14 ve 28 Mayıs 2023 tarihlerinde gerçekleşen seçimlerin ardından Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanlığından istifa etmesi yönünde çağrılar yoğunlaştı. Bu süreçte CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in Kemal Kılıçdaroğlu’na istifa çağrısında bulunanlar hakkında kullandığı ifadeler tartışma yarattı.

Konuyla ilgili dikkat çeken paylaşım şu şekilde:

 

kilicdaroglu-istifa-etsin-diyenlerin-altini-kaziyin

 

Bazı sosyal medya kullanıcılarının Özgür Özel’in Kemal Kılıçdaroğlu’nun istifa etmesini isteyen herkes için bu ifadelerini kullandığını belirttiği görülürken bazılarının ise CHP’li olmadığı hâlde CHP’li gözüken profilleri hedef aldığını ileri sürdüğü görüldü.

 

Özgür Özel FOX TV’de konuk olduğu İlker Karagöz’le Çalar Saat adlı programda, parti içinde istifa çağrısı olmadığını, sosyal medyada yapılan istifa çağrılarının ise AK Parti trolleri veya Cumhur İttifakı sempatizanları tarafından yapıldığını iddia etmiş.

Programda Özgür Özel “Sosyal medyada mesela bazı şeyler görüyorsunuz. Kazıyın altını kazıyın altını kazıyınca altında ya mesela seçimden önce hangi mesajı atmış. Mesela bugün umutsuzluk yayan bugün CHP’ini nefretleyen hesabı bir kazıyın 14 Mayıs günü ne mesaj atmış 13 Mayıs günü ne mesaj atmış. Altından göreceksiniz ya bir AK Parti trollü ya bir işte Cumhur İttifakı sempatizanı ya yandaş bir gazetenin bilmem neredeki bir şeyi ya da tamam muhalif görünüşlü ama hep işte Kılıçdaroğlu nefretiyle Millet İttifakı bütünlüğünü ortadan kaldırmaya çalışmış kritik tarihlerde ne yaptıklarına bakın.” ifadelerini kullanmış.

 

Programda bahsi geçen ifadelerin sarf edildiği ilgili kısmın dökümü şöyle:

İlker Karagöz: “Parti içerisinde Kılıçdaroğlu’nun istifa etmesi gerektiğiyle ilgili görüşleri de duyuyorsunuz. Bir yandan biz mesajı aldık diyorsunuz seçmenden. Net olarak somut olarak o aldığınız mesaj değişim mesajı mı? Ve Kılıçdaroğlu’nun bu istifasıyla ilgili tartışmalara siz ne diyorsunuz?”

 

Özgür Özel: “Parti içinde ben Sayın Genel Başkanın Kılıçdaroğlu istifa etsin diye bir tartışma duymuyorum. Çünkü şöyle bir okuması var partinin. Partiler seçimi çok kötü bir sonuçla kaybeder, çok fahiş bir hatayla kaybedersiniz. Lider istifa eder gider. Cumhuriyet Halk Partisi % 52’ye 48 bitmiş bu seçim. Alınmış 25,5 milyon oy. Ve aldığımız oyların beklentileri korkuları endişeleri umutları. Ve onları umutsuz bıraktığınızda karşınızdakinin nasıl zalim olduğunu bildiğiniz için. Bakın biz bu seçimi 58’e42 kaybetsek, 60’a-40 kaybetsek başka bir iktidar davranışı refleksi görürsünüz. Şimdi başka. Dağılır parçalanırsak başka. Bir arada dimdik olursak başka. Bir kere bunu görmek lazım. İki. Parti içinde Kemal Kılıçdaroğlu istifa etsin diyen yok ama Twitter’da sosyal medyada var. Bunu şunun için söylüyorum. Alınan sonuç genel başkanımızı rencide edecek istifa çağrıları yapacak bir sonuç değil. Cumhuriyet Halk Partisi şöyle bir parti. Değerlendirmeler hızlı şekilde yapacağı, hem genel başkanın hem parti yöneticilerinin hem de açıklanan takvimden sonra bütün kongrelerin hızlı şekilde yapılacağı, orada ne olacaksa ne tartışılacaksa o demokratik zeminde tartışılacağı, genel başkanın da kendisi ile ilgili değerlendirmeyi bütün grubuyla, MYK’sıyla, PM’siyle, il başkanlarıyla yaptıktan sonra doğrudan yapacağı konusunda, onun ortaya koyacağı yol haritası konusunda kimse efendim sen hemen istifa et ne yapıyorsun diye parti içinde hiçbirimiz bir şey demiyoruz. Üyelerimiz böyle bir şey demiyor. Hatta genel başkana parti içinden parti dışından gelen en çok mesaj siz elinizden geleni yaptınız, hakkımızı size helal ediyoruz.”

 

İlker Karagöz: “Sayın Genel Başkan ne diyor Kılıçdaroğlu bu cümlelere karşılık?”

 

Özgür Özel: “Çok mesela bir tane dünyanın öbür ucundan mektup gelmişti Serenad diye bir kardeşimizden Amerika’da yaşayan bir genç benim üzerimden bir mektup göndermişti mesela. Çok duygulandı. Gecenin ilerleyen bir saatiydi bir buçuk falandı herhalde. Aradık falan ulaşamadık. Genel başkan bunlara çok dikkatli bakıyor. Genel başkan parti için Türkiye için Türkiye’de yaşayan ve kendisine oy veren insanlar için, kendisine oy vermemiş ama oy almamız gereken geniş yığınlar için en doğru karar ne ise o kararı verecek. Sayın Genel Başkanın şu anda şöyle bir şeyi doğru bulmuyorum yani. Efendim Kılıçdaroğlu istifa edecek mi etmeyecek mi? Kılıçdaroğlu seçim değerlendirmesini yapıyor. Kılıçdaroğlu okumalarını yapıyor. Bundan sonraki süreçle ilgili takvimi hazırlıyor ve en doğru ve en yalın biçimde kamuoyunu, yani yangından mal kaçırmıyoruz. Seçimden beri nasıl bir süreç yaşandığınız herkesin görülmesi lazım.”

