat şundan eminim İrfan Baran Beyefendinin ara ara beslediği gruplardan birisi. Sonrasında Patiko Derneği istiyor zaten o paylaşımın altında var. Patiko bunu su farkındalık mesajı vermek için paylaşıyor. Ben bu fotoğrafı görür görmez dedim ki bu köpek hasta. İçime çok oturdu. Acil olarak irtibata geçerek nokta atışı yerini buldum maalesef ölüsünü buldum. Sonrasında maalesef yangınlardan dolayı tekrar bir şekilde hortladı bu fotoğraf ben de bunun doğru olmadığını yayınlamaya çalışıyorum çünkü zaten acılar çok büyük o acılara bir tane daha da eklediğinizde insanları kahrediyoruz. Bu doğru değil. Bir bu köpek hastaydı gittim baktım ölüsünü buldum. Doğrusunu belirtmeye çalışıyorum.”

 

Ne yazık ki bu sevimli şey yaşamını yitirmiş…

 

 

Alper Karmış, yaşamını yitiren köpek ile birlikte şu video kaydı sosyal medya hesabından paylaşmıştı:

 

 

Son not: “LÜTFEN BU GİBİ SICAK YAZ GÜNLERİNDE KAPINIZIN ÖNÜNDE 1 KAP SU BULUNDURUN!”

 

yangından kurtularak patilerini serinleten köpek

 

Yorumunuzu yazınız...