İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları sürerken “ateşkes çağrısı” için yakaya takılan kırmızı renkli, el ve kalp işareti içeren rozetlerin Filistinlilerin öldürdüğü Yahudilerden ellerine bulaşan Yahudi kanını temsil ettiği iddiası doğru değil

 

 

Bu yıl 96’ncısı düzenlenen Oscar ödül törenine (aralarında Ramy Youssef, Mark Ruffalo ve Billie Eilish gibi isimlerin bulunduğu) birçok ünlü sanatçı “Gazze’de ateşkes” talebini sembolize eden kırmızı renkli (el ve kalp şeklini içeren) broşlarla katıldı.

 

oscar-kirmizi-ateskes-rozeti

 

Sanatçıların salonda ve kırmızı halıda yakalarında taşıdığı kırmızı “ateşkes rozetleri”, Filistinlilerin ellerindeki Yahudi kanını temsil ettiği iddiası dolaşıma girdi.

 

Haber İsrael (@ShemaNews):

“Ünlülerin Oscar’larda taktığı “ateşkes” rozetleri, Filistinlilerin Yahudileri, elleriyle öldürdüğü, organlarını söktüğü ve ellerindeki Yahudi kanını gururla sergilediği bir terör olayından çıkan Filistin terörizminin sembolüdür.”

 

ateskes-rozetleri

“Ateşkes rozeti”nin 2000 yılında meydana gelen “Ramallah linci” olarak adlandırılan vakaya gönderme içerdiği ve “terörü normalleştirme çabası” olduğu ileri sürüldü.

 

Haber İsrael (@ShemaNews):

“Üç rezil olayda kırmızı kanlı eller kullanıldı:

1- 1941, Farhud Yahudi evlerini katliam için işaretlemek için

2- 2000, Ramallah’ta iki İsraellinin linç edilmesi ve parçalanması

3- 2023, Holokost’tan bu yana yaşanan en büyük Yahudi katliamının ardından Filistin yanlısı protesto”

 

 

 

İsrail’in Gazze’deki saldırıları sürerken ateşkes çağrısında bulunanların yakalarına taktığı rozetlerdeki kırmızı elin 12 Ekim 2000 tarihinde İsrail Ordusu yedek askerleri Vadim Norzhich ve Yosef Avrahami’yi katleden Filistinlilerden biri olan Aziz Salha’nın elindeki kanı, elin ortasındaki kalbin de Filistinli Arapların acımasızca katlettikleri İsrail askerlerinden koparıp yediği kalbin sembolü olduğu iddiası gerçeği yansıtmıyor.

 

 

2000 Ramallah Linci

İsrail Ordusu’ndan Vadim Norzhich (Nurzhitz) ve Yosef “Yossi” Avrahami adlı 2 yedek asker 12 Ekim 2000 tarihinde yanlışlıkla İsrail kontrol noktasını geçerek Batı Şeria’daki Filistin Otoritesi kontrolündeki Ramallah şehrine girdikten sonra Filistin kolluğu tarafından gözaltına alındı. İsrail askerlerinin gözaltına alındığı El-Bireh karakolu öfkeli Filistinli kalabalık tarafından istila edildi. Acımasız linç girişiminde İsrailli askerler dövüldü, bıçaklandı, gözleri oyuldu, bağırsakları çıkarıldı. İsrail askerlerinin parçalanmış cesetleri karakoldan çıkarılıp Ramallah merkezindeki Al-Manara Meydanı’na sürüklenirken kalabalık alkışladı ve tezahürat yaptı. Bu sırada pencereden Aziz Salha adlı bir Filistinlinin kana bulanmış ellerini kalabalığa gösterdiği ikonik fotoğraf kaydedildi.

 

ramallah-linci-2000-kirmizi-el

 

 

“Kanlı el” -İsrail’de 2000 Ramallah linci ile anımsansa da– aslında Filistinlilerin öldürdükleri İsrail askerleriyle sınırlı bir simge değil.

