Kendisine yöneltilen baskılardan bunalarak ülkesini terk edip ABD’ye yerleştiği ileri sürülen ENAG Başkanı Veysel Ulusoy, ABD’de geçici süreyle araştırma programı için bulunduğunu, Türkiye’yi iddia edildiği gibi terk etmediğini belirtmiş.

 

Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG), kamuoyuyla paylaştığı enflasyon verileri Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan TÜFE / ÜFE verilerine şüpheyle bakılmasına yol açmıştı. ENAG ve TÜİK’in enflasyon verileri arasındaki kayda değer farka daha önce değinmiştik.

Geçtiğimiz günlerde ENAG Başkanı Veysel Ulusoy’un kendisine yöneltilen baskılardan bunalarak ülkesini terk edip ABD’ye yerleştiği iddiası ileri sürüldü. Ulusoy, ABD’de geçici süreyle araştırma programı için bulunduğunu, Türkiye’yi iddia edildiği gibi terk etmediğini beyan etti.

Can Ataklı, Korkusuz’daki “ENAG Başkanı Türkiye’yi terk etti” başlıklı 4 Nisan 2023 tarihli yazısında ENAG Başkanı Prof. Veysel Ulusoy’un tehditlerden bunaldığı için Türkiye’ye terk etme kararı alıp ABD’ye yerleştiğini ileri sürmüştü.

Ataklı’nın yazısından ilgili bölüm şöyle:

“Kendisini yakından tanıyan birkaç kişiye “Veysel Hocaya ulaşamıyorum, nerede acaba?” diye sordum.

Aldığım cevaplar hep “Veysel Bey şu sıralar ekranlarda görünmek istemiyor, kendi çalışmalarına yoğunlaşmış durumda” türündeydi.

Önceki gün Veysel Ulusoy’un nerede olduğunu öğrendim.

Tehditlerden bunaldığı için Türkiye’ye terk etme kararı almıştı.

İki ay önce sessizce ABD’ye gitmiş.

Ancak bunu herkesten saklamış.

Çünkü eşi, işleri nedeniyle Veysel Ulusoy’la birlikte yurtdışına gidememiş.

Ulusoy da eşinin başına bir şey gelmemesi için ülkeyi terk ettiğini herkesten gizlemiş.

Şimdi eşi de ABD’de, bu nedenle artık “Başımıza bir şey gelir” endişesini üzerinden atmış.

Peki, Veysel Ulusoy, ABD’de ne yapıyor.

Boston College’de öğretim üyeliğine başladı.

ENAG Başkanlığını ve Cumhuriyet’teki köşe yazılarını Amerika’dan sürdürüyor.”

 

Ataklı, aktardığı iddianın yayılmasının ardından ENAG Başkanı Veysel Ulusoy’un kendisini arayarak “Türkiye’den kaçmadım, bir bilimsel çalışma için geçici süre için ABD’ye geldim.” dediğini paylaştı.

 

enag-baskani-turkiyeyi-terk-etti-iddiasi

 

Can Ataklı’nın ileri sürdüğü iddiasına dair Veysel Ulusoy’un tekzibini içeren “ENAG Başkanı Veysel Ulusoy ile konuştum” başlıklı 6 Nisan 2023 tarihli yazısından ilgili kısım şöyle:

“Salı günü ENAG Başkanı Veysel Ulusoy’un ülkeyi terk ettiğini ve ABD Boston’da bir üniversitede öğretim üyeliğine başladığını yazmıştım.

Enflasyon rakamlarını gerçek biçimde açıkladıkları için ağır baskılar altında olduğu bilinen Ulusoy’un çareyi ülkeden ayrılmakta bulduğunu belirtmiştim.

Yazım yayınlandıktan sonra tam da bir pazarı gezip fiyatlara baktığım sırada Veysel Ulusoy aradı.

Adeta halkın enflasyonu ve hayat pahalılığını en çok hissettiği yer olan pazar ortasında uzunca bir süre sohbet ettik.

Ulusoy “Can Bey Türkiye’den kaçmadım, bir bilimsel çalışma için geçici süre için ABD’ye geldim” dedi öncelikle.

Ben de “Zaten sizin için kaçtı demedim Veysel Hocam, ülkeden çıktığınızı yazdım” diye karşılık verdim.

Veysel Ulusoy, “Tabii, kastım o değil zaten, ama şunu söylemeliyim, benim korkacak, çekinecek bir şeyim yok. Bir bilim insanı olarak bir yandan bilimsel çalışmalarımı sürdürürken diğer yandan da başta enflasyon olmak üzere ülkenin sorunlarına eğiliyorum. Çalışma arkadaşlarımla birlikte Türkiye’deki gerçek enflasyon rakamlarını olabildiğinde hesaplamaya çalışıyoruz. Bu tabii ki iktidar kanadında tepki görüyor, TÜİK’in rakamları ile çok farklı sonuçlar çıkması da sanıyorum bazılarını çok kızdırıyor” dedi.”

Boston College’ta ders veren Ulusoy, katkı sunduğu bilimsel araştırma programı sona erdikten sonra Türkiye’ye dönmeyi planladığını şu sözlerle aktarmış:

“Bunun üzerine Veysel Ulusoy, “Öyle düşünmekte haklısınız. Ne yazık ki ülkemiz bu hale geldi, insanlar hep tedirgin ve endişeli. Ama tekrarlayayım, ben asla baskılardan korkup da gelmedim ABD’ye” dize sözlerinin altını çizdi.

Ulusoy’a “Peki geçici dediğiniz süre ne kadar olur?” diye sordum.

Güldü, “Burada dünyanın en sayılı üniversitelerinden birinde ders programım var, ayrıca bir konu üzerinde bilimsel araştırma yapıyorum. Bu program bittiğinde elbette ülkemde olacağım” karşılığını verdi.”

 

Yorumunuzu yazınız...