Fotoğrafın Umreden Dönen Kişilerin Yerleştirildiği KYK Yurt Odasına Ait Olduğu İddiası Doğru Değil

“Umrecilerin terk ettiği öğrenci yurtları” notuyla paylaşılan fotoğraf, koronavirüs salgını öncesinde 2019 yılı Haziran ayı içerisinde paylaşılmış.

Yanlış İddia

 

Koronavirüs salgınının yayılmasını engellemek adına alınan önlemlerden biri umreden dönen vatandaşlarımızın Kredi Yurtlar Kurumu’na (KYK) bağlı yurtlarda karantina altına alınmasıydı.

Hayatımızın tüm boyutlarını kapsar şekilde yanlış bilgi sağanağı altında kaldığımız bu süreçte umrecilere tahsis edilen KYK odaları hakkında da dezenformasyon görmek mümkün oldu.

Umrecilerin KYK yurtlarını beğenmediği yönündeki iddiaların ardından “umrecilerin terk ettiği öğrenci yurtları” notuyla dağınık bir KYK odası görseli sosyal medyada ve bazı haber platformlarında paylaşılmaya başlandı.

 

koronavirüs yurt odası
Koronavirüs salgını öncesine ait yurt odası fotoğrafını umrecilere atfeden paylaşım

 

yurt odası salgın
Koronavirüs salgını öncesine ait yurt odası fotoğrafını umrecilere atfeden paylaşım

 

Gazete.Red “Temizlik imandan gelir!” başlığıyla yayınladığı haber metninde şu ifadelere yer vermişti:

“Umreden dönenlerin karantinaya alındığı ve “Ahıra benziyor” dediği öğrenci yurtları o zaman “ahır” değildi ama umrecilerin terk etmesinden sonra tam olarak ahıra benzedi!”

““Ahır gibi” dedikleri öğrenci yurtlarını gerçek birer ahıra benzeterek memleketlerine dağıldılar.

“Temizlik imandan gelir” lafına bakacak olursak, umrecilerin arasında önemli miktarda imansız olduğu anlaşılıyor. Umrecilerin terk ettiği öğrenci yurtlarında vahim manzaralar olduğu belirtiliyor.”

 

umreciler kyk odası
Gazete Red’in umrecilere ait olduğu iddiasıyla bahsi geçen fotoğrafı yayınladığı haber

 

Fotoğraf hakkında Uludağ Sözlük’teki bir girdide de şu söylemde bulunulmuştu:

“ülkemize corona virüsünü yayıp pek çok vatandaşımızın ölmesine ve binlerce vatandaşımızın salgından etkilenmesine sebep olan umrecilerin, kaldıkları yurtlardaki karantina süreleri bittikten sonra yurtları boşaltmaları ile ortaya çıkan manzaradır. öğrencilerimizin, gençlerimizin pırıl pırıl bıraktığı yurtların umrecilerden sonraki hali;”

 

Umrecilerin Terk Ettiği Odaya Ait Olduğu İddiasıyla Paylaşılan Yurt Odası Fotoğrafı Koronavirüs Salgını Öncesinden

İddianın aksine, paylaşılan fotoğraf umrecilerin terk ettiği KYK yurt odasına ait değil. “Umrecilerin terk ettiği öğrenci yurtları” notuyla paylaşılan fotoğraf koronavirüs salgını öncesinde 2019 yılı Haziran ayı içerisinde paylaşılmış.

 

umreci yurt odası
Adsiztweet uzantılı Fevzi Aldemir adlı Twitter kullanıcısının 2019 yılı Haziran ayındaki paylaşımı

 

Adsiztweet uzantılı Fevzi Aldemir adlı Twitter kullanıcısı, umrecilere ait sanılan kendi paylaştığı fotoğraf hakkında şu  yorumda bulunmuştu:

“Olm oda tüm sosyal medyada yayıldı. Biri diyor umrecilerin arkasında bıraktığı pislikleri. Öbürü diyor umrecilere böyle odalar verdiler. Odayı çalıp bizim oda burası diyen bile oldu”

 

kyk yurt odası
Umrecilerin geride bıraktığı yurt odası sanılan görseli paylaşan fotoğrafın asılsız iddia hakkında yorumu

 

kyk yurt odası

 

Yorumunuzu yazınız...