– UYARI: İşbu yazının devamında rahatsız edici görseller yer almaktadır –

 

Fotoğrafın Ömer Seyfettin’in Cesedinin Kadavra Olarak Kullanıldığı ya da Otopsi İşleminin Gerçekleştirildiği Ana Ait Olduğu İddiası Asılsız

Yanlış İddia

 

102 yıl önce bugün henüz 36 yaşındayken vefat eden Türk öykücülüğünün en önemli isimlerinden Ömer Seyfettin’in sahipsiz bir şekilde vefat ettiği, otopsisi sırasında başının kesildiği, başsız defnedildiği ve naaşının kadavra olarak kullanıldığı iddiasının gerçeği yansıtmadığını daha önce aktarmıştık. Bugünkü konumuz, günün anlam ve önemine binaen Ömer Seyfettin’in naaşının kadavra olarak kullanıldığı ana ait olduğu iddiasıyla paylaşılan bir fotoğraf.

 

Ömer Seyfettin’in Vefatının Ardından Kimsesiz Sanıldığı İçin Cesedinin Kadavra Olarak Kullanıldığı İddiası

 

Ömer Seyfettin’in vefatı ile ilgili aktarımlarımızı özetleyecek olursak:

  • Ömer Seyfettin, “cenazesine sahip çıkan kimse bulunmadığından cesedi kadavra olarak kullanılan ve başı vücudundan ayrılmış bir şekilde gömülen” talihsiz biri olarak lanse edilir.
  • Ancak bu algı, Ömer Seyfettin’in ölümü ardından hastalığının belirlenmesi amacıyla cesedine uygulanan otopsinin fotoğrafı üzerine inşa edilmiştir.
  • Ömer Seyfettin, iddia edildiği gibi kimsesiz vefat etmemiştir. Vefat ettiği ana kadar ablası yazarın yanındadır. Ali Canip Yöntem ve Halit Fahri Ozansoy, Ömer Seyfettin’i öldüğü gün dahi ziyaret ettiklerini aktarmaktadır.
  • Ömer Seyfettin’in vefat nedeninin şeker hastalığı kaynaklı olduğu bilinmektedir.
  • Ömer Seyfettin’in cesedi fotoğraflanmış ve üzerinde otopsi işlemi gerçekleştirilmiştir. Ancak, Ömer Seyfettin kadavra olarak kullanılmamış, kafatası açılmış olsa da başı kesilmemiştir.
  • Ömer Seyfettin’in kadavra olarak kullanıldığı andan fotoğrafın gazetelerde yayımlandığı, bu fotoğraf üzerinden kendisini tanıyanların telaşla hastaneye koştuğu ve başsız cesedi kurtarmaya çalıştığı iddiası da asılsızdır.

 

ömer seyfettin otopsisi

 

Ömer Seyfettin’in otopsi incelemesiyle ilgisi bulunmayan bazı görsellerin, vefatı ve otopsisine ait gerçeklerin saptırılarak aktarıldığı anlatılara eşlik ettiğine şahit olmuştuk.

Bu yönde paylaşılan bir fotoğraf şu şekildeydi:

 

anatomi dersi

 

Ömer Seyfettin’e ait otopsi törenine ait olduğu iddiasıyla bu fotoğrafı kullanan paylaşımlardan örnek sunacak olursak:

 

metin uca ömer seyfettin

 

ömer seyfettin kimsesiz

 

Ancak sanılanın aksine, paylaşılan fotoğrafın Ömer Seyfettin’in naaşı üzerinde gerçekleştirilen otopsi incelemesiyle bir ilgisi bulunmuyor.

Fotoğrafın izi sürüldüğünde, Ömer Seyfettin’in kadavrası üzerinde yapılan otopsi incelemesine değil, 1890’lı yıllardan Mekteb-i Tıbbiye’de (Tıphane-i Amire’de) bir anatomi dersine ait olduğu anlaşılıyor (Gettyimages‘ta fotoğraf için “Skeletons, organs, and a dissemboweled cadaver surround Turkish medical students and faculty. Istanbul, 1890s. | Location: Faculte Imperiale de Medicine Civile, Istanbul, Turkey. (Photo by Abdullah Freres/Library of Congress/Corbis/VCG via Getty Images)” notu sunulmuş).

 

mektebi tibbiye anatomi dersi

 

Bahse konu fotoğraf hakkında Ziyaver Şencan şu tespitte bulunmuştu:

“Ömer Seyfettin’e ait olduğu ileri sürülen ikinci otopsi fotoğrafı. Dikkatle bakıldığında, her iki fotoğraftaki cesetler farklı özelliktedir. İkincisindeki kadavra traşlı, daha ufak tefek ve cılızdır. Otopsiyi izleyenler ve otopsi mekânı farklıdır ve bu fotoğraf sanki daha önceki bir döneme ait gibidir”

 

Yorumunuzu yazınız...