Kırmızı el işareti hegemonik şiddete karşı protestonun evrensel bir sembolüdür.

Kırmızı el simgesi geçmişte (Filistinlilerin gerçekleştirdiği protestoların yanı sıra) -İsrail ya da Filistin’le bir ilgisi bulunmayan- birçok eylemde kullanılmıştır.

Örneğin, 2021 yılında ABD’de kayıp ve öldürülen yerli kadınlar için düzenlenen mitingde, 2020 yılında Meksika’da kadın cinayetlerine karşı gerçekleştirilen protestoda, Avustralya’da 2019 yılında polis gözaltısında ölenler için düzenlenen eylemde kullanılan pankartlarda kırmızı el simgesine yer verilmişti.

 

Oscar törenlerinde ünlü sanatçıların yakalarına taktıkları kırmızı renkli broş, Filistinlilerin öldürdüğü Yahudilerden ellerine bulaşan Yahudi kanını temsil etmiyor.

Gazze ve İsrail’de ateşkes çağrısı içeren kırmızı rozetler, Artists4Ceasefire grubu tarafından hazırlandı (Artists4Ceasefire grubu, ABD Başkanı Joe Biden’a hitaben kaleme alınan, 380’den fazla oyuncu, müzisyen ve film yapımcısının imzaladığı, ateşkesin yanı sıra rehinelerin serbest bırakılması ve bölgeye insani yardım gönderilmesini talep eden bir mektup yayımladı).

İsmi “ateşkes için sanatçılar” olarak Türkçemize çevrilebilecek olan Artists4Ceasefire grubu internet sitelerinde ve basın bültenlerinde, haklarında ve ateşkes rozetinin tasarımı ve sembolizmine dair şu açıklamayı sundu:

Artists4Ceasefire, İsrail ve Filistin’de ortaya çıkan insani krize tepki olarak bir araya gelen sanatçılardan ve savunuculardan oluşan bir kolektiftir. Derhal ve kalıcı ateşkes, tüm rehinelerin güvenli bir şekilde geri gönderilmesi ve Gazze’deki sivillere derhal insani yardım ulaştırılması yönündeki küresel çağrıyı güçlendirmek için sesimizi ve platformlarımızı vermek için buradayız. Ortak insanlığımızı ve tüm insanlar için özgürlük, adalet, onur ve barışa dayanan bir geleceği savunuyoruz. Sessiz kalamayız. Merhamet hakim olmalı.

PIN TASARIMI VE SEMBOLİZM

Artists 4 Ateşkes emaye rozeti, hayat kurtarma çağrısının aciliyetini simgeleyen kırmızı bir arka plandan oluşuyor. Turuncu el, ortak insanlığımızı merkeze almak için bir araya gelen, her kökenden gelen güzel insan topluluğunu ifade eder. Kalbin elin ortasında tutulması, bizim için her zaman kalbimizle liderlik etmeye, sevgiyle liderlik etmeye bir davettir. Sevgiyle önderlik ettiğimizde tüm hemcinslerimizin sevilmeyi ve korunmayı hak ettiğini anlarız.

 

İzah edildiği üzere, bahsi geçen “ateşkes rozeti” tasarımına dair açıklamada 2000 Ramallah lincinin kanlı el ile sembolize edildiğine dair bir ifade geçmiyor.

Ayrıca, Artists4Ceasefire tarafından İsrail ve Gazze’de ateşkes için hazırlanan tasarımdaki el çoğu versiyonda kırmızı değil, genellikle turuncu renklidir.

Artists4Ceasefire adlı grubun hazırladığı görsel içeriklerde rozet / pin / broş tasarımlarında kullanılan elin renginin “turuncu” olduğu görülebiliyor.

 

israil-gazze-ateskes-pin

Oscar ödül töreninde ünlü simaların taktığı ateşkes rozetinin anlamına dair uluslararası basına yansıyan içeriklerde de sembolizmin Filistinlilerin öldürdüğü İsraillilere dayandığı yönünde bir açıklamaya rastlanamadı.

 

Yorumunuzu yazınız...