2018 yapımı Malezya TV filminden bir sahne Filistin’de yaralı kurgusu hazırlandığı iddiasıyla paylaşılmış

 

Bir erkeğin EKG kalp monitörünün elektrotlarının göğsü yerine yüzüne yerleştirildiği, saturasyon cihazının parmağına değil burnuna takıldığı görülen görselin Filistin’da kaydedildiği, bu durumun Filistinlilerin sahte yaralı görüntüleri hazırladığını ortaya koyduğu iddiasıyla sosyal medya platformlarında paylaşıldığı görülüyor.

Haber İsrael (@ShemaNews): “Bu gelecek vaat eden Pallywood yıldızı, yanaklarının EKG’si çekilirken aynı zamanda burnunun oksijen doygunluğu da izleniyor Primat o.cocukları…”

 

yanlis-ekg-saturasyon

 

Yanaklarına ve alnına elektrokardiyogram (EKG/EKG) elektrotlarının ve burnuna nabız oksimetresinin takıldığı görülen kişi Filistinli değil.

Görüntü güncel değil, 2018 yılında Malezya’da çekilen bir film sahnesine ait.

Malezya’da 2018 yılında çekimi yapılan Laksa Di Ambang Wati adlı TV filminin hastane sahnesinde Al Jafree Md Yusop adlı aktörün EKG kalp monitörünün elektrotlarının göğsü yerine yüzüne yerleştirildiği, saturasyon cihazının parmağına değil burnuna takıldığı görüntü Filistin’le yanlış biçimde ilişkilendirilmiş.

Al Jafree Md Yusop, hastane yatağında yüzünde elektrotlar ve burnunda oksimetre bulunduğu ana ait fotoğraflarını 15 Mayıs 2018 tarihinde Facebook hesabında “Bu sabah çekim sahnesi. Bayram televizyon filmi ‘Laksa At Ambang Wati’.” (“Shooting scene pagi ni. Telemovie raya ‘Laksa Di Ambang Wati’.”) ifadeleriyle paylaşmış.


Al Jafree Md Yusop, Reuters‘a yaptığı açıklamada bahsi geçen görüntünün bir film sahnesi olduğunu teyit etmiş.

 

Pallywood Nedir?

Filistin karşıtı veya İsrail yanlısı propaganda amacı taşıyan bazı kişiler veya gruplar tarafından kullanılan “Pallywood” terimi, İngilizce “Palestine” (Filistin) ve “Hollywood” kelimelerinin birleşiminden türetilmiştir.

Pallywood, İsrail-Filistin çatışması bağlamında, Filistinlilerin İsrail’i karalamak amacıyla medya manipülasyonu, çarpıtma veya sahtekarlık yaptığını iddia etmek için kullanılan bir etikettir.

İsrail-Filistin arasındaki çatışmanın bir tarafının diğerini karalamak için kullandığı bir propaganda aracı olan Pallywood kavramı ilk kez, 2005 yılında Amerikalı tarihçi ve profesör Richard Landes tarafından ortaya atılmıştır. Landes, Filistinlilerin İsrail askerleriyle olan etkileşimlerini abarttıklarını ve manipüle ettiklerini iddia ederek, bunun İsrail karşıtı propagandanın bir parçası olduğunu öne sürmüştür. Landes’in iddiaları, İsrail hükümeti ve destekçileri tarafından geniş çapta benimsenmiştir. İsrailli yetkililer, Pallywood’u Filistinlilerin davasını desteklemek için kullandıkları bir “propaganda savaşı” olarak nitelendirmişlerdir.

Bazı Filistinlilerin İsrail askerleriyle olan etkileşimlerini çarpıttığı veya sahnelediğine dair iddialarının kahir ekseriyeti, güvenilirliği şüpheli olan kaynaklar tarafından ortaya atılmıştır.

Filistinlilerin, İsrail askerlerinin kendilerine zarar verdiğini göstermek için kendi kendilerini yaraladığı veya kanlı kıyafetler giydiği iddialarını kanıtlayan net delil bulunamamaktadır.

Öte yandan, İsrail’in Gazze ve Batı Şeria’daki saldırılarında yaralı Filistinlilerin kayda değer sayıda görüntüsü bulunsa da farklı bağlama sahip ya da manipüle edilmiş görüntülerin, videoların ve haberlerin yayıldığı örneklere rastlanabiliyor.

 

Yorumunuzu yazınız...