İsrail polisinin 2022 yılında Mescid-i Aksa’ya yaptığı baskında Filistinlilerin elleri arkalarından bağlı şekilde yere yatırıldığı görüntü güncel sanılarak paylaşılmış

 

Her yıl olduğu gibi bu Ramazan ayında İsrail kuvvetlerinin Kudüs’te Mescid-i Aksa’da Filistinlilere orantısız güç kullandığı görüntüler basına ve sosyal medya platformlarına yansıdı.

İsrail polisi 5 Nisan 2023 günü sabaha karşı Kudüs’te Mescid-i Aksa’ya düzenlediği baskında, çatışmaya girdiği Filistinlileri “taşlar, sopalar ve hava fişekler taşıyan kışkırtıcılar” olarak niteleyerek gözaltına aldı.

Bu süreçte, çok sayıda Filistinlinin Mescid-i Aksa’da yüz üstü zemine arkalarından elleri bağlı şekilde yatırıldığı bir fotoğraf güncel olduğu sanılarak sosyal medyada “İsrail’in Ramazan ayında müslümanlara yaptığı zulüm! Kahrolasın İsrail!” gibi ifadelerle paylaşıldı.

 

 

Filistinlilerin elleri arkalarından bağlanarak Mescid-i Aksa’nın zeminine yatırıldığı fotoğraf güncen değil, 2022 yılından.

 

mescidi-aksada-filistinlilere-israil-kuvvetlerinin-saldirisi
Fotoğraf: Rizwan Shafiqa

 

15 Nisan 2022 günü Mescid-i Aksa’da Cuma namazı sonrası İsrail polisi ile Filistinliler arasında çıkan çatışmada İsrail polisinin Mescid-i Aksa’nın içinde yaptığı gözaltılar cep telefonu kameraları ile kaydedilmişti.

 

mescidi-aksa-gozalti

 

mescidi-aksa-saldiri

 

 

Hadiseye dair İsrail’in Ankara Büyükelçiliği sosyal medya hesaplarında şu açıklamayı yapmış:

“Tapınak Tepesi’nde dün gece: Maskeli provokatörlerin havai fişekler, sopalar ve taşlarla kendilerini Mescid-i Aksa Camii’nin içine kilitlemeleri sonucunda İsrail polisi içeri girmek zorunda kalmıştır.

 

Dün gece Mescid-i Aksa’da ibadet sürerken onlarca maskeli genç yasa dışı şekilde ve gizlice camiye havai fişek, sopa ve taş istiflemiş; cami içinden söktükleri demir çubuk, klozet ve benzeri objelerle barikat kurup, kendilerini içeri kilitleyip camiyi giriş çıkışa kapatmışlardır.

 

Bunun yanı sıra, barikat kuran topluluk sloganlar da atarak, caminin düzenini bozmuş ve cami içinde bir ayaklanma başlatmışlardır. İsrail Polisi defalarca provokatörleri barikatı kaldırmaları ve camiyi giriş çıkışa açmaları yolunda uyarmıştır.

 

Ancak bu çabaların ve uyarıların sonuçsuz kalması nedeniyle bu şiddet eylemini engelleyip, provokatörleri çıkararak planlandığı şekilde sabah namazının kılınmasını temin etmek amacıyla İsrail Polisi içeri girerek müdahale etmek zorunda kalmıştır.

 

An itibarıyla Tapınak Tepesi’nde sükunet sağlanmış olup, Mescid-i Aksa’da sabah namazından itibaren ibadet devam etmektedir.”

 

Yorumunuzu yazınız...