Sis Nedeniyle Tatil Edilen Charlton Athletic ile Chelsea Arasındaki Maçta Fotoğraftaki Kalecinin Sahada Unutulduğu ve Maçın Devam Ettiğini Sanarak 20 Dakika Kalede Beklediği İddiası Doğru Değil

Fotoğraf Chelsea ile Charlton Athletic’in 1937’deki Maçından Değil, Arsenal ve Aston Villa Arasında 1954’te Oynanan Maçtan

Fotoğraftaki Kaleci De Charlton Athletic’ten Sam Bartram Değil, Arsenal Kalecisi Jack Kelsey

1937 Yılında Oynanan Chelsea ile Charlton Arasındaki Maçın Sis Nedeniyle Tatil Edildiği ve Sam Bartram Adlı Kalecinin Sahada Unutulduğu İddiası İse Doğru

Yanlış İddia

 

1937 yılı Noel’inde Londra’da oynanan ve sis yüzünden yarıda bırakılan Chelsea – Charlton maçında sahada unutulan Charlton kalecisi Sam Bartram’ın 20 dakika kadar kalesinde durduğu iddiasıyla paylaşılan bir fotoğrafı konu edineceğiz.

 

sahada unutulan kaleci

 

1-1 devam ederken ağır sis nedeniyle tatil edilen Charlton Athletic ile Chelsea maçının devam ettiğini zanneden kalecinin 20 dakika kalesinde beklediği iddiasıyla bahse konu görseli aktaran bazı paylaşımlar şu şekilde:

1937 yılında bugün:

Chelsea – Charlton maçı 60. dakikada yoğun sis nedeniyle ertelenir.

Oyuncular içeri girer ama ortada biri yoktur.

20 dakika sonra durum fark edilir.

Charlton kalecisi Sam Bartram, maç devam ediyor diye hala kalesinde beklemektedir.

 

chelsea charlton athletic maçında kaleci
Fotoğrafın 1937’de Londra’da oynanan ve sis yüzünden yarıda bırakılan Chelse-Charlton maçında sahada unutulan kaleciye ait olduğunu öne süren paylaşım

 

“1937’de Chelsea-Charlton maçı sis yüzünden yarıda kalıyor. Charlton kalecisi ne olduğunu anlamadığı için 20 dakika daha sahada kalıyor..”

 

sis yüzünden yarıda kalan maçta sahada unutulan kaleci
Fotoğrafın 1937’de Londra’da oynanan ve sis yüzünden yarıda bırakılan Chelse-Charlton maçında sahada unutulan kaleciye ait olduğunu öne süren paylaşım

 

Ancak, fotoğraftaki kalecinin 1937 yılında Charlton Athletic ile Chelsea arasındaki maçta forma giydiği, sis nedeniyle tatil edilen maçın devam ettiğini sanarak 20 dakika kalede beklediği iddiası doğru değil.

 

Fotoğraftaki Kaleci Chelsea ile Charlton Athletic’in 1937’deki Maçında Forma Giyen Sam Bartram Değil

Bahse konu fotoğraf, Chelsea ile Charlton Athletic’in Stamford Bridge’de 1937 yılında yaptığı maçtan değil, 2 Ocak 1954 tarihinde Highbury’de Arsenal ve Aston Villa arasında yoğun sis altında oynanan maçtan. Fotoğraftaki kaleci de Charlton Athletic kalecisi Sam Bartram değil, Arsenal kalecisi Jack Kelsey’dir.

Embed from Getty Images

 

1937 Yılında Oynanan Chelsea ile Charlton Arasındaki Maçın Sis Nedeniyle Tatil Edildiği ve Sam Bartram Adlı Kalecinin Sahada Unutulduğu İddiası İse Doğru

Charlton Athletic ile Chelsea arasında 25 Aralık 1937 tarihinde oynanan maçın 61. dakikasında 1-1 devam ederken sahayı kaplayan sisin giderek yoğunlaşmasıyla birlikte tatil edildiği biliniyor. Maçın durdurulmasıyla birlikte Chelsea ve Charlton Athletic forması giyen futbolcuların soyunma odalarına geçtiği, Charlton kalecisi Sam Bartram’ın ise kalesinde durmayı sürdürdüğü, sahada unutulan Sam Bartram’ı yapılan arama sonucunda kalesinde bulunduğu da bir gerçek.

Sam Bartram, otobiyografisinde sahada unutulması hadisesini şöyle aktarmış (Türkçe çevirisi “Tatil edilen maçta sahada unutulan kaleci” başlıklı metinden alıntılanmıştır):

“Soon after the kick-off, [fog] began to thicken rapidly at the far end, travelling past Vic Woodley in the Chelsea goal and rolling steadily towards me. … The referee stopped the game, and then, as visibility became clearer, restarted it. We were on top at this time, and I saw fewer and fewer figures as we attacked steadily. … I paced up and down my goal-line, happy in the knowledge that Chelsea were being pinned in their own half. ‘The boys must be giving the Pensioners the hammer,’ I thought smugly, as I stamped my feet for warmth. Quite obviously, however, we were not getting the ball into the net. For no players were coming back to line up, as they would have done following a goal. Time passed, and I made several advances towards the edge of the penalty area, peering through the murk, which was getting thicker every minute. Still I could see nothing. The Chelsea defence was clearly being run off its feet. … After a long time a figure loomed out of the curtain of fog in front of me. It was a policeman, and he gaped at me incredulously. ‘What on earth are you doing here?’ he gasped. ‘The game was stopped a quarter of an hour ago. The field’s completely empty’. And when I groped my way to the dressing-room, the rest of the Charlton team, already out of the bath and in their civvies, were convulsed with laughter.”

