GÜNCELLEME: Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yayımlanan açıklama ile 15 Temmuz Şehitler ve Fatih Sultan Mehmet Köprülerinde uygulanan tek yönlü ücretlendirme, 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren köprü geçiş ücretleri iki eşit parçaya bölünerek iki yönlü olarak değiştirildi. Böylelikle Boğaz köprülerinde sürücüler artık gidiş gelişte ayrı ayrı ücret ödemek zorunda kaldı. 

 

Karayolları Genel Müdürlüğü’ne Bağlı 15 Temmuz Şehitleri (Boğaziçi) Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprülerinden İki Yönde Geçiş Ücreti Alındığı İddia Edilmişti

 

“Köprülere ‘gizlice’ yüzde 100 zam!” başlığıyla basına yansıyan haberlerde 15 Temmuz Şehitleri Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden her iki yöne geçişler için de ücret alınmaya başlandığı iddiasına yer verilmişti.

Boğaz köprülerinden geçiş ücretlerine gizlice yüzde 100 zam yapıldığı iddiasının kaynağı, Fatih Altaylı’nın köşe yazılarına dayanıyor.

Habertürk’teki 12 Ekim 2020 tarihli “Boğaz Köprülerinden iki yönde de ücret alınıyor mu?” başlıklı yazısında Fatih Altaylı, Boğaz köprülerinden geçişte her iki yön için de ücret alınmaya başlandığını öne sürmüştü:

“Normalde Avrasya Tüneli, Osmangazi ve Yavuz Sultan Selim köprülerinde iki yönde de ücret alınırken, şimdi artık tek yönlü ücret alındığı zannedilen 15 Temmuz ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinden “aynı günde geçilmezse” iki yön geçişinde ayrıca ücretlendirildiği söyleniyor.

 

Bu bilgi ne kurumun sitesinde var ne de konu haber oldu. Muhtemelen kimse farkında değil.

 

Yıllardır Avrupa’dan Asya’ya geçerken ücret ödenen ama Asya-Avrupa geçişi ücretsiz olan bu köprülerde vatandaşın 2 defa ödeme yapması üstelik de bunun kimseye haber verilmeden, oldubitti şeklinde olması hem kamu vicdanı hem vatandaş için çok ağır bir yük.

 

Kurumdan aldığım bu şifahi bilgi dışında ücret tarifesinin ne zamandan beri bu şekilde işletildiği ile ilgili kurumdan bilgi de verilmiyor.”

 

 

boğaz köprülerinden iki yönde ücret
Fatih Altaylı’nın 12 Ekim 2020 tarihli “Boğaz Köprülerinden iki yönde de ücret alınıyor mu?” başlıklı yazısından ilgili bölüm

 

Karayolları Genel Müdürlüğü, 16 Ekim 2020 tarihinde sosyal medya hesaplarında yaptığı paylaşımla iddia edildiği yönde bir uygulamanın söz konusu olmadığını, boğaz köprülerinde geçiş ücretinin yalnızca Avrupa-Asya yönünde alındığını açıkladı:

“Karayolları Genel Müdürlüğünün sorumluluğundaki 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde geçiş ücreti yalnızca Avrupa – Asya yönünde geçişlerde alınmaktadır. Başka bir uygulama söz konusu değildir; kamuoyuna duyrulur.”

 

karayolları genel müdürlüğü boğaziçi köprüleri geçiş ücreti
Karayolları GM’nin sadece Avrupa – Asya yönünde geçişlerde ücret alındığını aktardığı paylaşımı

 

Fatih Altaylı’nın “Boğaz Köprülerinden iki yönde de ücret alınıyor mu?” başlıklı yazısında yer verdiği okurunun mektubundaki iddiayı tekzip eden Karayolları’nın açıklamasının ardından bu defa 4 Kasım 2020 tarihli “Köprülere yüzde 100 zam gelmiş ama gizlice” başlıklı yazısında Fatih Altaylı, konuyu tekrar gündeme taşıdı.

 

köprü iki yönde geçiş ücreti
Fatih Altaylı’nın Kasım 2020 tarihli “Köprülere yüzde 100 zam gelmiş ama gizlice” başlıklı yazısından ilgili bölüm

 

Yine bir okur mektubunu alıntılayan Altaylı, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde her iki yönde ücret alındığı iddiasını tekrarladı.

 

fatih altaylı hgs hareketleri
Fatih Altaylı’nın yazısında paylaştığı bir okuruna ait Boğaz köprülerinden geçişi içeren HGS hareket dökümü

 

Avrupa yakasında bir hastanede çalışıp, Anadolu yakasında oturan bir hekime ait olduğunu belirttiği yukarıdaki HGS hareket dökümüne yazısında yer veren Altaylı şu ifadeleri kullandı:

Her iki geçiş de ayrı ayrı ücretlendirilmiş.

Yani devlet açıkladığının, söylediğinin aksine.

Yıllardır tek yönde ücret aldığı boğazdaki iki köprüde de çift yönde ücret almaya başlamış.

Kimseye duyurmadan, kimseye söylemeden.

Gizlice yüzde 100 zam yapmış yani.

Şimdi yine yalanlamaya kalkışacaktır bunu TCK.

Sehven falan diyecektir muhtemelen.

Çünkü en moda kelime o.

Demek ki Asya’dan Avrupa girişine bir süre önce koyulan HGS/OGS dedektörleri boşuna konmamış.

Meğer vatandaşa geçirmeye hazırlanıyorlarmış.

Ama gizlice.

 

Fatih Altaylı’nın alıntıladığı okur mektubundaki vakaya benzer şekilde) Boğaz köprülerinde iki yönde ücret kesintisi ile karşılaşıp karşılaşmadığı hususunda sosyal medya takipçilerimizden bilgi talebinde bulunduk.

Boğaziçi ve FSM’yi kullanan kişilerden aldığımız geri dönüş ve erişebildiğimiz HGS ekstreleri, aynı gün geçişler için çift yön için ücretlendirme yapılmadığı yönünde bir sonuca ulaşmamızı sağladı.

Ulaştığımız 15 Temmuz Şehitleri Köprüsü ve FSM Köprüsü Karayolları OGS Danışma birimleri de tek yön geçiş ücreti alındığını aktardı. İlgili görevliler, çift yönde ücret kesimi hakkında sistemsel bir hata oluştuğu kanaatinde.

15 Temmuz Şehitler ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri geçiş ücretleri Karayolları Genel Müdürlüğü’nce ilân edilen tarifeye göre belirleniyor.

 

İLAVE: Karayolları Genel Müdürlüğü, yaptığı ilave açıklama ile Fatih Altaylı’nın paylaştığı okur mektubunda bahsi geçen geçiş bilgilerinin aynı şirkete ait farklı araçlar olduğu, araçların aynı gün içerisinde birden fazla defa aynı yönde geçiş yaptıklarının tespit edildiğini aktardı:

1- Sn. @fatihaltayli, yazmış olduğunuz köşe yazısı sonrası yapılan incelemede; bahse konu olan geçişlere dair verdiğiniz bilgilerin, aynı şirkete ait farklı araçlar olduğu, tek gün içerisinde birden fazla kez aynı yönde geçiş yaptıkları ve tek yön ücreti alındığı tespit edilmiştir.

 

2- 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde geçiş ücreti yalnızca Avrupa – Asya yönünde geçişlerde alınmaktadır. Başka bir uygulama söz konusu değildir, kamuoyuna tekraren duyurulur.

 

Yorumunuzu yazınız...