2024 Yılı Ocak Ayında İsrail Ordusundan Hera Benifer Adlı Kadın Askerin Gazze’de Yaşlı Filistinlilere İşkence Yaparken Fotoğraf Çektirdikten Sonra 14 Şubat 2024 Günü Han Yunus’taki Bombalamada Öldürüldüğü İddiası Doğru Değil

Hera Benifer adında herhangi bir İsraillinin ölümüne veya varlığına dair bir kanıt bulunmuyor.

 

Bir ay önce Gazze’nin kuzeyinde yaşlı Filistinlilere işkence yaparken fotoğraf çektiren İsrail Ordusunda görev yapan Hera Benifer adlı teğmen rütbeli askerin dün Gazze Şerifi’nin kuzeyindeki Han Yunus kentinde bir evin bombalanması sonucu öldürüldüğü ve cesedinin Tel Aviv’e gönderildiği ileri sürüldü.

 

Yaşlı Filistinlilere işkence eden kadın askerin görüldüğü fotoğraf:

 

Hera-Benifer-Eden-Abergil

 

Bahsi geçen fotoğraftaki İsrail askerinin 14 Şubat 2024 günü öldürüldüğünü ileri süren paylaşımlardan örnekler:

 

Medyadaki Gözünüz | Görsel Haber (@gorsel_haber): “İsrail ordusundan teğmen Hera Benifer, bir ay önce kuzey Gazze’de yaşlı Filistinlilere işkence yaparken fotoğraf çektirmişti. ▪️Bugün Han Yunus’ta bir evin bombalanması sonucu, siyah bir çanta içinde Tel Aviv’e gönderildi.”

 

yasli-filistinlilere-iskence

 

Türkiye (@VATANIMDIR): “HADİ ŞİMDİ ŞEYTANLA OYNAŞ… İşgalci israil ordusundan teğmen Hera Benifer, bir ay önce Gazze’nin kuzeyindeki yaşlı Filistinlileri işkence ederken fotoğrafladı. Bugün, Han Yunus’ta bir evin bombalanmasında yakıldıktan sonra siyah bir torba içinde Tel Aviv’e gönderildi.”

 

Paylaşılan iddia kurgu.

Hera Benifer adlı bir İsrail askerinin Gazze’de bombalama sonucu öldürüldüğüne dair bir bilgi mevcut değil.

Fotoğraf güncel değil, 2008 yılında kaydedildi.

Gözaltındaki Filistinli mahkumların yanında fotoğraf çekinen kadın askerin adı Hera Benifer değil, Eden Abergil.

Eden Abergil iddia edildiği gibi öldürülmedi, hâlâ hayatta.

Abergil, Gazze’de kara harekâtı yürüten İsrail Ordusu’nda savaşmadı. Çünkü, ilk olarak 2010 yılı Ağustos ayında basına yansıyan fotoğrafın büyük ses getirmesinin ardından ordudaki görevinden ihraç edildi.

 

filistinlilere-iskence-yapan-israil-askeri

 

Eden Abergil, askerlik hizmeti sırasında elleri bağlı ve gözleri bağlı Filistinlilerle alay ederken çekilmiş fotoğraflarını Facebook hesabında paylaşması nedeniyle 2010 yılında gündeme geldi.

Herhangi bir izin almadan, elleri ve gözleri bağlı Filistinli tutuklularla fotoğraf çekip paylaşan Eden Abergil’in rütbesi düşürüldü ve yedek kuvvetlerden ihraç edildi.

Filistinli tutuklularla alay ettiği görüntüler için ölüm tehdidi aldığını belirten Abergil, basına verdiği demeçte “Hayır tatlım, hayatımı mahvetmediler. Arapların yaşadığım mükemmel hayatı mahvetmesine dayanamam!!! Pişman değilim ve pişman değilim.” ve “Araplardan nefret ediyorum ve onlara en kötüsünü diliyorum. Hepsini memnuniyetle öldürür, hatta katlederdim; onların yaptıklarını unutamazsınız.” sözlerini sarf etti.

İsrail Ordusu sözcüsü konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“IDF, şüphelilere ve tutuklulara uygunsuz davranan herhangi bir askere sert bir şekilde müdahale ediyor. Cezanın yanı sıra, neyin izin verildiği ile neyin yasak olduğu ve IDF’nin değerleriyle uyumlu olan arasındaki ayrım, askerler ve komutanlar arasında günlük olarak, eğitim ve komuta mesajlarında yer alan ve neyin yanlış olduğu. İsrail Savunma Kuvvetleri ve her düzeydeki komutanları, bu tür olağandışı olayların bir daha yaşanmaması için her türlü çabayı gösteriyor.Bu olağandışı olayların çoğunun, komutanların teyakkuzu ve sürprizi sonucu soruşturma ve soruşturmalara geldiğini belirtmekte fayda var. denetimler ve dış taraflardan değil.”

Filistinli tutuklularla alay ederken kaydedilen fotoğraflarını sosyal medya hesabında paylaşan Abergil, 2014 yılında Aşdod yakınlarına düşen Grad roketi nedeniyle hafif yaralandı.

 

Yorumunuzu yazınız...