 

“İlk vuruştan hemen sonra sis hızla arttı ve Vic Woodley’den (Chelsea kalecisi) geçerek bana doğru uzanmaya başladı. Hakem oyunu durdurdu ve görünürlük netleşince oyun yeniden başladı. Bu sırada takım olarak bastırıyorduk ve sürekli saldırdıkça giderek daha az sayıda oyuncu görmeye başladım. Bir yerde Chelsea’yi kendi sahasında hapsettiğimizden dolayı memnun bir vaziyette kale çizgisi boyunca sağa sola hareket etmeye başladım. Bizim çocuklar emeklilere (Chelsea oyuncularına) zor anlar yaşatıyor herhalde diye düşünüyordum. Fakat oyuncular santraya dönmediğine göre topu ağlara gönderemiyorduk. Zaman geçtikçe ceza sahasının kenarına doğru birkaç kez ilerledim ama giderek artan sis nedeniyle, hiç bir şey göremedim. Chelsea savunması, ceza sahalarını bile geçemiyor olmalıydı. Uzun bir bekleme sonrasında önümdeki sis perdesinde bir hareketlenme oldu ve sisin içinden üniformalı birisi çıktı. Bu bir polisti ve bana şaşkınlıkla bakarak “Burada ne yapıyorsun?” diye sordu. “Oyun bir saat önce tatil edildi, saha tamamen boş. Ve soyunma odasına vardığımda, Charlton ekibinin geri kalanı duştan çıkmışlardı, yarı giyinik vaziyette kahkahalarla gülerek bana sarıldılar.”

 

27 Nisan 1938 tarihli Chelsea F.C. Chronicle adlı yayında Sam Bartram’ın sis nedeniyle tatil edilen maçta sahada kaldığının aktarıldığı görülüyor.

 

sam bartram sahada unutuldu
27 Nisan 1938 tarihli Chelsea F.C. Chronicle adlı yayında Sam Bartram’ın sis nedeniyle tatil edilen maçta sahada kaldığının aktarıldığı görülüyor.

 

27 Aralık 1937 tarihinde Associated Press’in sis altında Noel günü oynanan maçta kaleci Bartram’ın sahada unutulduğu hadisenin aktarıldığı görülüyor.

 

sam bartram kalede unutuldu
27 Aralık 1937 tarihinde Associated Press’in sis altında Noel günü oynanan maçta kaleci Bartram’ın sahada unutulduğu hadisenin aktarıldığı görülüyor.

 

Bahse konu yayında kullanılan ifadeler ve Türkçemize çevirisi şu şekilde:

“London (AP) – Goalkeeper Bartram believes a good defense is the backbone of a good soccer team. When the worst Christmas fog since 1904 settled over the playing filed the officials decided to call the game off, but Bartram stuck doggedly to his post, eyes cagily guarding his goal. As soon as play was terminated all the players except Bartram left the field. A searching party finally found him and convinced him it was safe to leave his post.”

 

“Londra (AP) – Kaleci Bartram iyi bir savunmanın iyi bir futbol takımının bel kemiği olduğuna inanıyor. 1904’ten bu yana en kötü Noel sisi sahayı kapladığında, yetkililer maçı durdurmaya karar verdiler; ancak, Bartram sersemlemiş bir şekilde kalesinde çakılı kaldı ve ihtiyatlı bir şekilde gözlediği kalesini korudu. Maç durdurulduğunda Bartram hariç tüm oyuncular sahadan ayrıldı. Bir arama grubu sonunda onu buldu ve kalesinden ayrılmasının güvenli olduğuna ikna etti.”

 

Aynı Durumun Kaleci Hayrettin Demirbaş’ın Başına Da Geldiği Öne Sürülmektedir

Erdal Keser’in Hayrettin Demirbaş hakkındaki anısı olduğu iddia edilerek sosyal medyada paylaşılan anlatı şu şekilde:

“Kocaelispor’la Ali Sami Yen’de oynuyoruz. Deli gibi sis var. Maç başladı ama göz gözü görmüyor. 5-10 dakika sonra hakem maçı tatil etti. Soyunma odasına gittik, üstümüzü değiştirdik. Stattan çıkacağız hayrettin ortalarda yok. Sahaya geri döndüm ki ne göreyim, Hayrettin direkler arasında volta atarak kendi kendine söyleniyor: “ulan bizimkiler ne bastırdı haaa yarım saattir top gelmiyor bizim kaleye.”

 

kaleci hayrettin hikaye

 

Yorumunuzu yazınız...