Bir trende tesettürlü kadınların arasında başı açık ve kırmızı elbiseli bir kadının sırtı dönük şekilde görüntülendiği fotoğrafın İsveç’in Malmö kentinde değil, Mısır’ın başkenti Kahire’de kaydedildiği anlaşılıyor

 

 

Metro ya da tramway kompartımanında bir grup tesettürlü kadının arasında başı açık ve kırmızı elbiseli bir kadının sırtı dönük şekilde görüntülendiği fotoğraf, sosyal medyada İsveç’in güneyindeki Malmö şehrinde kaydedildiği iddiasıyla yaygınlık kazandı.

 

İsveç’in göçmen politikasına yönelik eleştirilerle birlikte “İsveç, Malmö’de bir tren.” cümlesiyle paylaşılan görsel şöyle:

 

isvec-malmo-tren-iddiasi

Görseli İsveç’te kaydedildiği iddiasıyla kullanan paylaşımlardan örnekler:

 

Haber İsrael (@ShemaNews): “Malmö’de İsveçliler artık azınlık. Bırakın batsın.”

 


 

İnsan (@stalkerofwisdom): “İsveç’in Malmö kentindeki bir trenden görüntü. Şeriatın ve orta doğudaki otokratik yönetimlerinden kendisini çağdaş, medeni, fikir ve düşünce özgürlüğünün olduğu laik ve refah seviyesinin yüksek olduğu ülkeye göçmen olarak gelen ve yıllar sonra şeriatı isteyip orayı da orta çağa döndürecek Müslümanlar… Kafir ve ahlaksız dediği batının kollarına sığınıp oradaki kazanımları da beğenmeyenler bütün dünyayı insanlığa dar ederler. Ne de olsa fütuhat kültürü iliklerine kadar işlemiş.”

 

Bahse konu fotoğraf Alejandro Jodorowsky’e aatfedilen “Kafeste doğan kuşlar uçmayı hastalık zanneder.”​​ (“Birds in cage think flying is a disease.“) sözüyle birlikte paylaşılmasının ardından popülerlik kazanıp, İsveç’te kaydedildiği iddiasıyla kullanılmaya başlanmış.

 


 

Fotoğraf, İsveç’ten değil, Mısır’dan.

Fotoğrafın İsveç’in Malmö kentinde değil, Mısır’ın başkenti Kahire’de kaydedildiğini işaret eden 2 delil mevcut: (i) Malmö’de fotoğraftaki gibi bir metro sisteminin henüz bulunmaması ve (ii) Kahire’deki metro görüntüleri ile fotoğrafın örtüşmesi.

 

misir-kahire-metro

 

Mısır’ın Kahire kentinden tren vagonu görüntüleri incelendiğinde kompartmanın iç tasarımının paylaşılan fotoğrafla aynı olduğu anlaşılıyor.

 

 

 

Yorumunuzu yazınız...