Fotoğrafın 1966 Yılında Kask Takma Zorunluluğunun Gelmesinden Önce Hokey Kaleciliği Yapan Terry Sawchuk’un Dikişli Yüzünü Yansıttığı İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

1966 yılında koruyucu kask takılmasını zorunlu kılmadan önce bir hokey kalecisine ait olduğu iddiasıyla bir yüz fotoğrafının paylaşıldığına şahit oluyoruz.

Koruyucu kasklar standart oyun ekipmanları olarak kabul edilmeden önce hokey kalecisi Terry Sawchuk’un fotoğrafı olduğu iddiasıyla paylaşılan görsel şu şekilde:

 

terry sawchuk

 

Bu iddiayı içeren bazı örnek paylaşımlar şöyle sunulabilir:

 

“1966’da, maskeler standart oyun ekipmanları olarak kabul edilmeden önce hokey kalecisi Terry Sawchuk’un fotoğrafı…”

 

hokey kalecisi terry sawchuk

 

“Hokey kalecisi Terry Sawchuk’un hokeyde yüz maskeleri standart hale gelmeden önce çekilmiş bir portresi, 1966.”

 

hokey kalecisi terry sawchuk

 

Söz konusu fotoğraf 1966 yılında Life Dergisi için Ralph Morse tarafından Kanada’nın Toronto kentinde çekilmiş. Ancak fotoğraf, hokey kalecisinin yüzünün yaralanmaları nedeniyle anlık hâlini göstermiyor.

Fotoğraftaki Terry Sawchuk’un yüzündeki yara izleri 16 yıllık Ulusal Hokey Ligi kariyeri boyunca atılan 400 dikişi temsil etmesi için bir makyaj sanatçısı tarafından oluşturulmuş.

 

hokey kalecisi yüz yaraları
(Kaynak: artsandculture.google.com)

 

Getty Images adlı sitede “Profesyonel hokey kalecisi Terry Sawchuk’a 16 yılda biriken yaralanmaları simüle etmek için makyaj sanatçısı tarafından yapılan sahte yara makyajı” (“Pro. Hockey goalie Terry Sawchuk wearing fake scars & wounds applied by make-up artist to simulate injuries accumulated in 16 yrs. of professional hockey”) notuyla anılan görselin yer aldığı görülüyor.

 

Kaleci Maskeleri Hokey Maçlarında 1959’dan Sonra Kullanılmaya Başlandı

Günümüzde hokey oyuncularının formalarının ayrılmaz bir parçası olan koruyucu yüz maskesi, bundan 60 yıl önce hokey kaleci tarafından dahi kullanılmıyordu.

1959 yılında Ulusal Hokey Ligi’nde Madison Square Garden’da Montreal Canadiens ve New York Rangers arasında oynanan maç esnasında yüzüne isabet eden disk nedeniyle burnu kırılması nedeniyle konturlu bir fiberglas maske takarak maça devam eden Jacques Plante, koruyucu yüz maskesi kullanan ilk hokey kalecisi oldu.

 

Bu gibi görsellerin arka planını -sosyal medyada paylaşmadan önce- araştırmak “tersine görsel arama” ile gayet kolay.

 

Tersine Görsel Arama Nasıl Yapılır?

 

Yorumunuzu yazınız...