Yangından Tavşanı Kurtarmaya Çalışan Kişinin Görüntülendiği Videonun Türkiye’den Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Son günlerde ülkemizde yaşanan orman yangınları sürecinde sosyal medyada dolaşıma giren, bir tavşanı yangından kurtarmaya çalışan kişinin görüntülendiği video sanılanın aksine Türkiye’den değil, ABD’nin California eyaletinden.

 

 

Görüntü, 2017 yılı Aralık ayında yaşanan yangınlar esnasında çekilmesinin ardından basında ve sosyal medyada yaygın şekilde paylaşılmıştı.

 

yangın tavşanı kurtaran

 

Videoda tavşanı alevlerden kurtaran kişi olan Caleb Wadnan, NBC Los Angeles’a verdiği demeçte “Sadece peşinden koştum. O anda içimde büyük bir inanç vardı. Böylece çevremdeki alevler yerine sadece yaşama odaklandım.” (“I just ran after it, I had a lot of faith in me at the time-being. So I was just focused on the life at hand rather than the flames around me.“) ifadelerini kullanmış.

 

caleb wadnan

 

Söz konusu videoyu Türkiye’deki yangınlarla ilişkilendirerek aktaran bir örnek paylaşım:

““Acı duyabiliyorsan canlısın,başkalarının acısını duyabiliyorsan insansın” (Tolstoy)

#TürkiyeYanıyor #ArtvinYanıyor #diyarbakıryanıyor”

 

tavşan yangın

 

Ülkemizden hayvanların yangın bölgesinde “gerçek” kurtuluş hikâyeleri için HAYTAP ve HAYKONFED‘in sosyal medya hesaplarında paylaştığı görüntülere göz atabilir.

Böylesi dönemlerde etkileşim kasan sosyal medya profillerinin bu gibi paylaşımlarında yer verdikleri videoların arka planını kolaylıkla inceleyebilirsiniz.

 

Video Doğrulama Nasıl Yapılabilir?

 

Yorumunuzu yazınız...