Paylaşılan Fotoğrafın Türkiye’den Yazlıkçıların Sokağa Terk Ettiği Köpeklere Ait Olduğu İddiası Doğru Değil

Görselde, Yeni Zelanda’nın Wellington Kentinde Köpek Gezdiriciliği Yapan Emma Turely’in Kendisine Ait ve Bakımını Üstlendiği Köpekler Yer Alıyor

Yanlış İddia

 

Sahiplendiği hayvanları farklı nedenlerle terk eden vatandaşları eleştiri amaçlı yapılan bazı sosyal medya paylaşımlarında kullanılan görsele değineceğiz.

Odak konusu görsel şu şekilde:

 

terk edilmiş köpekler

 

Anılan görseli Türkiye’den yazlıkçıların sokağa terk ettiği sevimli dostlarımızı gösterdiği iddiasıyla aktaran örnek bir paylaşım şöyle:

 

“Yazlıkçıların sokağa terk ettiği köpeklermiş bunlar..🙁 Bir de insanım diye dolaşıyorsunuz ortalıkta..🤨”

 

sokağa terk edilmiş köpekler

 

Daha önce bahse konu görsel Bursa Orhaneli yolunda sahipleri tarafından terk edilen köpeklere ait olduğu iddiasıyla da paylaşılmıştı.

 

“Orhaneli yolu, baraj çevresi piknik alaninda çekilen sahipleri tarafindan birakılan sevimli dostlar. Oyuncak gibi, yaz sezonu alınan, sezon bitiminde terk edilenler.”

 

sahipleri tarafından bırakılmış köpekler

 

Görseldeki köpeklerin Türkiye’den yazlıkçılar tarafından terk edildiği ya da sahipleri tarafından Orhaneli yoluna, baraj çevresi piknik alanına bırakıldığı iddiası yanlış. Ne fotoğraf Türkiye’den ne de köpekler sahipsiz…

Tersine görsel arama ile sanal alemde tarama yaptığımızda karşımıza Yeni Zelanda’da köpek gezdiriciliği yapan Emma Turely adlı şahsın çektiği fotoğraf çıkıyor.

Türkiye’den olduğu iddiasıyla paylaşılan söz konusu görsel, Yeni Zelanda’nın Wellington şehrinde köpek gezdiriciliği yapan Emma Turely’in kendisine ait ve bakımını üstlendiği köpekleri gösteriyor.

Emma Turely’nin Newshub’a 2019 yılında verdiği röportajın yayımlandığı haberde bahse konu görsele yer verilmiş.

 

köpek gezdiricisi

 

Wellington şehrinde köpek gezdiriciliği yapan Emma Turely, kendisine ait 4 köpeğin olduğunu, günde 10-15 köpeği 3 saat civarında gezdirdiğini belirtmiş. Yani, paylaşılan görseldeki köpekler sanıldığı gibi “sahipsiz” değil.

 

Bu iddia daha önce Doğruluk Payı tarafından da incelenmişti.

 

Yorumunuzu yazınız...