Fotoğrafta İsrail Askeri ile Boynuna Baskı Uygulayarak Öldürdüğü Filistinli Gencin Yer Aldığı İddiası Doğru Değil, Görselin Aslı Şili’den

Yanlış İddia

 

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) George Floyd’un bir polis memurunun dakikalarca diziyle boğazına basması sonrası nefessiz kalarak ölmesine yol açmasının ardından “Black Lives Matter” adlı sosyal hareketin etkisiyle ülke sathında geniş çaplı protesto eylemleri gerçekleştirilmişti.

ABD’de Afrikalı Amerikalı vatandaşlara yönelik ayrımcı eylem ve politikalara karşı yürütülen protesto eylemlerinden hareketle İsrailli güçler tarafından Filistin’de gerçekleştirilen şiddet eylemlerine karşı aynı tepkinin verilmesi çağrısında bulunulduğuna şahit oluyoruz. Ancak bu çağrıyı içeren bazı paylaşımlarda, doğruluk payı bulunmayan bir iddia ve görsele yer verildiği görülüyor.

“Bir İsrail askeri bir Filistinli çocuğu öldürdü ve dünya bunun için kılını kıpırdatmadı” (“An Israeli soldier kills a Palestinian child and the world has not moved for him”) notuyla yapılan paylaşımlarda aktarılan görsel şu şekilde:

 

İsrailli Askerin Filistinli Genci İşkenceyle Öldürdüğü Andan Sanılan Fotoğraf
İsrailli Askerin Filistinli Genci İşkenceyle Öldürdüğü Andan Sanılan Fotoğraf

 

İsrail’den kolluk kuvvetleri tarafından Filistinlilere yönelik uygulanan şiddete ilişkin kayda değer sayıda görüntü mevcut olduğu hâlde, Şili’de çekilen fotoğrafı Filistin’den olduğu iddiasıyla kullanan bazı paylaşımlar şu şekilde:

“Filistinli bir çocuk. İsrailli askerlerin uyguladığı işkencelere maruz kaldı. Onun da boynuna baskı uyguladılar. Duyan, gören oldu mu? Amerikalı olmadığı için mi? Yoksa Müslüman olduğu için mi görmediler? Yoksa görmek mi istemediler?”

 

israil askeri işkence ile öldürdüğü filistinli genç

 

“Zenci için Amerika yanıyor tabiki yanacak..Peki 70 yıldır Filistinli müslüman çocukları aynı metodla öldüren İsrail ne zaman yanacak.?”

 

israil askerinin öldürdüğü filistinli genç

 

Ancak iddia edilenin aksine, bahse konu fotoğraf İsrailli bir asker tarafından öldürülen genç bir Filistinliye değil, Şilili bir polis memuru tarafından gözaltına alınan şahsa ait. “İsrail askeri Filistinli çocuğu öldürüyor” vurgusuyla sunulan fotoğraf Güney Amerika ülkelerinden Şili’deki Valparaiso adlı şehirde 2016 yılında çekilmiş.

 

https://www.facebook.com/watch/?ref=external&v=986142788198624

 

Şili polisi tarafından uygulanan şiddeti içeren görüntüler 2016 yılı Ekim ayı başında yerel haber ajanslarınca eleştirilerek haberleştirilmiş.

Yere yatırılıp üzerine baskı uygulanan Şilili genç, fotoğraf sitesi Frente Fotográfico’ya verdiği demeç incelendiğinde tutuklama sırasında öldürülmediği anlaşılabiliyor (Diego adlı Şilili genç gözaltına alındıktan sonra karakolda tekrar polis tarafından saldırıya uğramış ve geceyi duruşmayı beklerken geçirmiş).

 

https://www.facebook.com/frentefotografico/posts/1859329480970793

 

Şalom, bahse konu fotoğrafı “Sahte İsrail askeri Fotoğrafı Facebook’tan kaldırıldı” başlıklı yazısında konu edinmiş (Sehven Şili yerine Şile’den olduğu aktarılmış).

Im Tirtzu adlı kuruluşun Arapça bölümüne göre iddiayı dile getiren ilk kaynak, Tunus Eğitim Bakanlığında görevli bir memur olan Nabil Ben H. adlı sosyal medya kullanıcısı.

 

israil askeri filistinli genci boğarak öldürdü sanılan fotoğraf

 

Video kaydında görülen üniformalı kişinin omzunda Şili polisinin (Carabineros de Chile) ambleminin bulunduğu görülebiliyor.

 

 

Her ne kadar bahse konu fotoğraf Filistin’den olmasa da ve görüntülenen şiddet uygulayan güvenlik personeli İsrail’den olmasa da, İsrailli kolluğun Filistinlilere yönelik dizlerini boyunlarına koyarak göz altına alma işlemini uyguladığı benzer görüntülere erişmek mümkün.

 

israil filistin knee on the neck
İsrail polisinin Filistinli göstericileri dizlerini boyunlarına koyarak göz altına aldığı ana ait örnek bir görsel

 

Yorumunuzu yazınız...