Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik üst düzey koruma tedbirlerinin uygulandığı herkesin malumu. Uygulanan bu tedbirler kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın askeri birliklere ya da kolluk birimlerine yaptığı ziyaretlerde askerlerin ve polislerin silahlarının ya da şarjörlerinin toplatıldığı iddiası basına ve sosyal medyaya yansımıştı.

Bu durumun bir örneği, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2 Haziran 2017 tarihinde Şırnak’ta şehit olan 13 asker için Hadımköy Jandarma Komando Tabur Komutanlığına yaptığı taziye ziyaretinde görüldü. Anadolu Ajansı tarafından basına servis edilen fotoğraflar üzerinden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı karşılayan askerlerin beylik tabancalarının toplatıldığı iddia edildi.

Erdoğan’ı selamlayan askerlerin silahlıklarının boş olduğu iddiası, “Erdoğan’ı karşılayan askerlerin beylik silahları alındı” vurgusuyla “kışla ziyaretinde kendi askerine güvenmeyip belindeki silahları toplattı” ithamıyla toplumun çeşitli kesimlerinden tepki çekmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ziyaretinde Askerlerin Beylik Tabancalarının Toplatıldığı İddia Edilen Fotoğraf

Ancak, #palavradedektörü‘ne takılan bir ayrıntı, “askerlerin beylik tabancası toplatıldı” iddiasını tamamen doğru kılmıyor.

Erdoğan’ı karşılayan askerlerin bellerindeki tabanca kılıflarının tamamı boş değil. Erdoğan’ın elini sıkan askerlerin birinin tabanca kılıfı dolu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kışla ziyareti esnasında askerlerin tamamının silahlıkları boş değildi.

Bu ayrıntı, Murat İde’nin Yeniçağ Gazetesi‘nde 28 Eylül 2017 tarihinde yayınlanan “Biz “Haysiyet” diyoruz, onlar “Ticaret”!” başlıklı yazısında atlanmış:

"Cumhurbaşkanı bir askeri birliği ziyaret ediyor.. Askerlerin beylik tabancaları alınmış.. Ülkeyi öyle bir noktaya getirmişler ki, Erdoğan gelince askerin silahı dolaba kaldırılıyor.
Adam korumalarına güvenmedi diye sitem ediyoruz.. Sen kendi askerine güvenmiyorsun..
Adam silah satmadı, sen gidip uçak alıyorsun..
Dolayısıyla, "Seninki de iş" diyor içimdeki ses..
-Ülkenin Cumhurbaşkanı, ordusuna güvenemeyip, belindeki silahları aldırıyor.. Sen, kendi askerine güvenemeyen Cumhurbaşkanı'nın korumalarına, elin Amerikalısının güvenmesini bekliyorsun.."

 

Murat İde’nin Yeniçağ Gazetesi’nde 28 Eylül 2017 tarihinde yayınlanan “Biz “Haysiyet” diyoruz, onlar “Ticaret”!” başlıklı yazısı

 

Yorumunuzu yazınız...