Videonun İran’ın İsrail’e Saldırısı İçin Mescid-i Aksa’da Yapılan Kutlamaya Ait Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

İran’ın Suriye’nin başkenti Şam’daki büyükelçilik yerleşkesinde yer alan konsolosluk binasına 1 Nisan 2024 tarihinde düzenlenen hava saldırısında İran Devrim Muhafızları’ndan ikisi general yedi kişi ölmüştü. Saldırının ardından İran İsrail’i suçlamış ve misilleme yapılacağını beyan etmişti.13 Nisan 2024 gecesi ise İran, İsrail’e yönelik beklenen misilleme saldırısını silahlı insansız hava araçları (SİHA) ve füzelerle gerçekleştirdi.

 

13 Nisan 2024 gecesi İran’ın İsrail’e başlattığı saldırının haberini alan Filistinlilerin Mescid-i Aksa avlusundaki sevincini yansıttığı iddiasıyla bir video dolaşıma sokuldu.

 

Bahse konu video:

 


 

 

Eski tarihli görüntüyü güncel olduğu iddiasıyla sunan paylaşım örneği:

 

3. Dünya Savaşı (@ww3mediaa): “Mescid-i Aksa avlusunda İran’ın İsrail’e saldırı haberini duyan Filistinlilerin sevinci;”

 

mescid-i-aksa-lebbeyk

 

Paylaşılan görüntü güncel değil.

İran’ın 13 Nisan 2024 gecesi düzenlediği saldırı öncesinde, 5 Nisan 2024 tarihinde Kadir gecesi akabinde izlerine rastlanan görüntüye “Lebbeyk Ya Aksa” sloganının duyulduğu sesin eklendiği anlaşılıyor.

 

 

Benzer şekilde,bazı haber kuruluşlarının Filistinlilerin Mescid-i Aksa’da direniş sloganları atıldığı iddiasıyla paylaştığı görüntüye de “Lebbeyk Ya Aksa” sloganı sonradan eklenmiş.

 

“Lebbeyk Ya Aksa” sloganının eklendiği görüntü:

 

 

 

Ses eklemesi yapılan görüntüyü paylaşan örnek aktarım:

 

Sabah (@sabah): ““LEBBEYK YA AKSA!” 200 bin Müslümanın yatsı ve teravih namazları için saf tuttuğu Mescid-i Aksa’da, direniş sloganları atıldı.”

 

lebbeyk-ya-aksa

 

Videoda duyulan “Lebbeyk Ya Aksa” sloganının aynı şekilde daha önce kullanıldığı / yer aldığı görüntülerden örnekler:

 

 

 

 

Videoda Türkiye’deki Seçimlerin Ardından Mescid-i Aksâ’da Yapılan Kutlamanın Görüldüğü İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

28 Mayıs 2023 günü Cumhurbaşkanı seçiminin 2. turunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kazanmasının ardından Mescid-i Aksâ‘da yapılan kutlamalara ait olduğu iddiasıyla eski tarihli ilintisiz görüntülerin haber sitelerinde ve sosyal medya platformlarında paylaşıldığı görüldü.

 

 

Mescid-i Aksâ’dan “eski tarihli” “protesto” görüntülerinin “güncel” “kutlama” olarak lanse edildiği örnekleri sıralayacak olursak…

 

“Mescid-i Aksâ’da toplanan binlerce kişi Başkan Erdoğan’ın zaferini kutladı.” ya da “Mescid-i Aksâ’da zafer kutlaması” gibi ifadelerle paylaşılan görüntü 2023 yılı Kadir gecesindendi.

 

 

“Lebbeyk, lebbeyk, lebbeyk ya Aksâ” sloganının eklendiği video 28 Mayıs 2023 tarihindeki seçimlerin ardından değil, 2023 yılı Ramazan ayında, 17 Nisan 2023 günü Kadir Gecesi’nde kaydedilmiş.

 

mescidi-aksa-kadir-gecesi-2023

 

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Fwaz Tobasy (@fwaztobasy)’in paylaştığı bir gönderi

 

Kudüs’te Mescid-i Aksa’ya akın eden Müslümanlar, Başkan Erdoğan’ın seçim zaferini kutladı!” gibi cümlelerle aktarılan bir diğer video da 2023 yılı Nisan ayından.

 

kudus-mescidi-aksada-erdoganin-zaferi-kutlaniyor-iddiasi

 

 

Bahsi geçen video, 7 Nisan 2023 günü Mescid-i Aksâ’da kılınan sabah namazının ardından düzenlenen protesto esnasında kaydedilmiş.

 

 

İsrail’in kendilerini evlerinden çıkararak yerlerine Yahudi yerleşimcileri iskan etme planına karşı Filistinlilerin 2021 yılı Ramazan ayında her akşam iftar sonrası düzenlediği protesto gösterilerinden birinde kaydedilen görüntü de güncel olduğu iddiasıyla Türkiye seçimleriyle ilişkilendirilerek paylaşılmış.

 

mescidi-aksada-erdoganin-zaferi-kutlaniyor-iddiasi

 

mescidi-aksa-erdogan-slogan

 

Mescid-i Aksâ’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim zaferinin kutlandığı iddiasıyla paylaşılan söz konusu görüntü 2021 yılında “Kudüs’te Türkiye ve Erdoğan sesleri yükseldi” ya da “Filistin halkından Mescid-i Aksâ’da Başkan Erdoğan sloganları” gibi başlıklarla haberleştirilmişti.

İşgal altındaki Doğu Kudüs’ün Şeyh Cerrah Mahallesi’nde İsrail’in evlerden zorla çıkarma planını protesto eden Filistinlilerin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın destek açıklamasının ardından Erdoğan sloganı attığı aktarılmıştı.

 

mescidi-aksa-erdogan-slogani

 

 

Yorumunuzu yazınız...