İsveç’te Resmen Tanınmayan Seks Federasyonu Adlı Kuruluun Avrupa Seks Şampiyonası Adlı Bir Etkinlik Düzenleyeceğini Duyurduğu İddiası Doğru

Ancak Seks, İsveç’te Resmen Spor İlân Edilmiş Değil

 

İsveç’in sıra dışı bir organizasyona ev sahipliği yapacak olacağı haberi basın organlarında ve sosyal medya platformlarında büyük ilgiyle karşılandı.

İsveç’te kurulan “Seks Federasyonu” (Swedish Sex Federation – SSS) adlı kuruluş, çeşitli Avrupa ülkelerinden katılımcılarla 8 Haziran 2023 tarihinde İsveç’in Göteborg kenti yakınlarında Avrupa Seks Şampiyonası düzenleyeceğini duyurdu (İnternet sitesinde İsveç Seks Federasyonu’nun seksi bir spor olarak uygulayan ve “dünya seks şampiyonası” düzenleyen ilk ve tek kuruluş olduğu belirtilmiş) (Bahsi geçen internet sitesindeki duyuruda başvuru için yetişkin içerik paylaşan bir bağlantının sunulduğu görülüyor).

 

avrupa-seks-sampiyonasi

 

Söz konusu organizasyonda, farklı disiplinlerde 45-60 dakikalık performanslarda yarışacak katılımcıların bir jüri tarafından puanlanacağı açıklanmış.

Yapılan açıklamada her cinsiyetten bireylere açık olduğu duyurulan yarışmada katılımcıların vücudun çeşitli bölgelerine masaj, oral seks, dayanıklılık, görünüm poz performans, pozisyon yaratıcılığı, dayanıklılık ve orgazm sayısı, en güzel ve zor poz, en aktif çift gibi 16 farklı başlıkta yarışacağı belirtilmiş.

İsveç’te düzenleneceği duyurulan seks şampiyonasına dair haberlerde İsveç’in seksi spor olarak kabul eden tek ülke olduğu ileri sürülmüş.

İsveç’in seksi spor kabul eden tek ülke olduğunu ileri süren hatalı aktarımlar şöyle örneklenebilir:

 

Haber & ÇapaMag Magazine: “Seksi spor olarak kabul eden tek ülke olan İsveç’te, Seks Federasyonu, Avrupa Seks Şampiyonası düzenleyeceğini duyurdu.”

 

seksi-spor-olarak-kabul-eden-tek-ulke

 

Muhbir: “Seksi spor olarak kabul edildiği İsveç’te, Seks Federasyonu, Avrupa Seks Şampiyonası düzenleyeceğini ilan etti.”

 

isvec-seks-sampiyonasi-duzenleyecegini

 

Gazete Pencere: “Seksi spor olarak kabul eden İsveç’te Seks Federasyonu kuruldu, Avrupa Seks Şampiyonası düzenlenecek”

 

seksi-spor-olarak-kabul-eden-isvec

 

İsveç’te “Seks Federasyonu” adlı bir örgütün olduğu doğru. Ancak seks federasyonu İsveç’te seksin spor olarak kabulünden sonra kurulmamış. İsveç, seksi spor olarak kabul eden tek ülke değil. Çünkü seks İsveç’te resmen spor olarak kabul edilmiş değil. İsveç’te seksin spor olarak kabul edilmesi için yapılan başvuru reddedilmiş. Seks Federasyonu, İsveç Spor Konfederasyonu’nun üyesi değil. Avrupa Seks Şampiyonası adlı etkinlik, bunu herhangi bir üyelik veya tanınma olmaksızın İsveç’in resmî spor federasyonundan bağımsız olarak düzenlenecek. 

 

İsveç’in Jönköping kentinde çok sayıda striptiz kulübünün sahibi olan Dragan Bratych (Bratiç), seksin resmen spor olarak tanınması ve kurulan örgütün Ulusal Spor Konfederasyonu’na üye olması için 2023 yılı Ocak ayında bir başvuru yapmış. Söz konusu başvuruya ilişkin yaptığı açıklamada Bratych, “Kayıtlıyız, bir organizasyon numaramız var ve seks konusunda antrenman yapmak ve rekabet etmek tamamen sorun değil, o zaman bu da diğerleri gibi bir spor” ve “Cinsel yönelimin spor taktiklerinin bir parçası olarak dahil edilmesi, Avrupa ülkeleri arasında çığır açan bir gelişme olacaktır.” sözlerini sarf etmiş.

Ancak bu başvuru reddedilmiş. İsveç Ulusal Spor Konfederasyonu, Seks Federasyonu’nun üyelik başvurusunun gerekli koşulları sağlamadığı için reddedildiğini duyurmuş. Konuyla ilgili yapılan açıklamada söz konusu başvurunun esasa girmeden eksik başvuru kaynaklı usul ihlâlinden ötürü reddedildiği belirtilmiş. (İsveç Spor Konfederasyonu Başkanı Björn Eriksson 2023 yılı Ocak ayında yaptığı açıklamada, saçmalık olarak nitelediği, seksin spor olarak kabulüne dair başvuruyu reddedeceklerini söylemiş).

İsveç Spor Konfederasyonu İletişim ve Basın Başkanı Anna Setzman, ülkesinde seksin spor ilân edildiği iddiasını şu sözlerle tekzip etmiş:

“İsveç Spor Konfederasyonu, uluslararası basının bazı yerlerinde bir seks federasyonunun İsveç Spor Konfederasyonu’na üye olduğu haberlerinin yayıldığına dikkat çekti. İsveç sporunu ve İsveç’i karalamak amaçlı yanlış bilgidir. İsveç Spor Konfederasyonuna üye herhangi bir Seks Federasyonu bulunmamaktadır.”

 

isvec-seks-federasyonu-basvuru-reddi

 

İsveç Seks Federasyonu adlı kuruluş da konuyla ilgili yaptığı açıklamada İsveç’te seksin spor olarak kabul edilmediğini şu sözlerle aktarmış:

“Seks henüz bir spor olarak sınıflandırılmadı ve bunun nedeni maddi sebepler. Spor federasyonu, eğitim tesisleri, hakemler ve hakem eğitimleri ve kursları için ödeme yapmak zorunda kalacak. Bizi kabul etmemelerinin nedeni bu. Ama bitmedi. Bu yıl e-sporu spor olarak kabul ediyorlar. Bilgisayar başında oturmak ve video oyunları oynamak, yaşamı uzatan sağlıklı fiziksel aktiviteden daha mı spordur? Kendi sonuca varmana izin vereceğiz. Avrupa Seks Şampiyonası var ve 8 Haziran’da İsveç’te başlıyor. Spor mu değil mi… o kadar da önemli değil. Eurovision da bir yarışmadır, ancak spor değildir.”

 

İsveç Seks Federasyonu, yaratıcılık, güçlü duygular, hayal gücü, fiziksel zindelik, dayanıklılık ve performans gerektirdiği gerekçesiyle seksin spor olduğu görüşünde. Seks Federasyonu üyeliği için başvuru yapan Dragan Bratych de zihinsel ve fiziksel iyiliği desteklediği için seksin bir spora dönüştürülmesinin kaçınılmaz olduğu kanaatini paylaşmış.

 

Yorumunuzu yazınız...