Fotoğraf, Ukraynalı Kızın 2022 Yılında Rus Askerine Bağırdığı Anı Değil, Filistinli Ahed Tamimi’nin 2012 Yılında İsrail Askerine Tepki Gösterdiği Anı Yansıtıyor

Yanlış İddia

 

Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle birlikte sosyal medyada yanlış bağlamda sunulan görsellerden bir diğerini ele alacağız…

Ukraynalı kızın işgalci Rus askerine bağırdığı anı yansıttığı iddiasıyla paylaşılan görsel şu şekilde:

 

ahed tamimi israil askeri

 

Sanılanın aksine fotoğraf ne güncel ne de Ukrayna ile ilgili. Filistinli bir çocuğun İsrail askerine karşı çıktığı resim, “Rus askerine karşı dik duran Odessalı kız” vurgusuyla paylaşılmış.

Fotoğrafta görülen kişi, Rus askerine karşı koyan 8 yaşındaki bir Odessalı değil, İsrail askerine tepki gösteren (kaydın gerçekleştirildiği 2012 yılında 11 yaşında olan) Filistinli aktivist Ahed Tamimi (Ahed et-Tamimi). Haliyle, fotoğraf da Ukrayna’da değil Filistin’de çekilmiş.

 

filistinli kiz israilli askere karsi cikarken

 

Embed from Getty Images

 

Embed from Getty Images

 

2012 yılında Ahed Tamimi adlı Filistinli aktivistin (11 yaşındayken) İsrail askerinden 15 yaşındaki erkek kardeşinin bırakılmasını istediği anlar şöyle kaydedilmişti:

 

 

ahed tamimi

 

ahed tamimi
Fotoğraf: AA

 

ahed tamimi
Fotoğraf: AA

 

2012 yılında henüz 11 yaşındayken bir İsrail askerine savurduğu yumruğuyla basına yansıyan Ahed Tamimi, İsrail askerlerine karşı gösterdiği tavır nedeniyle İstanbul’da “Hanzala Cesaret Ödülü”ne lâyık görülmüştü.

“Filistinli cesur kız” olarak tanınan Ahed Tamimi için Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas “bağımsız Filistin devletinin ve direnişinin sembolü” ifadelerini kullanmıştı.

İsrailli askere tokat attığı için yargılanan ve birçok kez gözaltına alınıp tutuklanan Ahed Tamimi’nin farklı protestolarda görüntülendiği birçok kare mevcut.

 

ahed et tamimi filistin

 

 

“8 yaşındaki Odessalı kız, Rus askerine ülkene dön diye bağırırken” notuyla söz konusu görseli paylaşan Tansu Yeğen, hatalı aktarımı için şu açıklamada bulunmuştu:

“Şu anda beni yoğun şekilde linç etmeye çalışan arkadaşlar; paylaştığım tweetteki hatayı fark edince hemen sildim. En ufak bir farklı amacım da yoktu. Hiç istemeyerek vermiş olduğum rahatsızlık için özür dilerim…”

 

rus askerien ulkene don diye bagirirken

 

ahed tamimi israil askerine

 

Yorumunuzu yazınız...