 

İlker Karagöz: “İmamoğlu okuması nasıl yapılıyor partide?

 

Özgür Özel: “Nasıl?”

 

İlker Karagöz: “Ekrem İmamoğlu’nun hani değişimle ilgili cümleleri herkesten daha fazla koşacağım, öğrenilmiş çaresizlikler benim kitabımda yoktur, temas halinde Kılıçdaroğlu’yla genel başkanla. İmamoğlu’nun sözleri nasıl okunuyor?”

 

Özgür Özel: “Valla en çok ben koşcam, durmuycaz, kabullenmiycez, asla enerjimizi kaybetmeyeceğiz, biz kazacanacağız söylemlerini bütün Cumhuriyet Halk Partisinin yöneticilerinin üyelerinin iliklerinde damarlarında hissetmesi lazım. Ben Ekrem Bey’in bu aktivizminden yüksek enerjili halinden ve bu konudaki kararlılığından çok memnunum. Kendim de aynı kararlılıktayım aynı inançtayım. Grubumuzdaki bütün arkadaşların da gözlerinde o kararlılığı görüyorum. Yani millet bize..”

 

İlker Karagöz: “Güçlü bir muhalefet olacak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde”

 

Özgür Özel: “Yav iktidara çok hazır bir partiydik biz. Ve biz iktidar olduğumuzda biraz önce söyledim işte dedim ya staj mağdurlarından başlayarak işte 2000 sonrası kademelendirme bekleyenlerden Aile Bakanlıklarındakilerden de atama bekleyenlerden başlayarak önce bunların unuttuklarının işini 15 günde çözecektik ondan sonra da Türkiye’yi bir yandan ekonomi yönetimiyle bir yandan istihdam projeleriyle gençlik projeleriyle ve yoksullukla mücadele için ayağa kaldıracaktık. Bu kadar motive bir parti yav işte oy alamadık ne yapalım 5 sene boyunca kürek mahkumu gibi oturalım bahçede voltalayalım yemeğimi yiyelim eve gidelim diyecek halimiz yok. Bundan sonra CHP grubu çok daha aktif çalışkan kararlı. Özellikle bundan önceki dönemdeki grubun disiplini ve çalışkanlığını tekrar ederek ve aşarak tekrar o grubu takdir ederek çok takdir ettiğimiz bir gruptu bundan sonra var gücümüzle çalışacağız. Yani umutsuzluğa kapılmayacağız. Şu anda bakın bir şey söyleyeyim bir de. Sosyal medyada mesela bazı şeyler görüyorsunuz. Kazıyın altını kazıyın altını kazıyınca altında ya mesela seçimden önce hangi mesajı atmış. Mesela bugün umutsuzluk yayan bugün CHP’yi nefretleyen hesabı bir kazıyın 14 Mayıs günü ne mesaj atmış 13 Mayıs günü ne mesaj atmış. Altından göreceksiniz ya bir AK Parti trollü ya bir işte Cumhur İttifakı sempatizanı ya yandaş bir gazetenin bilmem neredeki bir şeyi ya da tamam muhalif görünüşlü ama hep işte Kılıçdaroğlu nefretiyle Millet İttifakı bütünlüğünü ortadan kaldırmaya çalışmış kritik tarihlerde ne yaptıklarına bakın. Böyle.

 

Özgür Özel: “Zaten orada seçmenin moralini bozup partinin içini karıştırmaya yönelik eleştiriler hazır zaten. Ama bunları yapanlar böyle partinin gerçekten iyiliğini isteyen kişiler de değil. O yüzden şunu söylüyorum. Bir onların altını kazıyın. İki çok partili kimliği de olsa şu kadarını söylemek isterim.”

 

İlker Karagöz: “Çünkü partili kişilerden de geliyor bu eleştiriler.”

 

Özgür Özel: “Şöyle söyleyeyim. Biraz önce dediniz ya Kılıçdaroğlu istifa etsin diyen partililer. Orada Kılıçdaroğlu’nun ne yapacağını bekleyen arkadaşlarımız var. Ama o istifa istifa diyen sosyal medyadakilerin altını kazıyın diyorum.

 

 

Özgür Özel, söz konusu ifadeleri sosyal medyada CHP’li gibi davranan trollere değinirken kullandığını belirtti.

Sosyal medya hesabından konuyla ilgili yaptığı açıklamada Özgür Özel şu ifadeleri kullanmış:

“Bu ifadeler; bir canlı yayında eksiklerimizi kabul ettikten, muhasebe ve değişim için atılacak adımları geciktirmemek gerektiğini vurguladıktan ve bu yöndeki kararlılığımızın altını çizdikten sonra sosyal medyada bazı trollerin CHP’li gibi davrandıklarını anlattığım kısımda kullanılmıştır.

 

Bu paylaşımlar, tek başına son derece anlamsız ve provokatif bir anlam taşımaktadır.

 

Her türlü eleştiriyi dikkate alıyor, hak veriyor ve önemsiyoruz.”

 

Yorumunuzu yazınız...